Tyrimas: kaip išvengti piktnaudžiavimų įvedant eurą?

Publikuota: 2014 m. gegužės 7 d. trečiadienis

Artėjant euro įvedimui vienas labiausiai Lietuvos gyventojus dominančių klausimų – kaip užtikrinti, kad verslininkai nepiktnaudžiautų perskaičiuodami prekių ir paslaugų kainas. Dauguma šalies gyventojų kaip efektyviausias priemones įvardina sąžiningą verslininkų elgesį, pažeidėjų viešinimą ir kainų stebėjimą, rodo Lietuvos vartotojų instituto atliktas reprezentatyvus visuomenės nuomonės tyrimas.

„Vienas iš svarbiausių tikslų ruošiantis įsivesti eurą turėtų būti tinkama vartotojų interesų apsauga. Lietuvos gyventojai akivaizdžiai nepasitiki formaliomis priemonėmis, tokiomis kaip verslo atstovų prisijungimas prie geros praktikos įvedant eurą memorandumo. Vis dėlto, vartotojai tikisi, kad verslininkai elgsis sąžiningai, o pažeidėjai bus viešinami“, – tyrimo rezultatus komentuoja Lietuvos vartotojų instituto prezidentė Zita Čeponytė. – „Norėtume akcentuoti, kad kiekvienam vartotojui taip pat itin svarbu prisiimti pilietinę atsakomybę stebėti kainas ir pranešti apie pažeidimus Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai ir kitoms valstybinėms institucijoms, nevyriausybinėms vartotojų organizacijoms.“

Svarbiausia – piktnaudžiavimų prevencija ir keitimo santykis

Balandžio mėnesį Lietuvos vartotojų instituto užsakymu atliktas reprezentatyvus visuomenės nuomonės tyrimas parodė, kad 38 proc. šalies gyventojų labiausiai domina dvi temos – kokiais veiksmais bus užtikrinta, kad nebūtų piktnaudžiaujama perskaičiuojant prekių ir paslaugų kainas į naują valiutą bei lito ir euro keitimo santykis.

Informacija apie lito ir euro keitimo santykį dažniau domina vyriausius (56 m. ir daugiau) tyrimo dalyvius, žemiausio išsimokslinimo atstovus, mažas bei vidutines pajamas (iki 1000 Lt) turinčius respondentus bei mažesnių miestų, rajonų centrų gyventojus. Teisingo valiutų keitimo užtikrinimas dažniau įdomus mažas ir vidutines pajamas (iki 1000 Lt) turintiems respondentams.

Domina bendras euro įvedimo poveikis

33 proc. tiriamųjų teigė, kad juos domina informacija apie socialinį, ekonominį ir politinį euro įvedimo poveikį. Tyrimas rodo, kad ši tema įdomesnė vyrams, 18–35 m. respondentams, aukštesnio išsimokslinimo atstovams, didžiausias pajamas (virš 1500 Lt) turintiems apklaustiesiems bei miestiečiams.

Euro įvedimo procedūra įdomi beveik trečdaliui šalies gyventojų (32 proc.). Praktiniai aspektai dėl bankų sąskaitų tvarkymo, atlyginimų konvertavimo iš litų į eurus bei išmokėjimo – 26 proc. apklaustųjų. Tik kiek daugiau nei dešimtadalį respondentų domina, kaip atrodo euro banknotai ir monetos (12 proc.).

Tikisi sąžiningo verslininkų ir principingo institucijų elgesio

Lietuvos gyventojai nuomone kelią piktnaudžiavimams perskaičiuojant kainas iš litų į eurus efektyviausiai užkirstų verslo atstovų sąžiningas elgesys (35 proc.). 32 proc. tarp efektyviausių priemonių įvardino baudas pažeidėjams. Po 30 proc. – pažeidėjų viešinimą ir kainų stebėjimą. Sąžiningą verslo atstovų elgesį dažniau minėjo jaunimas (18–25 m. tyrimo dalyviai). Baudas pažeidėjams ir pažeidėjų viešinimą – moterys ir aukštesnio išsilavinimo atstovai.

Tyrimas atkleidė, kad daugiau nei ketvirtadalis šalies gyventojų (26 proc.) tinkama priemone išvengti piktnaudžiavimų įvedant naują valiutą laiko principingą valstybinių vartotojų teises ginančių institucijų – Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos ir Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos – elgesį. 16 proc. apklaustųjų įvardino aktyvią nevyriausybinių vartotojų asociacijų veiklą.

Piliečiai turėtų pranešti apie pažeidimus

Tyrimo dalyviai atkreipė dėmesį ir į pačių vartotojų pilietiškumą, pranešant apie pažeidimus. Pilietinį aktyvumą veiksminga priemone laiko 24 proc. respondentų. 19 proc. tiriamųjų efektyvia veikla mano esant vartotojų švietimą, kam pranešti apie pažeidimus.

21 proc. apklausoje dalyvavusių respondentų pareiškė, kad verslininkų piktnaudžiavimo perskaičiuojant kainas išvengti neįmanoma. Tik 15 proc. apklaustųjų mano, kad tinkama priemonė būtų verslo atstovų prisijungimas prie geros praktikos įvedant eurą memorandumo. 11 proc. teigė nežinantys, kas būtų efektyviausia užkertant kelią piktnaudžiavimams.

Reprezentatyvų Lietuvos visuomenės nuomonės dėl galimų grėsmių ir piktnaudžiavimų įvedant eurą tyrimą 2014 metų balandžio 8–15 dienomis įvykdė bendrovė „Spinter tyrimai“. Omnibus metodu atlikto tyrimo metu apklausti 1005 šalies gyventojai nuo 18 iki 75 metų amžiaus.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Lietuvoje gyvenantys vaikai yra laimingi

Birželio 1-oji – Tarptautinė vaikų gynimo diena. Ta proga – informacija apie tai, kaip vaikai jaučiasi gyvendami Lietuvoje. skaityti »

Vilniečiai myli savo miestą ir vertina pokyčius

Beveik 90 proc. vilniečių sako, kad Vilnius yra puikus miestas gyventi ir tik su sostine sieja savo ateitį. skaityti »

Londone vyko Europos nacionalinių bibliotekų vadovų konferencija

Gegužės 15–16 dienomis Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas Londone, Britų bibliotekoje (angl. British Library) dalyvavo 31-ajame Europos nacionalinių bibliotekų vadovų susitikime (angl. The Conference of European National Librarians, CENL). skaityti »

Profesorius Benediktas Juodka tapo Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentu

Lietuvos darbdavių konfederacijai (LDK) vadovaus buvęs Vilniaus universiteto rektorius, 2012-2016 m. kadencijos Seimo narys, profesorius Benediktas Juodka. skaityti »

„Barclays“ atidarė finansinių paslaugų centrą Londone

Didžiosios Britanijos bankas „Barclays“ atidarė naują finansinių paslaugų centrą Londone, kuris jungia vietinius bankus, technologines bendroves ir 40 pradedančiųjų finansų įstaigų. skaityti »

Krašto apsaugos viceministras su NATO institucijų atstovais aptarė kibernetinio saugumo klausimus

Balandžio 25-26 d. LR krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza Europos Komisijos viceprezidento Andrus Ansip kvietimu Briuselyje su Europos Sąjungos atstovais aptarė kibernetinio saugumo klausimus. skaityti »

Daugiausia pinigų išleidžiama maistui ir saldumynams

Maistui ir saldumynams – štai kam, vaikų ir jų tėvų nuomone, jų šeimos nariai išleidžia daugiausia pinigų. skaityti »

Lietuvos pramonininkų konfederacija vertina Vyriausybės ketinimą pertvarkyti mokesčių sistemą ir viešąjį sektorių

Premjeras Saulius Skvernelis pristatė Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2016 metų veiklos ataskaitą, kurioje didelis dėmesys skiriamas būsimiems ir jau vykdomiems Vyriausybės darbams. skaityti »

Kultūros ministrė: „Bibliotekos dar plačiau atvers duris neįgaliesiems“

Kultūros ministerija, siekdama dar plačiau atverti duris skaitytojams, turintiems negalią, skyrė papildomą finansavimą penkių apskričių bibliotekoms ir Lietuvos aklųjų bibliotekai. Kultūros ministerija tam paskyrė beveik 100 tūkst. Eurų. skaityti »

Premjeras S. Skvernelis apdovanojo geriausias šalies eksporto įmones

Kovo 30 d. Lietuvos premjeras Saulius Skvernelis „Lietuvos eksporto prizu“ apdovanojo labiausiai prie šalies ūkio augimo ir eksporto rodiklių gerinimo praėjusiais metais prisidėjusias Lietuvos įmones bei jų vadovus. skaityti »