Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Didžioji dalis gyventojų dar nesiruošia eurui

Trys ketvirtadaliai Lietuvos gyventojų kol kas nesiruošia euro įvedimui, o kaip litus reikės keisti į eurus domisi tik 14 proc. gyventojų, rodo tyrimų bendrovės „Rait“ apklausos duomenys. skaityti »

SEB apžvalga: euro įvedimas gyventojų finansinei padėčiai didelės įtakos neturės

Naujausioje SEB banko analitikų parengtoje Baltijos šalių namų ūkių finansų apžvalgoje („SEB Baltic Household Outlook“) teigiama, kad įvedamas euras namų ūkių finansinės padėties nepakeis. skaityti »

Lietuviai nerimauja dėl kainų po euro įvedimo

SEB banko analitikų parengtoje „Baltijos šalių namų ūkių finansų apžvalgoje“ („SEB Baltic Household Outlook“) teigiama, kad nerimas dėl galimai didėsiančių prekių ir paslaugų kainų po euro įvedimo būdingas visoms naują valiutą įvedančioms šalims. skaityti »

Europos Centrinio Banko kilnojamąją Euro parodą papildė eurų monetos su Vyčiu

Spalio 23 d.,Vilniuje, Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose, duris atvėrė Europos Centrinio Banko (ECB) ir Lietuvos banko organizuota Euro paroda. skaityti »

Artėjant eurui, bankai sulaukia vis daugiau gyventojų indėlių

Bankuose ir kredito unijose laikomų indėlių sumos šiais metais pastebimai auga. Pasak ekspertų, viena iš svarbiausių priežasčių, skatinančių nešti pinigus į bankus – artėjantis euro įvedimas. skaityti »

„ASRock“ išleido vieną galingiausių plokščių „ASRock X99 Extreme 11”

Tarptautinė pagrindinių plokščių gamintoja „ASRock“ pristatė naujausią savo produktą – itin galingą plokštę „ASRock X99 Extreme11”. skaityti »

Lietuvą sėkmingai pasiekė pirmoji eurų siunta

Vykdant pasirengimo euro įvedimui darbus, spalio 22 d. į Lietuvą atgabenta pirmoji eurų banknotų siunta. skaityti »

Ūkio ministerija kviečia teikti paraiškas dalyvauti konkurse „Verslo ir mokslo partnerystė 2014“

Ūkio ministerija, siekdama skatinti kurti ir diegti inovacijas, populiarinti verslo ir mokslo bendradarbiavimą, taikomųjų mokslinių tyrimų plėtrą ir jų pritaikymą versle, jau ketvirtą kartą organizuoja konkursą „Verslo ir mokslo partnerystė“ ir kviečia teikti paraiškas. skaityti »

Oficialiuose sostinės renginiuose skambės ir Europos Sąjungos himnas

Nuo šiol visuose oficialiuose protokoliniuose Vilniaus miesto renginiuose, tarp jų ir mokyklose vykstančiose šventėse, su Lietuvos Respublikos himnu skambės ir Europos Sąjungos himnas – Liudvigo van Bethoveno ,,Odė džiaugsmui”. skaityti »

Pristatoma nauja teismų ekspozicija

Virtuali teismo posėdžių salė, informaciniai leidiniai liudytojams ir nukentėjusiesiems, mokymai teismo aptarnaujančiam personalui – tai tik kelios priemonės, kurias šiais metais įgyvendina teismai ir Nacionalinė teismų administracija, naudodamiesi Norvegijos finansine parama. skaityti »