Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

„Canon“ pristato fotoaparatus „PowerShot“ ir IXUS bei spausdintuvus PIXMA PRO

Bendrovė „Canon“ išleido naujų modelių kolekciją iš „PowerShot“, IXUS ir PIXMA PRO serijų. Naujieji modeliai – tai daug kartų artinantis fotoaparatas „PowerShot SX410 IS“, stilingasis „IXUS 275 HS“ bei spausdintuvai „PIXMA PRO-100S“ ir „PIXMA PRO-10S“. skaityti »

Naujoji „BMW 1“ serija Lietuvoje debiutuos kovą

Vokiečių gamintojas BMW pristatė naujus pirmos serijos automobilius – Lietuvoje jie pasirodys kovo mėnesį. skaityti »

Vėjo jėgainių galia pasaulyje 2014 m. paaugo dešimtadaliu

2014 m. pabaigoje bendra visų pasaulyje veikiančių vėjo jėgainių galia siekė 337 GW, skelbia leidinys „Windpower Monthly“. skaityti »

SEB: Baltijos šalių mažos ir vidutinės įmonės ieško būdų, kaip nepasiduoti pesimizmui

Baltijos šalių smulkusis ir vidutinis verslas, planuodamas 2015 metus, laikosi nuosaikesnių finansinio augimo planų negu 2014-aisiais. Tačiau, nepaisant įtemptos geopolitinės situacijos, iššūkių euro zonoje ir vidaus rinkose, įmonės įžvelgia galimybių toliau augti. skaityti »

Apdovanoti geriausi ES fondų investicijų Lietuvoje projektai

Finansų ministerijos organizuotų „Europos burės 2014“ apdovanojimų ceremonijoje devyniems sėkmingiausiems ir patraukliausiems ES fondų investicijų Lietuvoje projektams įteiktos „Europos burės 2014“ nugalėtojų statulėlės. skaityti »

„Samsung“ pristatė spausdinimo sprendimus verslo efektyvumui didinti

„Samsung Electronics Co., Ltd.“ pristatė naują A3 formato daugiafunkcį spausdintuvą (MFP) „MultiXpress 7“ (MX7), darbo vietoje užtikrinantį paprastesnį prisijungimą ir didesnį efektyvumą. skaityti »

Lietuva prisijungė prie Europos stabilumo mechanizmo

Lietuvos Respublika tapo devynioliktąja Europos stabilumo mechanizmo (ESM) nare. Lietuva ratifikavo ESM sutartį ir taip įgyja visas ESM narystės teises ir prisiima ESM įsipareigojimus. skaityti »

Vyresnio amžiaus žmones labiausiai pasiekia tradiciniai medijų kanalai

Vyresnio amžiaus, 60-74 m. Lietuvos gyventojai per parą su medijomis praleidžia 8 val. 12 min. Televizija, radijas ir spauda šiuo metu yra daugiausiai vyresnio amžiaus žmonių pasiekiantys medijų kanalai. skaityti »

Mėnuo su euru parodė – valiutos pasikeitimui buvo kruopščiai pasirengta

Sausio 1-ąją Lietuvai prisijungus prie euro zonos, bendroji Europos Sąjungos valiuta per pirmąjį mėnesį ne tik prigijo kaip kasdienė mokėjimo priemonė, bet ir išsklaidė dalies visuomenės baimes. skaityti »

Eurą palankiai vertina 60 proc. lietuvių

Nuo šių metų Lietuvoje įvestą eurą palankiai vertina beveik du trečdaliai šalies gyventojų, rodo naujausia Eurobarometro apklausa. skaityti »