Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Gerovės indekse Lietuva užėmė 42 vietą pasaulyje

Tradiciniame gerovės indekse Lietuva šiemet užėmė 42 vietą iš 142 įvertintų valstybių. Tai – viena pozicija geriau nei pernai. skaityti »

Paskelbtas pelningiausių pasaulio kompanijų sąrašas

Tinklalapis „usatoday.com“ paskelbė pelningiausių pasaulio bendrovių sąrašą. Vienos pelningiausių jame – bankai, įsikūrę Kinijoje ir JAV. skaityti »

Lietuvos verslo ir mokslo atstovai gali teikti paraiškas dalyvauti Europos kosmoso agentūros programose

Europos kosmoso agentūra (EKA) Lietuvos verslo ir mokslo subjektus kviečia teikti paraiškas pagal pirmąjį Lietuvai skirtą kvietimą. Paraiškas galima teikti iki š. m. gruodžio 8 dienos. skaityti »

Lietuva išrinkta į Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos Tarybą

2014 m. spalio 27 d. Lietuva pirmą kartą išrinkta į Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos (ITU), specializuotos Jungtinių Tautų organizacijos, Tarybą. skaityti »

„ASRock“ serverių sistemoms skirtam produktui suteiktas „Red Hat“ sertifikatas

Pagrindinių plokščių gamintojos kompanijos „ASRock“ serverių sistemoms skirtas produktas „ASRock Rack 1U12LW-C2750” gavo atvirojo kodo programinę įrangą gaminančios kompanijos „Red Hat” sertifikatą. skaityti »

„Euro panoramą“ šalies bibliotekose stebėjo tūkstančiai lankytojų

Beveik tris tūkstančius žiūrovų į Lietuvos viešąsias bibliotekas sutraukė pirmasis renginių ciklo „Euro panorama“ susitikimas. skaityti »

Lietuvos įmonės – optimistiškiausios iš Baltijos šalių

Didžiosios Lietuvos įmonės iš visų Baltijos šalių optimistiškiausiai vertina ateitį, rodo SEB banko apklausa. skaityti »

Įvedus eurą dėl mažesnių valiutos keitimo ir pervedimų išlaidų bankų klientai sutaupys per 250 milijonų litų

Įvedus eurą, per 2015 metus Lietuvoje veikiantys bankai negaus apie 188 mln. litų pajamų iš litų ir eurų keitimo paslaugų ir apie 80 mln. pajamų už tarptautinius pervedimus. skaityti »

„Danske Bank“: Euro zonos bankų būklė geresnė nei tikėtasi

Neseniai paskelbta, kad 25 euro zonos bankams pritrūktų kapitalo, jei išsipildytų streso testuose įvardijamos prielaidos. Daugiausia sunkumų kiltų Italijos, Ispanijos, Graikijos ir Kipro bankams. skaityti »

Lietuvos banko seminaruose – atsakymai į klausimą, kaip užsitikrinti saugią finansinę ateitį

Lietuvos bankas trečią rudenį iš eilės šalies gyventojams organizuoja nemokamų seminarų ciklą apie atsakingą asmeninių finansų valdymą. skaityti »