Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Antrojoje „Euro panoramos“ transliacijoje – naudingi patarimai verslui ir vartotojams

Šalies bibliotekų lankytojai lapkričio 13 d, rinkosi į antrąjį renginių ciklo „Euro panorama“ susitikimą su Ūkio ministerijos atstovu Tomu Lavišiumi ir Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovu Mareku Močiulskiu. skaityti »

Minima Verslo diena

Kasmet antrą lapkričio penktadienį švenčiama profesinė verslo atstovų šventė – Verslo diena. skaityti »

Jonavoje finansų ministras dalyvauja diskusijose apie ES investicijas ir euro įvedimą

Lapkričio 14 dieną finansų ministras Rimantas Šadžius dalyvauja verslo ir valdžios atstovų diskusijoje Jonavoje. Renginyje planuojama aptarti artėjančią Lietuvos integraciją į euro zoną ir Europos Sąjungos struktūrinių fondų investicijas regione. skaityti »

Lietuva – viena iš dešimties saugiausių Europos šalių geležinkelių sektoriuje

Europos geležinkelių agentūra paskelbė 2013 m. Europos šalių eismo saugos ataskaitą, iš kurios matyti, kad Lietuva padarė pažangą geležinkelių eismo saugos srityje. skaityti »

Lietuvą saugiai pasiekė visi numatyti eurų banknotai, pradėtas jų paskirstymas

Visas Lietuvai numatytas eurų banknotų kiekis – 132 mln. vienetų, svoris – 114 tonų – saugiai pristatytas į Lietuvos banko saugyklas. skaityti »

Dešimčiai LG įrenginių - „CES 2015 Innovation“ apdovanojimai

Dešimt „LG Electronics“ (LG) įrenginių pelnė „CES Innovation Awards 2015“ apdovanojimus. Jie LG skirti buitinės technikos, kompiuterijos įrenginių, vaizdo ekranų ir belaidžių įrenginių kategorijose. skaityti »

Per tris savaites Euro parodoje apsilankė per 10 000 lankytojų

Nuo Euro parodos atidarymo nepraėjus nė trims savaitėms, lankytojų skaičius jau perkopė 10 000. Į ekskursijas iš visos Lietuvos aktyviai registruojasi moksleivių grupės, įmonės, senjorai, studentai, šeimos. skaityti »

„Canon“ pristatė universalų teleobjektyvą

„Canon“ pristatė „EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM“ reguliuojamo židinio nuotolio diapazono teleobjektyvą. Naujasis modelis yra populiaraus objektyvo „EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS USM“ įpėdinis. skaityti »

Išleistas litui skirtas numizmatinių apyvartinių monetų rinkinys

Lapkričio 11 d. Lietuvos banko kasose Vilniuje ir Kaune pradėti pardavinėti numizmatiniai apyvartinių monetų rinkiniai, skirti litui. skaityti »

Lietuvos bankas kredito unijų atstovams šalies regionuose pristato sektoriaus stiprinimo priemones

Lietuvos bankas pradėjo kredito unijų sektoriaus stiprinimo priemonių pristatymų ciklą kredito unijų vadovams ir atstovams šalies regionuose. Iš viso numatyti susitikimai su penkių regionų kredito unijų atstovais visoje Lietuvoje. skaityti »