Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Lietuva pasirengusi įsivesti eurą

Euro zonos šalių finansų ministrų (Euro grupės) susitikime, kuriame dalyvavo ir Lietuvos finansų ministras Rimantas Šadžius, buvo aptartas Lietuvos siekis įsivesti eurą nuo kitų metų pradžios. skaityti »

Lietuvos pramonininkų konfederacijai – 25-eri

Birželio 19-oji – ypatinga diena Lietuvos pramonininkų konfederacijai. skaityti »

Įsivedant eurą, kainas turėtų stebėti vartotojai

Euro įvedimo laikotarpiu vartotojų teisių organizacijos ragins visuomenę būti aktyvią, stebint prekių kainas. skaityti »

Dėl euro įvedimo perrašyti gyvybės draudimo sutarčių nereikės

Besirengiant euro įvedimui gyvybės draudimo bendrovės tikina, kad apsidraudę žmonės nepatirs jokių rūpesčių nei finansiniais, nei dokumentacijos tvarkymo klausimais. skaityti »

Psichologiškai patrauklias kainas prekybininkai sieks išlaikyti ir po euro įvedimo

Lietuvai planuojant įsivesti eurą, prekių ir paslaugų kainos turės būti rašomos dviem valiutomis. skaityti »

Pirmasis seminarų apie eurą etapas: 40 miestų, daugiau nei 2200 dalyvių

Seminaru Klaipėdoje baigiamas pirmasis informacinių renginių apie eurą etapas. skaityti »

Gyventojai sparčiai keičia litus į eurus

Artėjant euro įvedimui, Lietuvos gyventojai pradėjo sparčiai keisti litus į eurus. skaityti »

Siekiant užkirsti kelią sukčiams, bankai galėtų keistis duomenimis apie klientus

Seimas spręs, ar leisti bankams keistis duomenimis apie klientus. skaityti »

Mitai apie pirmąjį Lietuvoje socialinių tinklų kredito reitingą

Prieš kelias savaites pristatytas kreditų biuro „Creditinfo“ socialinių tinklų reitingas sulaukė įvairių reakcijų ir mitų, ypač sparčiai plintančių tarp socialinio tinklo „Facebook“ naudotojų. skaityti »

Prezidentė Dalia Grybauskaitė: „Pasaulio lietuvių verslo lyderių ir inovacijų kūrėjų patirtis yra labai vertinga“

Likus kiek daugiau nei mėnesiui iki 6-tojo Pasaulio lietuvių ekonomikos forumo aiškėja galutinė renginio programa ir pranešimus skaitysiančių pasaulio lietuvių vardai. skaityti »