V. Vasiliauskas: euro zonos drama pernelyg užsitęsė, ūkiui reikia stipresnio impulso

Publikuota: 2016 m. gegužės 19 d. ketvirtadienis

Euro zonos ekonomikos atsigavimas yra pernelyg lėtas bei trapus ir vien tik skatinamosios pinigų politikos nepakanka, kad ekonomikos variklis įsisuktų visu pajėgumu. Todėl skatinimo rezervų reikėtų ieškoti regiono valstybių fiskalinėje, t. y. mokesčių ir skolos valdymo, politikoje, sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

„Matome galimybių išjudinti euro zonos ūkį iš letargo būsenos ir siekti stabilaus ekonomikos augimo ateityje, tačiau tam reikalinga stipri politinė valia ir aiškus valstybių įsipareigojimas išnaudoti fiskalinio skatinimo galimybes“, – sako V. Vasiliauskas, skaitysiantis pranešimą gegužės 19-20 d. Slovėnijoje vykstančiame šios šalies centrinio banko ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) rengiamame aukšto lygio seminare, skirtame pinigų ir fiskalinės politikos koordinavimui. Jis pabrėžia, kad fiskalinio skatinimo priemonės galėtų ir turėtų būti taikomos šalyse, kurios uoliai laikosi finansinės drausmės, yra užsitikrinusios puikią viešųjų finansų būklę ir todėl turi pakankamą fiskalinio manevro laisvę.

Pasak V. Vasiliausko, centrinių bankų įgyvendinama skatinamoji pinigų politika padidino finansų rinkos dalyvių pasitikėjimą, sumažino skolinimosi kainą valstybėms, verslui ir gyventojams, o kreditavimas atsigauna. Vis dėlto pernelyg lėto ekonomikos atsigavimo problemą įveikti vien tik pinigų politikos priemonėmis bus sunku.

„Euro zonos drama pernelyg užsitęsė. Siekdami laimingos jos atomazgos, į ekonomikos gaivinimo priemonių rinkinį kartu su ECB pinigų politikos priemonėmis turėtume įtraukti ir mokesčių bei valstybių skolos valdymo priemones. Esamos fiskalinės politikos taisyklės turėtų būti paprastesnės ir aiškesnės, o jų laikymosi vertinimas – skaidresnis ir griežtesnis“, – sako V. Vasiliauskas.

Jis atkreipė dėmesį, kad Europos Komisija ES šalims yra pateikusi rekomendacijas dėl reformų įgyvendinimo, tačiau nė viena iš pernai pateiktų 102 rekomendacijų nėra visiškai įgyvendinta.

Valstybės turėtų prisiimti tvirtą įsipareigojimą siekti, kad ilguoju laikotarpiu įsiskolinimo lygis būtų ne didesnis nei 60 % BVP, tačiau recesijos metu būtų galima įgyvendinti trumpalaikes nuosmukį švelninančias fiskalinio skatinimo priemones.

Seminare Slovėnijoje taip pat dalyvauja Belgijos, Estijos, Latvijos, Slovėnijos ir kitų šalių centrinių bankų vadovai, TVF, Europos Komisijos, akademinės bendruomenės ir žiniasklaidos atstovai.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Mitai ir realybė: kuri karta labiau priklausoma nuo technologijų?

Šių dienų žmonės neigia susiformavusius stereotipus: vis daugiau vyresnio amžiaus žmonių nebeįsivaizduoja savo gyvenimo be naujausių technologijų ir vis daugiau jaunimo gręžiasi į tradicines vertybes. skaityti »

Aplinką tausojantis biuras įmanomas ir neaukojant milijonų?

Ne visos įmonės gali sau leisti įsikelti į „žalią“ biurą, tačiau stengiamasi naudoti energiją efektyviau pasitelkiant įvairiausias iniciatyvas. Tad į kokias sritis verta atkreipti didžiausią dėmesį? skaityti »

Nacionalinė biblioteka parengė virtualią parodą „Išlikęs savimi. Liudui Dovydėnui – 110“

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka parengė virtualią parodą „Išlikęs savimi“, skirtą prozininko, publicisto, vaikų literatūros kūrėjo Liudo Dovydėno 110-osioms gimimo metinėms. skaityti »

Pristatyta informacinė sistema apie 120 tūkst. Europoje naudojamas chemines medžiagas

Sausį Europos cheminių medžiagų agentūra (ECHA) pristatė naują informacinę sistemą „Infocards“, kurioje nuo šiol lengviau galima rasti informaciją apie 120 tūkst. Europoje šiuo metu naudojamas chemines medžiagas. skaityti »

„Mini“ pristatė specialios laidos sportišką kabrioletą „Mini John Cooper Works“

„Mini“ šeimoje debiutavo antras specialios laidos automobilis – keturvietis kabrioletas „Mini John Cooper Works“. skaityti »

Užbaigtas Kultūros ministerijos finansuojamas LKTA projektas

Lietuvos kabelinės televizijos asociacija įgyvendino projektą „Autorių teisių ir gretutinių teisių objektų, naudojamų retransliavimo veikloje, apsaugos modernizavimo projektas“, kurio pagrindinis tikslas – padidinti ir užtikrinti autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugą televizijos programų paketų platinimo (konkrečiai retransliavimo) srityje. skaityti »

Verslo aplinka Lietuvoje: ką žada 2016-ieji?

Pasaulinių reitingų duomenimis, verslo sąlygos Lietuvoje gerėja. Verslo valdymo technologijų specialistai prognozuoja, kad Valstybinės Mokesčių Inspekcijos (VMI) parengtas išmaniosios mokesčių administravimo sistemos (i.MAS) projektas gali prisidėti prie dar didesnio šalies pozicijų tarptautinėje verslo rinkoje kilimo. skaityti »

Prezidentė dalyvaus Pasaulio ekonomikos forume ir lankysis CERN

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė sausio 20 d. išvyksta trijų dienų darbo vizito į Šveicariją. Šalies vadovė dalyvaus Pasaulio ekonomikos forume Davose ir apsilankys Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijoje CERN. skaityti »

Apdovanoti geriausi šalies ekologai

Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) Aplinkos komiteto konsultacinio posėdžio metu aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas kartu su konkurso organizatoriais geriausiai dirbančių ekologijos (aplinkosaugos) tarnybų ir specialistų (ekologų) konkurso nugalėtojus. skaityti »

„Knygų Kalėdos“ tapo visą Lietuvą sutelkiančiu judėjimu

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuota akcija „Knygų Kalėdos“ sutelkė visą šalį ir padėjo surinkti 50 tūkst. naujų knygų šalies viešosioms ir mokyklų bibliotekoms. skaityti »