Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Finansų ministerija netoleruos piktnaudžiavimų, kai grąža atiduodama litais

2015 m. sausio 1-15 d. atsiskaityti už prekes ir paslaugas galima litais ir eurais, tačiau grąža, išskyrus kelias išimtis, turi būti atiduodama eurais. skaityti »

Euro įvedimo dieną gimusiems kūdikiams – dovanų pirmosios lietuviškų eurų monetos

Istorinę Europos bendrosios valiutos įvedimo dieną, 2015-ųjų sausio 1-ąją, gimusiems kūdikiams Lietuvos bankas padovanos pirmąsias lietuviškas eurų monetas iš simbolinės pirmosios Vilniuje nukaldintos lietuviškų euro monetų partijos. skaityti »

Suskaitmeninti Lietuvai svarbūs Tautų Sąjungos dokumentai tapo prieinami visuomenei

Glaudžiai bendradarbiaujant Lietuvos nuolatinei atstovybei prie Jungtinių Tautų biuro ir kitų tarptautinių organizacijų Ženevoje, Lietuvos centriniam valstybės archyvui ir JT biuro Ženevoje bibliotekai, užbaigtas beveik dvejus metus trukęs projektas, kurio metu šios bibliotekos interneto svetainėje patalpinti suskaitmeninti svarbūs archyviniai dokumentai, susiję su Lietuvos veikla Tautų Sąjungoje 1920–1940 m. skaityti »

Euras pradžiugins vaikus, bet apie tai svarbu su jais pasikalbėti iš anksto

Nemažai šeimų, auginančių vaikus, jau dabar svarsto, kiek turėtų būti jiems duodama kišenpinigių įvedus eurą. skaityti »

LG pristato garso įrenginių seriją „Music Flow Wi-Fi“

„CES 2015“ parodoje „LG Electronics“ (LG) pristatys garso įrenginių seriją „Music Flow Wi-Fi“. Joje – pirmasis LG baterijomis veikiantis nešiojamas garsiakalbis (modelis H4 Portable/NP8350), du garso barai (modeliai HS7/LAD750M ir HS9/LAS950M) ir 3D Blu-ray grotuvas (modelis BP550). skaityti »

Po euro įvedimo: pervedimai ir greičiau, ir pigiau

Nuo 2015 m. sausio 1 d. iki vietinių pervedimų lygio pinga tarptautiniai pervedimai eurais ir eurų įskaitymas į sąskaitas. skaityti »

„BMW i8“ paskelbtas geriausiu metų automobiliu „Top Gear“ rinkimuose

Vieno prestižiškiausio pasaulyje automobilių žurnalo „Top Gear“ metų automobilio rinkimuose geriausiu 2014 m. modeliu išrinktas futuristinės išvaizdos iš elektros tinklo įkraunamas sportinis hibridas „BMW i8“. skaityti »

Apklausa: smulkieji verslininkai euro įvedimo nebijo

43 proc. smulkiojo ir vidutinio verslo atstovų mano, jog euro įvedimas bus naudingas verslo plėtrai ilgalaikiu periodu. Dar 40 proc. smulkiųjų verslininkų teigia, kad valiutos pasikeitimas neatneš nei naudos, nei žalos verslui. skaityti »

Euro belaukiant – lietuviškų pinigų istorija nuo ilgųjų iki euro

Euro įvedimo išvakarėse daugelį apima nekantrumas laukiant esminių pokyčių Lietuvos pinigų raidoje. Pokyčių, pasak Lietuvos banko Pinigų muziejaus vedėjo Vidmanto Laurinavičius, baimintis nereikėtų, nes euro įvedimas rodo, jog Lietuva yra pažangi valstybė, pasirengusi koja kojon žengti su kitomis Europos Sąjungos šalimis. skaityti »

Lietuvos banko mokymuose pažinti eurus išmokę kasininkai savo žinias perdavė kolegoms

Per Lietuvos banko organizuotus mokymus 1 200 grynųjų pinigų tvarkytojų iš finansinių paslaugų, prekybos ir pašto įmonių išmokyti pažinti būsimos mūsų valiutos eurų banknotus ir monetas. Jie įgytas žinias apie Europos Sąjungos (ES) valiutą skleidžia savo kolegoms visoje šalyje. skaityti »