Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Lietuva užsitikrino ES investicijų Lietuvoje bendrąjį finansavimą

Europos investicijų banko (EIB) direktorių valdyba pritarė, kad EIB suteiktų Lietuvai iki 1,3 mlrd. eurų paskolą. skaityti »

Programavimo savaitės metu – renginiai ir vaikams, ir tėvams

Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, praūžė ES programavimo savaitė. skaityti »

„Sony“ pasauliniuose fotografijos apdovanojimuose – geriausio Lietuvos fotografo paieškos

Pasaulinė fotografijos organizacija ir „Sony Lietuva“ skelbia, kad pirmą kartą „Sony“ pasauliniuose fotografijos apdovanojimuose bus įsteigtas Nacionalinis Lietuvos apdovanojimas, kurį galės gauti geriausios fotografijos autorius iš Lietuvos. skaityti »

Neteisingai kainas eurais nurodančių verslininkų mažėja

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai tikrindami, ar teisingai verslininkai perskaičiuoja kainas iš litų į eurus, rugsėjo mėnesį užfiksavo beveik dukart mažiau pažeidimų nei rugpjūtį. skaityti »

Ekonomikos Nobelio premija – už siūlymą, kaip reguliuoti rinkas

Spalio 13 dieną paskelbtas Ekonomikos Nobelio premijos laureatas. skaityti »

Nauja technologija sunkvežimių vairuotojams leidžia matyti daugiau

„Volvo Trucks“ sukūrė naują technologiją, skirtą apsaugoti pėsčiuosius ir dviratininkus. Unikali sistema leidžia sunkvežimiui nuolat skenuoti aplinką ir matyti viską, kas vyksta aplink sunkvežimį 360 laipsnių kampu. skaityti »

Lapkritį pasirodys paskutinis litui skirtas numizmatinių apyvartinių monetų rinkinys

Lietuvos bankas lapkričio 11 dieną pradės platinti paskutinį litui skirtų numizmatiniai apyvartinių monetų rinkinį. skaityti »

Laukdami euro lietuviai atnaujins buitinę techniką ir elektronikos prekes

Kas dešimtas Lietuvos gyventojas, prieš įvedant eurą, ketina įsigyti elektronikos prekių ar buitinės technikos. Tokias gyventojų elgesio tendencijas atskleidė atlikta Lietuvos gyventojų apklausa. skaityti »

Tarptautinis valiutos fondas: euras stiprins Lietuvos ekonomiką

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) paskelbė pranešimą apie TVF misijos vizitą Lietuvoje, kurio metu buvo vertinama šalies ekonomikos raida ir viešieji finansai. skaityti »

Rūšiuoti seną elektroniką privers moksleiviai

Jau antrą kartą startavęs projektas „Mąstau. Rūšiuoju. Gyvuoju“ mokinius vėl kviečia įsitraukti į aplinkosauginę iniciatyvą. skaityti »