V. Vasiliauskas: euro zonos drama pernelyg užsitęsė, ūkiui reikia stipresnio impulso

Publikuota: 2016 m. gegužės 19 d. ketvirtadienis

Euro zonos ekonomikos atsigavimas yra pernelyg lėtas bei trapus ir vien tik skatinamosios pinigų politikos nepakanka, kad ekonomikos variklis įsisuktų visu pajėgumu. Todėl skatinimo rezervų reikėtų ieškoti regiono valstybių fiskalinėje, t. y. mokesčių ir skolos valdymo, politikoje, sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

„Matome galimybių išjudinti euro zonos ūkį iš letargo būsenos ir siekti stabilaus ekonomikos augimo ateityje, tačiau tam reikalinga stipri politinė valia ir aiškus valstybių įsipareigojimas išnaudoti fiskalinio skatinimo galimybes“, – sako V. Vasiliauskas, skaitysiantis pranešimą gegužės 19-20 d. Slovėnijoje vykstančiame šios šalies centrinio banko ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) rengiamame aukšto lygio seminare, skirtame pinigų ir fiskalinės politikos koordinavimui. Jis pabrėžia, kad fiskalinio skatinimo priemonės galėtų ir turėtų būti taikomos šalyse, kurios uoliai laikosi finansinės drausmės, yra užsitikrinusios puikią viešųjų finansų būklę ir todėl turi pakankamą fiskalinio manevro laisvę.

Pasak V. Vasiliausko, centrinių bankų įgyvendinama skatinamoji pinigų politika padidino finansų rinkos dalyvių pasitikėjimą, sumažino skolinimosi kainą valstybėms, verslui ir gyventojams, o kreditavimas atsigauna. Vis dėlto pernelyg lėto ekonomikos atsigavimo problemą įveikti vien tik pinigų politikos priemonėmis bus sunku.

„Euro zonos drama pernelyg užsitęsė. Siekdami laimingos jos atomazgos, į ekonomikos gaivinimo priemonių rinkinį kartu su ECB pinigų politikos priemonėmis turėtume įtraukti ir mokesčių bei valstybių skolos valdymo priemones. Esamos fiskalinės politikos taisyklės turėtų būti paprastesnės ir aiškesnės, o jų laikymosi vertinimas – skaidresnis ir griežtesnis“, – sako V. Vasiliauskas.

Jis atkreipė dėmesį, kad Europos Komisija ES šalims yra pateikusi rekomendacijas dėl reformų įgyvendinimo, tačiau nė viena iš pernai pateiktų 102 rekomendacijų nėra visiškai įgyvendinta.

Valstybės turėtų prisiimti tvirtą įsipareigojimą siekti, kad ilguoju laikotarpiu įsiskolinimo lygis būtų ne didesnis nei 60 % BVP, tačiau recesijos metu būtų galima įgyvendinti trumpalaikes nuosmukį švelninančias fiskalinio skatinimo priemones.

Seminare Slovėnijoje taip pat dalyvauja Belgijos, Estijos, Latvijos, Slovėnijos ir kitų šalių centrinių bankų vadovai, TVF, Europos Komisijos, akademinės bendruomenės ir žiniasklaidos atstovai.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

RRT bandymų laboratorija praplėtė akreditavimo sritį

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) elektromagnetinio suderinamumo bandymų laboratorija praplėtė akreditavimo sritį – nuo šiol ji gali atlikti liftų, eskalatorių ir judamųjų takų bei radijo įrenginių efektyvaus spektro naudojimo bandymus. skaityti »

Tyrimas: didžiuosius duomenis įvaldę smulkieji ir vidutiniai verslai į ateitį žvelgia optimistiškiau

Europos smulkieji ir vidutiniai verslai (SVV), esantys įvaldę jiems prieinamus didžiuosius duomenis (angl. big data), dvigubai labiau linkę tikėti, jog jų finansinė padėtis pagerės per artimiausius 12 mėnesių, rodo „Microsoft“ atliktas tyrimas. skaityti »

Lietuvos laimėjimus fizikos moksle garsinančioje aukso monetoje sužibo lazerio žvaigždė

Lietuvos banko išleista 5 eurų kolekcinė aukso moneta, skirta fizikai, pristatyta neseniai duris atvėrusiame Nacionaliniame fizinių ir technologijos mokslų centre Vilniuje. Jame šiuo metu lankytojus kviečia ir pasaulyje garsi CERN paroda. skaityti »

Pasirodė Nacionalinės bibliotekos 2015 m. veiklos ataskaita ir 2016 m. veiklos programa

Visuomenė jau gali susipažinti su Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos 2015 m. veiklos ataskaita ir 2016 m. veiklos programa, parengta remiantis 2015–2017 m. ir 2016–2018 m. Nacionalinės bibliotekos veiklos strateginiais planais. skaityti »

Lietuva Leipcigo knygų mugėje: uvertiūra prieš didįjį pasirodymą 2017 metais

Kovo pabaigoje vykusi tarptautinė Leipcigo knygų mugė ir literatūros festivalis „Leipcigas skaito“ (Leipzig liest) šiemet sulaukė net 260 tūkst. lankytojų. skaityti »

Atnaujintas Mokėjimų įstatymas – pigesnės bankų paslaugos, skaidresni įkainiai

Finansų ministerija kartu su Lietuvos banku parengė ir pateikė Vyriausybei naują Mokėjimų įstatymo redakciją. skaityti »

Premjero susitikime su „Samsung Electronics“ viceprezidentu – dėmesys Lietuvos rinkai

Kovo 24 dieną dalyvavęs Boao Azijos ekonomikos forumo kasmetinėje konferencijoje ir susitikęs su Kinijos premjeru Li Keqiangu, Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius investicijų galimybes Lietuvoje aptarė su kompanijos „Samsung Electronics“ valdybos vicepirmininku Lee Jae-Yongu. skaityti »

Prezidentė Seimui teikia Lietuvos banko valdybos pirmininko kandidatūrą

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, vadovaudamasi Konstitucija ir Lietuvos banko įstatymu, teikia Seimui Vitą Vasiliauską skirti Lietuvos banko valdybos pirmininku antrai penkerių metų kadencijai. skaityti »

Europos kosmoso agentūros seminare bus pristatytos naujos projektų galimybės verslui

Šių metų balandžio 1 d. Ūkio ministerija kartu su Europos kosmoso agentūra (EKA) organizuoja informacinį seminarą apie galimybes Lietuvos verslo ir mokslo subjektams teikti projektų pasiūlymus pagal EKA skelbiamus kvietimus technologijų, edukacijos bei mokslinių tyrimų srityse. skaityti »

LPK verslo taryboje su Baltarusija – pokyčiai

Kovo 14 d. Lietuvos pramonininkų konfederacijoje (LPK) įvyko Lietuvos ekonominio ir prekybinio bendradarbiavimo su Baltarusija Verslo tarybos posėdis. skaityti »