Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Ministras palydėjo sportininkus į II jaunimo vasaros olimpines žaidynes

Liepos 31 d. švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis dalyvavo LTOK (Lietuvos Tautinis Olimpinis Komitetas) surengtose Lietuvos rinktinės palydose į II jaunimo vasaros olimpines žaidynes. skaityti »

LG pradėjo gigantiškų, 105 colių televizorių prekybą

„LG Electronics“ (LG) pradėjo išankstinę 105 colių įstrižainės lenkto ekrano Ultra HD televizorių (modelis 105UC9) prekybą. skaityti »

Valstybės rinkliavos jau skelbiamos ir litais, ir eurais

Finansų ministerija perskaičiavo valstybės rinkliavų dydžius iš litų į eurus, dydžius eurais išreikšdama dviejų skaitmenų po kablelio tikslumu. skaityti »

SEB banko analitikų makrokomentaras: „Lietuvos BVP kol kas atsparus skersvėjams“

Išankstiniais Statistikos departamento duomenimis, antrąjį 2014 m. ketvirtį realusis BVP padidėjo 3,0 proc., palyginti su atitinkamu praėjusių metų laikotarpiu. skaityti »

„Canon“ pristato du naujus fotoaparatus: „PowerShot SX520 HS“ ir „PowerShot SX400 IS“

„Canon“ pristato du naujus lengvus, didelio priartinimo tarpinio modelio fotoaparatus „PowerShot SX520 HS“ ir „PowerShot SX400 IS“. skaityti »

Kaip keisis baudų ir mokesčių dydžiai po euro įvedimo?

Teisingumo ministerija parengė ir pateikė derinti ministerijos reguliavimo sričiai priskirtų įstatymų ir Vyriausybės nutarimų projektus. skaityti »

Lietuva dovanoja viltį viso pasaulio vaikams

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su ketvirtą kartą rengiamo UNICEF projekto „Už kiekvieną vaiką“ misijos organizatoriais ir dalyviais. skaityti »

Lietuvoje palaikančiųjų eurą padaugėjo iki 50 proc.

Lietuvai nuo kitų metų ketinančiai įsivesti eurą, šalies gyventojų pritarimas bendra Europos Sąjungos (ES) valiutai išaugo iki 50 procentų. skaityti »

Susidomėjimas inovaciniais čekiais rodo verslo norą bendradarbiauti su mokslo ir studijų institucijomis

Baigėsi paraiškų priėmimas pagal Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų priemonę „Inočekiai LT“. skaityti »

Lietuvoje – galimybė už lėktuvų bilietus atsiskaityti bitkoinais

Baltijos šalių oro kompanija „airBaltic“ pranešė, kad jų klientai už skrydžių bilietus galės atsiskaityti bitkoinais. skaityti »