Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Miestams ir miesteliams – sėkmingų profesionalų dėmesys

„City Alumni” – inciatyva, siekianti pritraukti tiek mažesniuose Lietuvos miestuose, kaimuose, tiek didmiesčiuose gimusius, o vėliau po platų pasaulį išsibarsčiusius įvairių sričių profesionalus burtis bendrai veiklai savo gimtojo krašto ir jo bendruomenės labui. skaityti »

Ruošiantis euro įvedimui, pasirašytas Geros verslo praktikos memorandumas

Premjeras Algirdas Butkevičius kartu su verslo bei savivaldos atstovais pirmadienį pasirašė Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumą. skaityti »

Per septynis mėnesius į valstybės biudžetą gauta beveik 11 mlrd. litų pajamų

Finansų ministerijos duomenimis, į valstybės biudžetą ir savivaldybių biudžetus sausio-liepos mėnesiais gauta 13,294 mlrd. litų pajamų, tai yra 0,5 proc. (65 mln. litų) daugiau nei prognozuota ir 9,2 proc. daugiau nei pernai tuo pat metu. skaityti »

Kauno smulkieji verslininkai supažindinti su eurų banknotų ir monetų apsaugos priemonėmis

Kauno Urmo prekybos miestelyje vykusiame seminare smulkieji verslininkai supažindinti su būsimąja Lietuvos valiuta – eurais. skaityti »

Atsitikus nelaimei Estijoje, pagalba bus suteikiama greičiau

Estijos 112 bendrosios pagalbos centras pirmasis Baltijos šalyse įdiegė modernią skaitmeninę sistemą, kurios dėka įvykio vieta bus nustatoma tiksliau, o pagalba suteikiama greičiau. skaityti »

Belaukdami euro gyventojai ėmė sparčiai keisti sugadintus ir susidėvėjusius litus

Per 2014 m. pirmą pusmetį Lietuvos bankas šalies gyventojams pakeitė daugiau kaip 20 tūkst. vienetų sugadintų litų banknotų ir monetų – beveik du kartus daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį, kai buvo pakeista 11,4 tūkst. vienetų. skaityti »

Eismo saugai – pirmasis Baltijos šalyse retroreflektometras

Susisiekimo ministerijos reguliavimo sričiai priskirtoje bendrovėje „Problematika“ pristatytas modernus, pažangiose pasaulio šalyse neseniai pradėtas naudoti mobilus prietaisas retroreflektometras LTL-M. skaityti »

Didžioji dalis „m.Ticket“ vartotojų kelionę viešuoju transportu vertina labai gerai

Mobiliosios programėlės „m.Ticket“ vartotojai gali ne tik įsigyti viešojo transporto bilietus, bet ir įvertinti kelionę: vertinant vairavimo kokybę, transporto priemonės atvykimą laiku ir švarą, taip pat galima palikti komentarą. skaityti »

Užsienio bendrovių pasitikėjimas Lietuva išaugo

Užsienio kapitalo bendrovių pasitikėjimas verslo sąlygomis Lietuvoje trečiąjį ketvirtį padidėjo, skelbia užsienių investuotojus vienijanti asociacija „Investors‘ Forum“. skaityti »

Nauja elektroninė paslauga taupys vežėjų laiką

Valstybinė kelių transporto inspekcija prie Susisiekimo ministerijos elektroninių paslaugų svetainėje „e. VKTI“ įdiegė naują elektroninę paslaugą vežėjams. skaityti »