Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Įvedus eurą minimali mėnesio alga – 290 eurų

Kitąmet Lietuvoje įvedus eurą, minimali mėnesio alga (MMA) turėtų būti 290 eurų, minimalus valandinis atlygis – 1,76 euro. skaityti »

Liepos 3 – Baltarusijos nepriklausomybės diena

Liepos 3 dieną kaimyninėje Baltarusijoje minima Nepriklausomybės diena. skaityti »

Lietuvos bankas siūlo stiprinti kredito unijas

Siekdamas tvarios kredito unijų veiklos, Lietuvos bankas siūlo stiprinti jų kapitalą, valdymo ir vidaus kontrolę. skaityti »

Ūkio ministras su Izraelio pramonininkų asociacijos prezidentu aptarė bendradarbiavimą ir investicijų galimybes

Š. m. birželio 30 d. ūkio ministras Evaldas Gustas susitiko su Izraelio pramonininkų asociacijos prezidentu Zvi Orenu ir jo vadovaujama Izraelio verslo delegacija. skaityti »

Europos Vadovų Taryba pritarė euro įvedimui Lietuvoje

Europos Vadovų Taryba (EVT) penktadienį pritarė, kad Lietuva yra pasirengusi įsivesti eurą 2015 metais. skaityti »

Nauja išmaniųjų telefonų programėlė teikia informaciją apie ES kelių eismo taisykles

Kaip ribojamas greitis Ispanijos keliuose? Ar Švedijoje dviratininkas privalo dėvėti šalmą? Nuo šiol tokią informaciją atostogautojai ras greitai. Ją paruoštą naudoti jie gaus išmaniajame telefone įsidiegę Europos Komisijos programėlę Going Abroad. skaityti »

„Sodros“ statistiniai duomenys teikiami ir eurais

Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba („Sodra“) svarbiausius statistinius duomenis pradėjo teikti ne tik litais, bet ir bendra Europos valiuta. skaityti »

SEB sumažino Lietuvos BVP augimo prognozes

Didžiausio Lietuvos komercinio SEB banko analitikai prognozuoja, kad šiemet šalies bendrasis vidaus produktas (BVP) augs 2,7 proc., kitais metais - 3,8 procento, o 2016-aisiais - 4 procentais. skaityti »

Šešėlinę ekonomiką padės tramdyti išmaniosios technologijos

Lietuva pradės naudotis skaitmenine sistema, kuri leis realiu laiku stebėti tabako produktų gamybos apimtis, identifikuoti į Lietuvą patekusių nelegalios tokios produkcijos autentiškumą, apskaičiuoti su stebimu produktu susijusias biudžeto pajamas. skaityti »

ES finansų ministrai pritarė euro įvedimui Lietuvoje

28 Europos Sąjungos šalių finansų ministrai penktadienį oficialiai pritarė, kad Lietuva 2015 metais būtų priimta į euro zoną. skaityti »