Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Du Seimo komitetai siūlo svarstyti elektromagnetinio lauko spinduliuotės leidžiamos vertės padidinimą

Seimo Sveikatos reikalų ir Informacinės visuomenės plėtros komitetai svarstė klausimą dėl elektromagnetinės spinduliuotės reguliavimo ir jo įtakos elektroninių ryšių verslui Lietuvoje ir kitose ES šalyse narėse. skaityti »

Lietuvos parduotuves užgriuvo fototelefonai

Išmanieji telefonai, sukurti specialiai foto mėgėjams, pasiekė Lietuvos rinką. skaityti »

10 svarbiausių euro įvedimo dalykų, kuriuos verta žinoti šalies gyventojams

Euro įvedimui skirtoje tiesioginėje transliacijoje šalies bibliotekose dalyvavę apie 3000 žmonių įvairiose šalies vietose iš Lietuvos banko valdybos pirmininko Vito Vasiliausko išgirdo 10 svarbiausių dalykų, kuriuos verta žinoti šalies gyventojams rengiantis euro įvedimui. skaityti »

Ūkio ministerija kviečia išradėjus ir dizaino kūrėjus pasinaudoti parama ir apsaugoti intelektinę nuosavybę

Ūkio ministerija kviečia įmones ir mokslo institucijas teikti paraiškas gauti paramą intelektinės nuosavybės teisių apsaugos projektams vykdyti. skaityti »

VU palydovui „LituanicaSAT-1“ – tarptautinis pripažinimas

Birželio 9 d. organizacija AMSAT (Radijo mėgėjų palydovų korporacija) Vilniaus universiteto palydovui „LituanicaSAT-1“ suteikė tarptautinio radijo mėgėjų palydovų registro OSCAR numerį LO-78. skaityti »

Bankai turėtų skatinti ilgalaikius indėlius

Lietuvos bankai turėtų skatinti ilgalaikius indėlius, mokant už juos didesnes palūkanas, teigia premjeras Algirdas Butkevičius. skaityti »

Lietuvoje pristatomi šių metų 4K Ultra HD serijos LG televizoriai

Jau birželio viduryje Lietuvą pasieks 2014 m. skirta „LG Electronics“ (LG) Ultra HD televizorių serija. skaityti »

Už eurą pasisakančiųjų Lietuvoje išaugo iki 46 proc.

Lietuvai nuo kitų metų ruošiantis įsivesti eurą, šalies gyventojai naujosios ES valiutos atžvilgiu tapo didesni optimistai. skaityti »

Indėliai ir grynieji – populiariausia taupymo priemonė

Populiariausias taupymo būdas Lietuvoje vis dar yra indėliai banke bei namie laikomi grynieji, tačiau tarp gyventojų po truputį populiarėja ir kitos taupymo priemonės. skaityti »

Europos Komisija ir Europos centrinis bankas leido Lietuvai įsivesti eurą

Europos Komisija ir Europos centrinis bankas (ES) trečiadienį leido Lietuvai 2015 metais įsivesti eurą. Dešimtmetį ES nare esanti šalis, nesėkmingai siekusi euro dar 2007-aisiais, taps 19-ąją euro zonos nare ir paskutine iš trijų Baltijos šalių. skaityti »