Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Lietuvos ateities transportui kurti – didelės galimybės

Susisiekimo ministerija, siekdama paskatinti mokslinių tyrimų ir technologinę plėtrą, inovacijų diegimą Lietuvos transporto sektoriuje, telkia šalies įmones ir mokslo atstovus bendradarbiauti, dalyvaujant Europos Sąjungos (ES) programoje „Horizontas 2020“. skaityti »

Baigta Eurobuso kelionė per Lietuvą

Lietuvos miestų ir miestelių gyventojus tiesiogiai apie būsimą Lietuvos valiutą informavęs Eurobusas lapkričio 8 d. Kaune baigė du su puse mėnesio trukusią kelionę po Lietuvą. Turo metu aplankytos visos 60 šalies savivaldybių, surengta 180 renginių. skaityti »

Lietuva ir Kinija stiprina bendradarbiavimą lazerių technologijų srityje

Lietuvos ambasadorė Kinijoje Lina Antanavičienė lapkričio 6–7 dienomis aplankė vieną pagrindinių Kinijos lazerių pramonės centrų Vuhane ir dalyvavo Lietuvos lazerių asociacijos sutarčių su partneriais iš Kinijos pasirašyme. skaityti »

Bankų lūkesčiai dėl nekilnojamojo turto kainų gerokai santūresni

Šių metų pradžioje laukę spartaus nekilnojamojo turto (NT) brangimo, bankai antroje metų pusėje kainų perspektyvas vertina gerokai santūriau – perpus sumažėjo manančių, kad kainos kils, ir dabar dauguma mano, kad jos nesikeis, rodo naujausi bankų apklausos dėl skolinimo sąlygų duomenys. skaityti »

Vilniaus projektas „Interaktyvus pastatų faktinio šilumos energijos suvartojimo žemėlapis“ pripažintas geriausiu

Europos miestų sąjunga „Eurocities“ pranešė, kad Vilniaus projektas „Interaktyvus pastatų faktinio šilumos energijos suvartojimo žemėlapis“ šiais metais pripažintas geriausiu ir laimėjo apdovanojimą inovacijos kategorijoje. skaityti »

Iškeitę litus į eurus pratinsimės prie stambesnės valiutos: kaip neapsigauti?

Lietuvos gyventojams gali prireikti nemažai laiko, kol jie pripras savo išlaidas ir pajamas skaičiuoti eurais, neperskaičiuodami į litus. skaityti »

Kultūros ministras palinkėjo Nacionalinei bibliotekai išlikti valstybės istorijos palikimo saugotoja ir ateities kūrėja

Kultūros ministras Šarūnas Birutis, sveikindamas 95 metų jubiliejų švenčiančios Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos kolektyvą, pažymėjo, kad bibliotekos šiandien tampa vis svarbesnėmis bendruomenių kultūrinio ir socialinio gyvenimo erdvėmis, randa būdą, kaip padėti intelektualiai ir dvasiškai tobulėti kiekvienam apsilankiusiam. skaityti »

Lietuvos bankas ragina šalies įmones neatidėlioti pasirengimo apsirūpinti grynaisiais eurais

Artėjant euro įvedimui, dalis grynuosius pinigus savo veikloje naudojančių įmonių vis dar atidėlioja pasirengimą apsirūpinti eurais. Lietuvos bankas ragina įmones pasirengimo neatidėlioti ir ne vėliau kaip iki lapkričio vidurio kreiptis į joms paslaugas teikiančius komercinius bankus. skaityti »

SEB banko apklausa: Lietuvos mažos ir vidutinės įmonės gyvena permainų ritmu

Lietuvos mažos ir vidutinės įmonės, planuodamos 2015 metus, laikosi nuosaikesnių finansinio augimo planų negu prognozuodamos savo veiklą 2014-iesiems. skaityti »

Nepiktnaudžiauti euro įvedimu jau įsipareigojo per 3000 įmonių

Daugiau nei 3 000 Lietuvos įmonių viešai įsipareigojo nesinaudoti euro įvedimu kaip pretekstu didinti kainas ir prisijungė prie Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumo. skaityti »