Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Lietuvoje pirmą kartą viešės Europos Centrinio Banko pirmininkas Marijus Dragis

Rugsėjo 25 d. Lietuvos banke lankysis Europos Centrinio Banko (ECB) pirmininkas Marijus Dragis (Mario Draghi). skaityti »

„Canon“ išleidžia rašalinių verslo klasės spausdintuvų seriją

„Canon“ paskelbė atnaujinanti savo „SoHo“ ir mažoms įmonėms skirtų spausdinimo įrenginių asortimentą išleisdama MAXIFY įrenginių seriją. skaityti »

LG pirmieji pasaulyje pradės prekybą 4K OLED televizoriais

LG Electronics (LG) šiandien paskelbė apie pirmųjų pasaulyje 4K raiškos (3840 x 2160) OLED televizorių prekybos pradžią. Bus galima įsigyti 77 ir 65 colių modelius (atitinkamai modeliai 77EG9700 ir 65EC9700). skaityti »

Euro telefono paslaugomis dažniausiai naudojasi verslo atstovai

Nemokama euro telefono linija 8 800 34528 sulaukia vis didesnio gyventojų susidomėjimo – per dieną gaunama vidutiniškai 150 skambučių. skaityti »

Lietuvos architektūros ir statybų „Oskarus“ išrinkti padės VGTU mokslininkai

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijai (LNTPA) kartu su Darnios plėtros akademija rengiant tradicinį konkursą „Už darnią plėtrą“, komisijos nariais tapo ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) ekspertai. skaityti »

Prasideda dvejopo kainų skelbimo laikotarpis

Nuo rugpjūčio 22 d. prekių pardavėjai ir paslaugų teikėjai privalės kainas skelbti dviem valiutomis – litais ir euras, vadovaudamiesi Vyriausybės patvirtintu tvarkos aprašu ir ūkio ministro patvirtintomis rekomendacijomis. skaityti »

Gyventojai geriau vertina ES investicijų skaidrumą

Per pastaruosius metus gyventojų nuomonė apie Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų skyrimo skaidrumą pastebimai pagerėjo, rodo reprezentatyvi gyventojų apklausa. skaityti »

Pasiruošimas mokyklai: ar pirmokui reikalingas mobilusis telefonas?

Artėjantys mokslo metai kaip ir kasmet kelia daug jausmų. Mažiesiems pirmaklasiams – džiaugsmą ar jaudulį, o jų tėveliams – rūpestį, kaip tinkamai paruošti savo atžalas mokyklai. skaityti »

Vaiko ateičiai tėvai per penkerius metus vidutiniškai sukaupia apie 11 tūkst. litų

Bendrovės „SEB gyvybės draudimas“ duomenimis, per pastaruosius penkerius metus klientams, sudariusiems investicinio gyvybės draudimo, skirto kaupti vaikų ateičiai, sutartis, išmokėta beveik 3,5 mln. litų. skaityti »

Ant spalvotų kolekcinių monetų – gyvąją Baltijos kelio grandinę simbolizuojantis medis

Lietuvos banko į apyvartą išleistose Baltijos kelio 25-mečiui skirtose dviejose – 25 ir 50 litų – kolekcinėse monetose simbolinis medis vaizduoja Lietuvos, Latvijos ir Estijos susijungimą į gyvąją grandinę Baltijos kelyje. skaityti »