Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Vilniuje – pirma saulės energijos įkrovimo stotelė elektromobiliams

Vilniuje, šalia BMW automobilių salono Ozo g., koncerno įgaliotoji atstovė Lietuvoje „Krasta Auto“ įrengė pirmąją šalyje „žalią“ įkrovimo stotelę, naudojančią saulės energiją. Joje bus galima įkrauti elektromobilių bei iš tinklo įkraunamų hibridų baterijas. skaityti »

Jungtinėse Tautose diskutuota apie pasitikėjimo skatinimą kibernetinėje erdvėje

Balandžio 8 dieną Lietuvos nuolatinė misija Jungtinėse Tautose surengė ekspertų diskusiją apie valstybių tarpusavio pasitikėjimo skatinimą kibernetinėje erdvėje. Diskusijos metu daugiausia dėmesio skirta regioninių organizacijų ir Jungtinių Tautų praktikai aptarti. skaityti »

Eurais Lietuvoje sėkmingai atsiskaitoma jau šimtą dienų

Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje koordinavimo komisijos posėdyje, kuriam pirmininkavo Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, pasidalinta informacija apie euro įvedimo procesą Lietuvoje. skaityti »

„BMW i8“ išrinktas „Žaliuoju metų automobiliu“

Tarptautinėje Niujorko automobilių parodoje hibridinis vokiečių superautomobilis „BMW i8“ išrinktas „Žaliuoju metų automobiliu“ (angl. Green Car Award). Šis apdovanojimas BMW koncernui atitinka antrus metus iš eilės – pernai „Žaliuoju metų automobiliu“ buvo paskelbtas elektromobilis „BMW i3“. skaityti »

„Canon“ pristatė 4K raiškos vaizdo kamerą „XC10“

„Canon“ pristatė „XC10“ – kompaktišką ir lengvą skaitmeninę vaizdo kamerą. Kamera pritaikyta pradedantiesiems filmų kūrėjams bei mėgėjams, ji pasižymi 4 tūkst. vaizdo taškų raiška. Naująja kamera galima ir fotografuoti. XC10 perėmė nemažai „Cinema EOS“ sistemos funkcijų. skaityti »

Vėjas sugeneravo ketvirtadalį savos elektros energijos

Per pirmuosius tris šių metų mėnesius vėjo jėgainės Lietuvoje pagamino 173,3 GWh elektros energijos. Tai sudarė 7 proc. šalyje suvartotos ir beveik ketvirtadalį (23,6 proc.) visos šalyje pagamintos elektros energijos. skaityti »

Lietuvos mokslininkai sukūrė įrenginį, mažinantį transporto priemonių taršą

Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) mokslininkai sukūrė pažangią technologiją, kuri optimizuoja automobilio išmetimo sistemą. skaityti »

Parengtos Informacinių sistemų tvarkymo ir priežiūros išlaidų planavimo gairės

Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Susisiekimo ministerijos parengė Informacinių sistemų tvarkymo ir priežiūros išlaidų planavimo gaires. skaityti »

VMI pradėjo grąžinti pirmąsias pajamų mokesčio permokas

Praėjus dviem savaitėms po to, kai buvo priimtos pirmos elektroninės pajamų mokesčio deklaracijos, Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pervedė pirmąsias permokas gyventojams, teisingai užpildžiusiems deklaracijas, pranešė VMI. skaityti »

„Canon“ dvyliktus metus iš eilės yra skaitmeninių fotoaparatų rinkos lyderė

„Canon Inc.“ pagal gamybos mastą dvyliktus metus iš eilės pirmauja skaitmeninių fotoaparatų su keičiamaisiais objektyvais pasaulio rinkoje. skaityti »