Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Nukaldinta pusė lietuviškų euro monetų

Lietuvos monetų kalykla jau nukaldino apie pusę visų šiemet planuojamų nukaldinti lietuviškų euro monetų – 97 mln. vienetų. skaityti »

Dėl Lietuvos stojimo į euro zoną, Europos centrinis bankas keičia balsavimo sistemą

Europos centrinis bankas (ECB) ketvirtadienį detalizavo, kaip keisis centrinių bankų valdytojų balsavimo sistema, prie euro zonos prisijungus Lietuvai. skaityti »

Lietuvos istorinės technikos judėjimas mini 40-metį

Š. m. rugsėjo 13 d. Lietuvos istorinės technikos judėjimo atstovai šventė gražią sukaktį – 40 metų nuo istorinės technikos judėjimo Lietuvoje pradžios. skaityti »

Vaikai su negalia – bėgime už pasaulio varginguosius

„Norime būti gyvenimo dalyviais, ne tik stebėtojais“, – taip vaikų su negalia apsisprendimą dalyvauti UNICEF organizuojamame 500 m bėgime komentavo bendrijos „Viltis“ įkūrėja ir direktorė Dana Migaliova. skaityti »

Pristatytas Lietuvoje filmuotas reklaminis klipas, skirtas naujajam 10 eurų banknotui

Europos Centrinis Bankas 23 kalbomis paskelbė reklaminį klipą, skirtą naujajam 10 eurų banknotui. Euro zonoje banknotas apyvartoje pasirodys jau netrukus – rugsėjo 23 d. Klipas, kuriuo siekiama euro zonos gyventojus supažindinti su naujuoju 10 eurų banknotu, filmuotas Vilniuje. skaityti »

Dėl euro įvedimo Lietuvoje numatoma tikslinti mokestinius įstatymus

Finansų viceministras Algimantas Rimkūnas parlamentui pristatė Gyventojų pajamų mokesčio, Pelno mokesčio, Paveldimo turto mokesčio ir Žemės mokesčio įstatymų pakeitimus susijusius su euro įvedimu Lietuvoje nuo 2015 metų. skaityti »

Vyresni Lietuvos gyventojai prieš euro įvedimą planuoja daugiau pirkinių

Įvedamo euro Lietuvos gyventojai laukia gana skirtingai – žmonių elgesys neretai priklauso ir nuo amžiaus. skaityti »

„Paryžiaus mokyklos dailininkai iš Baltarusijos“ Vilniaus paveikslų galerijoje

Pirmą kartą Lietuvos žiūrovams pristatomas išskirtinis dailės projektas „Paryžiaus mokyklos dailininkai iš Baltarusijos“. skaityti »

Euro įvedimo išlaidoms – 14,5 mln. litų iš Finansų ministerijos

Savivaldybių informacinių sistemų pritaikymui dirbti su euru, saugiam eurų gabenimui bei smulkioms pašto išlaidoms Finansų ministerija siūlo iš savo lėšų skirti 14,5 mln. litų. skaityti »

Netekome talentingo aktoriaus ir teatro legendos Donato Banionio

„Aš kuriu, nes tai yra mano palaima“, – tokius paskutinio vaidmens teatre – spektaklio „Susitikimas“ – žodžius kartojo Johanną Sebastianą Bachą įkūnijęs aktorius D.Banionis. Nors pastarąjį dešimtmetį į jo kūrybinę biografiją įrašytas tik vienas kitas vaidmuo, niekas neabejos: kūryba buvo jo gyvenimo variklis. skaityti »