Tyrimas: kaip išvengti piktnaudžiavimų įvedant eurą?

Publikuota: 2014 m. gegužės 7 d. trečiadienis

Artėjant euro įvedimui vienas labiausiai Lietuvos gyventojus dominančių klausimų – kaip užtikrinti, kad verslininkai nepiktnaudžiautų perskaičiuodami prekių ir paslaugų kainas. Dauguma šalies gyventojų kaip efektyviausias priemones įvardina sąžiningą verslininkų elgesį, pažeidėjų viešinimą ir kainų stebėjimą, rodo Lietuvos vartotojų instituto atliktas reprezentatyvus visuomenės nuomonės tyrimas.

„Vienas iš svarbiausių tikslų ruošiantis įsivesti eurą turėtų būti tinkama vartotojų interesų apsauga. Lietuvos gyventojai akivaizdžiai nepasitiki formaliomis priemonėmis, tokiomis kaip verslo atstovų prisijungimas prie geros praktikos įvedant eurą memorandumo. Vis dėlto, vartotojai tikisi, kad verslininkai elgsis sąžiningai, o pažeidėjai bus viešinami“, – tyrimo rezultatus komentuoja Lietuvos vartotojų instituto prezidentė Zita Čeponytė. – „Norėtume akcentuoti, kad kiekvienam vartotojui taip pat itin svarbu prisiimti pilietinę atsakomybę stebėti kainas ir pranešti apie pažeidimus Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai ir kitoms valstybinėms institucijoms, nevyriausybinėms vartotojų organizacijoms.“

Svarbiausia – piktnaudžiavimų prevencija ir keitimo santykis

Balandžio mėnesį Lietuvos vartotojų instituto užsakymu atliktas reprezentatyvus visuomenės nuomonės tyrimas parodė, kad 38 proc. šalies gyventojų labiausiai domina dvi temos – kokiais veiksmais bus užtikrinta, kad nebūtų piktnaudžiaujama perskaičiuojant prekių ir paslaugų kainas į naują valiutą bei lito ir euro keitimo santykis.

Informacija apie lito ir euro keitimo santykį dažniau domina vyriausius (56 m. ir daugiau) tyrimo dalyvius, žemiausio išsimokslinimo atstovus, mažas bei vidutines pajamas (iki 1000 Lt) turinčius respondentus bei mažesnių miestų, rajonų centrų gyventojus. Teisingo valiutų keitimo užtikrinimas dažniau įdomus mažas ir vidutines pajamas (iki 1000 Lt) turintiems respondentams.

Domina bendras euro įvedimo poveikis

33 proc. tiriamųjų teigė, kad juos domina informacija apie socialinį, ekonominį ir politinį euro įvedimo poveikį. Tyrimas rodo, kad ši tema įdomesnė vyrams, 18–35 m. respondentams, aukštesnio išsimokslinimo atstovams, didžiausias pajamas (virš 1500 Lt) turintiems apklaustiesiems bei miestiečiams.

Euro įvedimo procedūra įdomi beveik trečdaliui šalies gyventojų (32 proc.). Praktiniai aspektai dėl bankų sąskaitų tvarkymo, atlyginimų konvertavimo iš litų į eurus bei išmokėjimo – 26 proc. apklaustųjų. Tik kiek daugiau nei dešimtadalį respondentų domina, kaip atrodo euro banknotai ir monetos (12 proc.).

Tikisi sąžiningo verslininkų ir principingo institucijų elgesio

Lietuvos gyventojai nuomone kelią piktnaudžiavimams perskaičiuojant kainas iš litų į eurus efektyviausiai užkirstų verslo atstovų sąžiningas elgesys (35 proc.). 32 proc. tarp efektyviausių priemonių įvardino baudas pažeidėjams. Po 30 proc. – pažeidėjų viešinimą ir kainų stebėjimą. Sąžiningą verslo atstovų elgesį dažniau minėjo jaunimas (18–25 m. tyrimo dalyviai). Baudas pažeidėjams ir pažeidėjų viešinimą – moterys ir aukštesnio išsilavinimo atstovai.

Tyrimas atkleidė, kad daugiau nei ketvirtadalis šalies gyventojų (26 proc.) tinkama priemone išvengti piktnaudžiavimų įvedant naują valiutą laiko principingą valstybinių vartotojų teises ginančių institucijų – Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos ir Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos – elgesį. 16 proc. apklaustųjų įvardino aktyvią nevyriausybinių vartotojų asociacijų veiklą.

Piliečiai turėtų pranešti apie pažeidimus

Tyrimo dalyviai atkreipė dėmesį ir į pačių vartotojų pilietiškumą, pranešant apie pažeidimus. Pilietinį aktyvumą veiksminga priemone laiko 24 proc. respondentų. 19 proc. tiriamųjų efektyvia veikla mano esant vartotojų švietimą, kam pranešti apie pažeidimus.

21 proc. apklausoje dalyvavusių respondentų pareiškė, kad verslininkų piktnaudžiavimo perskaičiuojant kainas išvengti neįmanoma. Tik 15 proc. apklaustųjų mano, kad tinkama priemonė būtų verslo atstovų prisijungimas prie geros praktikos įvedant eurą memorandumo. 11 proc. teigė nežinantys, kas būtų efektyviausia užkertant kelią piktnaudžiavimams.

Reprezentatyvų Lietuvos visuomenės nuomonės dėl galimų grėsmių ir piktnaudžiavimų įvedant eurą tyrimą 2014 metų balandžio 8–15 dienomis įvykdė bendrovė „Spinter tyrimai“. Omnibus metodu atlikto tyrimo metu apklausti 1005 šalies gyventojai nuo 18 iki 75 metų amžiaus.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

PVM sąskaitas faktūras teikti bus paprasčiau

Valstybinė mokesčių inspekcija prie LR finansų ministerijos (VMI) informuoja, kad verslo atstovai jau gali duomenis į i.SAF teikti pasinaudodami žiniatinklio paslauga, t. y. automatiškai perduodant registrus į VMI. skaityti »

Vilius Juzikis paskirtas į SEB banko valdybą

SEB banko Stebėtojų taryba banko valdybos nariu ir Verslo bankininkystės tarnybos direktoriumi paskyrė Vilių Juzikį. skaityti »

Europos socialinis fondas švenčia 60-metį

Kovo 25-ąją savo 60-metį kartu su visa Europa švęs ir Europos socialinis fondas (ESF) – seniausias Europos Sąjungos fondas. Šio fondo jubiliejų mini ir Europos socialinio fondo agentūra (ESFA), kuri nuo 2004 metų rūpinasi ESF investicijomis Lietuvoje. skaityti »

Finansų ministro susitikime su EIB prezidentu – tolimesnio bendradarbiavimo perspektyvos

Finansų ministras Vilius Šapoka Briuselyje (Belgija) su Europos investicijų banko (EIB) prezidentu Werneriu Hoyeriu aptarė šio banko ir Europos strateginių investicijų fondo (EFSI) Lietuvoje įgyvendinamus projektus bei tolesnio bendradarbiavimo perspektyvas. skaityti »

Vilnius skaičiuoja jau 630 savivaldos metų

Kovo 22 d. sukanka 630 metų, kai Vilnius gavo Magdeburgo savivaldos teisę ir pradėjo skaičiuoti savo, kaip tikro miesto, istoriją. skaityti »

Įmonių darbuotojų kompetencijai didinti ir kvalifikacijai tobulinti – 10 mln. eurų ES investicijų

Ūkio ministerija skelbia pirmąjį kvietimą pasinaudoti galimybe įgyvendinti projektus pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos (ES) investicijų priemonę „Kompetencijų vaučeris“. skaityti »

Vidutinis darbo užmokestis kils daugiau nei kainos

Įvertinęs nuosekliai didėjantį ūkio aktyvumą šalyje ir gerėjančią Lietuvos gamintojų padėtį svarbiose užsienio rinkose, Lietuvos bankas prognozuoja, kad mūsų ekonomika šiemet augs 2,6, o kitąmet jos augimo tempas padidės iki 2,8 proc. skaityti »

Vilniaus Lukiškių aikštėje nutarta pastatyti Vyčio paminklą

Lukiškių aikštės Vilniuje sutvarkymo ir paminklo joje pastatymo klausimas sprendžiamas jau beveik dvidešimt metų. skaityti »

Skaitmeninių naujienų iniciatyvos inovacijų fondas kviečia teikti paraiškas trečiajam turui

Praėjusiais metais Skaitmeninių naujienų iniciatyvos inovacijų fondas (angl. Digital News Initiative Innovation Fund), iš 150 mln. eurų, skirtų paremti Europos naujienų industrijos inovacijomis pagrįstus projektus, skyrė 51 tūkst. eurų 252-iems ambicingiems skaitmeninės žiniasklaidos projektams 27-iose šalyse. skaityti »

Ūkio ministerijoje buvo diskutuojama apie atsakingo verslo principus

Ūkio ministerijoje trečiadienį vyko renginys „Atsakingo verslo praktiniai aspektai ir nacionaliniai koordinaciniai centrai“, kuriame buvo supažindinama su Lietuvos nacionalinio koordinacinio centro ir kitų valstybių centrų veikla bei aptariama socialinė verslo atsakomybė Lietuvoje. skaityti »