Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Ūkio ministras patvirtino prisijungimo prie Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumo tvarką

Ūkio ministras Evaldas Gustas patvirtino prisijungimo prie Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumo ir jo logotipo naudojimo tvarką. skaityti »

Norintieji užsienyje balsuoti referendume jau gali registruotis internetu

Lietuvos piliečiai, gyvenantys užsienio valstybėse ar referendumo dieną jose būsiantys, jau gali internetu registruotis balsuoti birželio 29 dieną vyksiančiame referendume dėl žemės pardavimo draudimo užsieniečiams bei juridiniams asmenims. skaityti »

SEB: skolindamasis būstui šiemet draudžiasi beveik kas antras

Beveik pusė – 48 proc. – naujas būsto paskolų sutartis SEB banke per pirmąjį šių metų ketvirtį sudariusių klientų apsidraudė gyvybės draudimu. skaityti »

Europos Komisija rekomenduoja Lietuvai tęsti drausmingą fiskalinę politiką

Lietuva turi toliau stiprinti fiskalinę politiką, peržiūrėti mokesčių sistemą ir toliau gerinti mokestinių prievolių vykdymą, užbaigti valstybės valdomų įmonių reformą, didinti pastatų energetinį efektyvumą bei tęsti elektros ir dujų tarptautinių jungčių plėtrą. skaityti »

NATO generaliniam sekretoriui Andersui Foghui Rasmussenui įteiktos KTU garbės daktaro regalijos

Lietuvos mokslų akademijoje NATO generaliniam sekretoriui Andersui Foghui Rasmussenui buvo įteiktos Kauno technologijos universiteto (KTU) garbės daktaro regalijos už žinių ir pažangių ateities technologijų diegimą siekiant išmanios gynybos koncepcijos įgyvendinimo ir intelektualų principingumą ginant laisvės idealus. skaityti »

Sukurk savąjį aukojimo puslapį ir padėk UNICEF išgelbėti kiekvieno vaiko gyvenimą

Sukurdamas savo asmeninį ar įmonės aukojimo puslapį, Tu gali prisijungti prie UNICEF komandos ir suteikti vaikams specialaus proteinais prisotinto maisto taip būtino, kad jie išgyventų. skaityti »

Minime Gerų žinių dieną

Paskutinį gegužės penktadienį siūloma įtraukti į Lietuvos Respublikos atmintinų dienų įstatymą kaip Gerų žinių dieną. skaityti »

Jungtinių Tautų bibliotekoje baigti skaitmeninti Lietuvai svarbūs archyvai

Baigiant pirmąjį Lietuvos narystės Tautų Sąjungoje dokumentų skaitmeninimo etapą, Ženevoje surengtame susitikime aptartas Lietuvos indėlis į istorinio paveldo išsaugojimą, galimybės surengti dokumentų parodą ir pasidalyti patirtimi su kitų valstybių atstovais. skaityti »

Vaikams kišenpinigių neduoda tik trečdalis tėvų

Daugiau kaip pusė 5-9 m. amžiaus vaikų turi galimybę praktiškai mokytis, kaip elgtis su pinigais. „Danske Bank“ finansinio raštingumo tyrimo duomenys rodo, kad tik trečdalis tokio amžiaus vaikų negauna kišenpinigių. skaityti »

Per du mėnesius – šimtai elektroninių sutikimų donoro kortelei gauti

Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos informuoja, kad per du mėnesius sutikimą donoro kortelei gauti elektroniniu būdu jau pasirašė 746 žmonės. skaityti »