Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

NATO generaliniam sekretoriui bus įteiktos KTU garbės daktaro regalijos

Penktadienį, gegužės 30 d. Lietuvos mokslų akademijoje NATO generaliniam sekretoriui Andersui Foghui Rasmussenui bus įteiktos Kauno technologijos universiteto (KTU) garbės daktaro regalijos. skaityti »

Lietuvos banko Pinigų muziejui – aukščiausios kokybės sertifikatas iš didžiausio pasaulyje kelionių portalo

Didžiausias pasaulyje kelionių portalas TripAdvisor Lietuvos banko Pinigų muziejui įteikė aukščiausios kokybės sertifikatą (angl. Sertificate of Excellence 2014 Winner). skaityti »

Priimta ES direktyva dėl elektroninių sąskaitų faktūrų naudojimo viešuosiuose pirkimuose

Nuo š. m. gegužės 26 d. įsigalios nauja Europos Parlamento ir Tarybos direktyva dėl elektroninių sąskaitų faktūrų naudojimo viešuosiuose pirkimuose. skaityti »

Du socialdemokratų ministrai siūlo įteisinti balsavimą internetu

Du socialdemokratų ministrai siūlo Seimui dar kartą svarstyti galimybę įteisinti balsavimą internetu per visus rinkimus ir referendumus. skaityti »

Susisiekimo ministerija atvira gabiam ir išsilavinusiam jaunimui

Susisiekimo ministerija, siekdama skatinti gabaus ir entuziastingo Lietuvos jaunimo, baigusio aukštojo mokslo studijas užsienyje, profesinio tobulinimo ir gerosios praktikos pritaikymo savo šalyje iniciatyvas, jau trečius metus dalyvauja Jaunųjų profesionalų programoje (JPP) „Kurk Lietuvai“. Šiemet ministerijoje dirbs ir savo veikla prie Lietuvos gerovės kūrimo prisidės du jauni profesionalai. skaityti »

Euro įvedimas Lietuvoje palengvins skolinimąsi

Lietuvos įmonėms skolinimąsi kapitalo rinkose palengvins euro įvedimas, o atsivėrusiomis galimybėmis pirmiausia galės pasinaudoti telekomunikacijų, komunalinių paslaugų ar infrastruktūros įmonės, sako Švedijos SEB banko Investicinio reitingo įmonių obligacijų padalinio vadovas Bjornas Uhlinas. skaityti »

Inžinerinės pramonės parodoje pirmą kartą įrengta Mokslo ir inovacijų alėja

Gegužės 20 d. Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO atsidaro 22-oji tarptautinė inžinerinės pramonės technologijų, metalo apdirbimo ir elektrotechnikos paroda BALTTECHNIKA. skaityti »

R. Šadžius: „Lietuva pasirengusi ir laukia kvietimo į euro zoną“

Finansų ministras Rimantas Šadžius, vertindamas „Eurostat“ paskelbtus balandžio mėnesio Lietuvos infliacijos rodiklius, sako, kad paviešinti duomenys patvirtino preliminarius mūsų vertinimus. skaityti »

Parodoje „Balttechnika“ – robotų valdymo varžybos

Gegužės 20 d. prasidėsiančioje tarptautinėje inžinerinės pramonės parodoje „Balttechnika“ Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) atstovai kvies išbandyti miklumą robotų valdyme, ištirti savo rankos kinetinius parametrus, apžiūrėti nuotoliniu būdu valdomą robotinę ranką ir kitas inžinierių kuriamas technologijas. skaityti »

SEB bankas: žmonės šiemet būstui skolinasi dažniau negu pernai

SEB banko duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį banko klientai sudarė 26 proc. daugiau būsto paskolų sutarčių negu per tą patį laikotarpį pernai. Per pirmus tris šių metų mėnesius SEB banke pasirašytos 935 paskolų sutartys, kurių bendra vertė siekia 137 mln. litų. skaityti »