Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Baltijos šalių vaizdo turinio kūrėjai jau gali oficialiai užsidirbti iš savo „Youtube“ įrašų

Nuo šiol Baltijos šalių vaizdo turinio kūrėjai galės užsidirbti iš savo autorinių įrašų „YouTube“ kanale, o reklamdaviai – rinktis kokybišką vietinį turinį savo komunikacijai. skaityti »

„Canon“ pristatė pasirodymo parodoje „Photokina“ detales

„Canon“ pristatė savo pasirodymo, didžiausioje pasaulyje fotografijos ir vaizdo technologijų parodoje „Photokina 2014“, detales. skaityti »

Seminarai apie eurą – kiekvienoje Lietuvos savivaldybėje

Rugsėjo 8 d. pradedamas seminarų apie euro įvedimą ciklas, kurio metu 60-yje Lietuvos savivaldybių per tris mėnesius bus surengta mažiausiai 70 informacinių renginių. skaityti »

„Canon“ mini savo pirmojo fotoaparato „Kwanon“ 80-ąjį jubiliejų

„Canon Inc.“, „Canon Europe“ pagrindinė bendrovė, mini pirmojo „Canon“ fotoaparato „Kwanon“ 80-ąjį jubiliejų. skaityti »

LG pristatė „Swarovski“ kristalais puoštą OLED televizorių

IFA parodoje „LG Electronics“ (LG) pristatys OLED televizorių, kurį sukūrė kartu su juvelyrinių dirbinių kompanija „Swarovski“. skaityti »

Mažiau rūpesčių dirbantiems savarankiškai

Nuo šiol draudėjams-savarankiškai dirbantiems asmenims teikti SAV pranešimus Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritoriniams skyriams („Sodrai“) bus paprasčiau. skaityti »

Patvirtinti pirmosios lietuviškos kolekcinės eurų monetos grafiniai projektai

Kitų metų pirmąjį ketvirtį apyvartoje pasirodysianti 50 eurų aukso moneta, skirta monetų kalybai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje (LDK), bus pirmoji Lietuvos banko išleista kolekcinė eurų moneta. skaityti »

Pagal pensijų sistemos tvarumą Lietuva užima 18 vietą pasaulyje

Tarp penkiasdešimties išsivysčiusios ekonomikos šalių Lietuva užima 18 vietą pagal pensijų sistemos tvarumą. skaityti »

RRT skelbia preliminarius elektroninių ryšių rinkos 2014 m. II ketvirčio duomenis

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) skelbia išankstinius 2014 m. antrojo ketvirčio elektroninių ryšių rinkos duomenis. skaityti »

SEB grupės analitikai: pasaulio ekonomikos plėtra nesustos

Ateinančiais metais pasaulio ekonomikos plėtra nesustos, teigiama Stokholme SEB banko ekonomistų parengtoje naujausioje „Nordic Outlook“ apžvalgoje. skaityti »