Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Laikrodis Vilniaus centre pradėjo skaičiuoti laiką, likusį iki euro įvedimo

Vilniuje, Gedimino prospekte, virš Lietuvos banko pastato durų specialus laikrodis pradėjo skaičiuoti laiką, likusį iki istorinės datos – 2015 m. sausio 1 d., kai Lietuvos naująja valiuta taps euras. skaityti »

Lietuva priimta į euro zoną, nuo 2015 metų sausio 1 dienos šalies valiuta – euras

Europos Sąjungos bendrųjų reikalų ministrų taryba priėmė galutinį sprendimą dėl Lietuvos dalyvavimo Ekonominėje ir pinigų sąjungoje (EPS) nuo 2015 m. sausio 1 d. skaityti »

Patvirtinta kainų nurodymo ir perskaičiavimo įvedant eurą priežiūros tvarka

Vyriausybė patvirtino Prekių ir paslaugų kainų nurodymo litais ir eurais reikalavimus ir jų laikymosi priežiūros tvarkos aprašą. skaityti »

Smulkiajam verslui reikia lankstesnės euro įvedimo tvarkos

Euro įvedimas, nors ir neabejotinai naudingas bei reikalingas, pareikalaus pastangų tiek iš verslininkų, tiek iš vartotojų. skaityti »

Jaunimo nedarbui mažinti – Prezidentės pataisos

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Užimtumo rėmimo, Valstybinio socialinio draudimo ir Sveikatos draudimo įstatymų pataisas. skaityti »

Ar Lietuvos gyventojai finansiškai pasiruošę „juodai dienai“?

Kas antras Lietuvos gyventojas arba 57 proc. visų respondentų teigia, kad neturi pakankamai santaupų, kurios galėtų padėti susidoroti su netikėtomis finansinėmis duobėmis, rodo „Aviva Lietuva“ užsakymu atliktas vartotojų taupymo įpročių tyrimas. skaityti »

Daugėja gyventojų, žinančių apie ES lėšomis įgyvendinamus informacinės visuomenės projektus

Lietuvos informacinės visuomenės projektų žinomumas pastaraisiais metais nuosekliai didėja, rodo naujausios gyventojų apklausos rezultatai. skaityti »

Pusiaukelėje į euro zoną: rezultatai ir patarimai

LBA surinko informaciją apie pasirengimo proceso bankuose eigą ir ją apibendrino. skaityti »

Prezidentė įteikė skiriamuosius raštus Lietuvos ambasadorei Italijoje

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė įteikė skiriamuosius raštus Lietuvos nepaprastajai ir įgaliotajai ambasadorei Italijoje Jolantai Balčiūnienei. skaityti »

SEB bankas: gyventojų nuomonė apie būsimas būsto kainas nesikeičia

Atlikta Lietuvos gyventojų apklausa apie būsto kainų lūkesčius parodė, kad 2014 metų birželį trys iš penkių (58 proc.) apklaustų gyventojų teigė, jog būsto kainos, jų nuomone, artimiausiu laiku padidės. skaityti »