Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Šalies verslo lyderių įsipareigojimas: euro įvedimas – ne pretekstas kelti kainas

Rugpjūčio 18 d., pirmadienį, 10 val. Lietuvos Respublikos Vyriausybės rūmuose Lietuvos verslo asociacijų ir savivaldos atstovai kartu su Vyriausybės, Ūkio ir Finansų ministerijų vadovais uždegs žalią šviesą Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumui. skaityti »

Lietuva pagal turimas aukso atsargas yra 82-a pasaulyje

Lietuva pagal turimas aukso atsargas rugpjūčio mėnesį yra 82-a pasaulyje, rodo naujausi Pasaulinės aukso tarybos (angl. World Gold Council) duomenys. skaityti »

Verta įsidėmėti kiekvienam: esminiai euro įvedimo veiksmai ir datos

Siekdama aiškiai, tiksliai ir iš anksto informuoti visuomenę apie pokyčius, įvedant eurą Lietuvoje, Finansų ministerija išplatino informacinį pranešimą, kuriame pabrėžiamos esminės Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymo taikymo nuostatos. skaityti »

Vilniuje planuojami 79 elektromobilių dalijimosi punktai

Per artimiausius 10 metų Vilniuje planuojama įdiegti ir išplėsti kompleksinio parkavimo aikštelių bei dalijimosi elektromobiliais („car sharing“) sistemą. skaityti »

„Eikos“ vadovas – Domas Dargis

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovei „Eika“ nuo pirmadienio vadovauja Domas Dargis, o plėtros direktoriumi vietoj jo paskirtas Martynas Žibūda, pranešė įmonė. skaityti »

Mokėjimo paslaugų įkainiai Lietuvos banko svetainėje pradedami skelbti ir eurais

Lietuvos bankas nuo rugpjūčio 1 d. šalies bankų, kredito unijų, mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigų fiziniams asmenim taikomus standartinius mokėjimo paslaugų įkainius pradės skelbti dviem valiutomis. skaityti »

Ūkio ministerijoje tartasi, kaip palengvinti litų keitimo į eurus sąlygas

Ūkio ministerijoje įvyko Verslo aplinkos darbo grupės posėdis, per kurį buvo pristatyta, kaip ketinama palengvinti gyventojams litų keitimą į eurus. skaityti »

Jaunimas iš JAV mėnesį savanoriavo Vilniuje

10 lietuvių kilmės studentų iš Niujorko, Bostono ir Colorado valstijų (JAV) visą liepos mėnesį savanoriavo Vilniuje – tvarkė miestą, dalijo vandenį viešojo transporto stotelėse, rūpinosi gyvūnais, dalyvavo įvairiose akcijose. skaityti »

Europos universitetų žaidynėse stalo tenisininkės iškovojo pirmuosius medalius

Europos universitetų žaidynėse Roterdame (Olandija) kol kas geriausiai iš visos Lietuvos delegacijos žaidynėse sekasi stalo tenisininkėms, kurios tapo III vietos laimėtojomis. skaityti »

Įvedant eurą – didelis dėmesys vartotojų teisių užtikrinimui

Vartotojų teisių apsaugos ir socialinių reikalų darbo grupės posėdyje valstybinių institucijų, verslo, nevyriausybinio sektoriaus atstovai tarėsi, kaip euro įvedimo Lietuvoje metu užtikrinti vartotojų teisių apsaugą. skaityti »