Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

98 colių LG televizorius – Lietuvoje jau gruodį

Gruodžio pradžioje „LG Electronics“ (LG) Lietuvoje pristatys televizorių 98UB980V. Tai vienas didžiausių LG televizorių – jo įstrižainė siekia 98 colius arba daugiau nei 2,48 metrus. skaityti »

„Sony“ pristato fotoaparatą su unikalia penkiakrypte vaizdo stabilizavimo technologija

„Sony“ pristato naują savo inovatyviųjų fotoaparatų šeimos „α7“ narį – sisteminį fotoaparatą „α7 II“, kuriame pirmą kartą pasaulyje panaudota 5 ašių vaizdo stabilizavimo technologija. skaityti »

Lietuvos pasirengimas euro įvedimui vyksta sėkmingai

Lietuvos pasirengimas nuo kitų metų įsivesti eurą vyksta sklandžiai, teigia Europos Komisija (EK). skaityti »

Minima Pasaulinė televizijos diena

Atsižvelgdama į vis didėjančią televizijos įtaką, 1996 metais Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja lapkričio 21-ąją paskelbė Tarptautine televizijos diena. skaityti »

Nacionalinis euro testas jau internete

Prieš mėnesį per Lietuvą nuvilnijo pirmoji mokiniams skirto nacionalinio „Euro lygos“ konkurso banga – 23 tūkstančiai jaunųjų šalies piliečių iš beveik 700 Lietuvos mokyklų sprendė euro testą. skaityti »

Muziejams dovanojama litų ir eurų banknotų ir monetų

Įvedus eurą, Lietuvos bankas tęs numizmatinių vertybių perdavimą muziejams, kuriuose nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo kaupiamos lietuviškų pinigų kolekcijos. skaityti »

„Knygų Kalėdos“ prasidėjo Vilniaus bibliotekoje

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė lankėsi Naujosios Vilnios bibliotekoje, kur paskelbė akcijos „Knygų Kalėdos" pradžią ir susitiko su Vilniaus krašto bendruomene. skaityti »

Atsiskaitymą grynaisiais Finansų ministerija siūlo riboti diferencijuotai

Atsižvelgusi į suinteresuotų institucijų ir asocijuotų verslo struktūrų nuomonę, Finansų ministerija patobulino siūlymus dėl atsiskaitymų grynaisiais ribojimo. skaityti »

Pirkėjai pradeda suprasti euro įvedimo naudą

Vienas iš skelbiamų bendros euro zonos valiutos privalumų – vartotojams lengviau lyginti kainas įvairiose šalyse ir rinktis tokią pat arba panašią prekę už mažesnę kainą. skaityti »

Ketvirtosios „Knygų Kalėdos“ skatina domėtis lietuvių literatūra

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuota akcija „Knygų Kalėdos“ pradeda ketvirtą kelionę per Lietuvą ir šiais metais kviečia domėtis lietuvių literatūra, surengti knygų skaitymus ir dovanoti Lietuvos rašytojų knygas bibliotekų skaitytojams. skaityti »