Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Bus leidžiamos lietuviškos kolekcinės ir proginės eurų monetos

Lietuvos banko valdyba patvirtino kolekcinių eurų monetų išleidimo 2016–2017 metais ir proginių eurų monetų su Lietuvos nacionaline puse išleidimo 2015–2017 metais planą. skaityti »

Gyventojams rūpi kainos ir jų skelbimas, įmonėms perėjimas prie euro – visiškai aiškus

Nors 80 proc. gyventojų nėra susidūrę su neteisingo kainų perskaičiavimu iš litų į eurus atvejais, tačiau didžioji dalis pritaria Euro įvedimo įstatyme įtvirtintai nuostatai, kad kainos dviem valiutomis būtų skelbiamos mažiausiai iki 2015 m. birželio pabaigos. skaityti »

Ar meilė monetoms kenkia šeimos biudžetui?

Prieš įvedant eurą Lietuvoje cirkuliavo maždaug milijardas įvairaus nominalo monetų. Dabar šios monetos pamažu grįžta į Lietuvos banką. skaityti »

Kolekcionieriams – numizmatiniai apyvartinių eurų monetų su Vyčiu rinkiniai

Sausio 15 d. Lietuvos bankas išleido pirmuosius numizmatinius apyvartinių lietuviškų eurų monetų rinkinius. skaityti »

Estijos centrinio banko muziejuje atidaryta paroda, pristatanti euro įvedimo istoriją Lietuvoje

Estijos centrinio banko muziejuje sausio 13 dieną atidaryta paroda „Nuo lito iki euro“, pristatanti euro įvedimo istoriją Lietuvoje. skaityti »

„Canon“ pristatė spalvingų skaičiuotuvų kolekciją

Kompanija „Canon“ pristatė ryškią skaičiuotuvų kolekciją: K serijos LS-100K gaminių liniją ir 2015 m. riboto tiražo seriją „LS-123K Yellow“. skaityti »

Dauguma Lietuvos gyventojų jau atsiskaito eurais

Didžioji dalis Lietuvos gyventojų praėjusią, antrąją euro įvedimo savaitę, parduotuvėse jau atsiskaitė eurais, rodo Eurobarometro duomenys. skaityti »

LG pristatė pirmą 21:9 santykio monitorių žaidimams

„LG Electronics“ (LG) pristatė žaidimams skirtą „UltraWide“ monitorių, pirmąjį rinkoje suderintą su „AMD FreeSync“ technologija. skaityti »

„Euro lygos“ testą išsisprendė beveik 3 tūkst. žmonių

Moksleivių konkursui sukurtas „Euro lygos“ testas nepalieka abejingų ir suaugusiųjų. Lapkritį testą paskelbus euro įvedimui skirtoje svetainėje „euras.lt“, per kelis mėnesius jį išsisprendė beveik 3 tūkst. svetainės lankytojų. skaityti »

Finansų ministras Rimantas Šadžius perdavė istorinį euro banknotą Pinigų muziejui

Finansų ministras Rimantas Šadžius sausio 16-ąją dalyvavo Euro įvedimo Lietuvoje koordinavimo komisijos posėdyje, kurio metu kartu su Ministru Pirmininku Algirdu Butkevičiumi ir Lietuvos banko valdybos pirmininku Vitu Vasiliausku įvertino šalyje vykstantį euro įvedimo procesą. skaityti »