V. Vasiliauskas: euro zonos drama pernelyg užsitęsė, ūkiui reikia stipresnio impulso

Publikuota: 2016 m. gegužės 19 d. ketvirtadienis

Euro zonos ekonomikos atsigavimas yra pernelyg lėtas bei trapus ir vien tik skatinamosios pinigų politikos nepakanka, kad ekonomikos variklis įsisuktų visu pajėgumu. Todėl skatinimo rezervų reikėtų ieškoti regiono valstybių fiskalinėje, t. y. mokesčių ir skolos valdymo, politikoje, sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

„Matome galimybių išjudinti euro zonos ūkį iš letargo būsenos ir siekti stabilaus ekonomikos augimo ateityje, tačiau tam reikalinga stipri politinė valia ir aiškus valstybių įsipareigojimas išnaudoti fiskalinio skatinimo galimybes“, – sako V. Vasiliauskas, skaitysiantis pranešimą gegužės 19-20 d. Slovėnijoje vykstančiame šios šalies centrinio banko ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) rengiamame aukšto lygio seminare, skirtame pinigų ir fiskalinės politikos koordinavimui. Jis pabrėžia, kad fiskalinio skatinimo priemonės galėtų ir turėtų būti taikomos šalyse, kurios uoliai laikosi finansinės drausmės, yra užsitikrinusios puikią viešųjų finansų būklę ir todėl turi pakankamą fiskalinio manevro laisvę.

Pasak V. Vasiliausko, centrinių bankų įgyvendinama skatinamoji pinigų politika padidino finansų rinkos dalyvių pasitikėjimą, sumažino skolinimosi kainą valstybėms, verslui ir gyventojams, o kreditavimas atsigauna. Vis dėlto pernelyg lėto ekonomikos atsigavimo problemą įveikti vien tik pinigų politikos priemonėmis bus sunku.

„Euro zonos drama pernelyg užsitęsė. Siekdami laimingos jos atomazgos, į ekonomikos gaivinimo priemonių rinkinį kartu su ECB pinigų politikos priemonėmis turėtume įtraukti ir mokesčių bei valstybių skolos valdymo priemones. Esamos fiskalinės politikos taisyklės turėtų būti paprastesnės ir aiškesnės, o jų laikymosi vertinimas – skaidresnis ir griežtesnis“, – sako V. Vasiliauskas.

Jis atkreipė dėmesį, kad Europos Komisija ES šalims yra pateikusi rekomendacijas dėl reformų įgyvendinimo, tačiau nė viena iš pernai pateiktų 102 rekomendacijų nėra visiškai įgyvendinta.

Valstybės turėtų prisiimti tvirtą įsipareigojimą siekti, kad ilguoju laikotarpiu įsiskolinimo lygis būtų ne didesnis nei 60 % BVP, tačiau recesijos metu būtų galima įgyvendinti trumpalaikes nuosmukį švelninančias fiskalinio skatinimo priemones.

Seminare Slovėnijoje taip pat dalyvauja Belgijos, Estijos, Latvijos, Slovėnijos ir kitų šalių centrinių bankų vadovai, TVF, Europos Komisijos, akademinės bendruomenės ir žiniasklaidos atstovai.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka mini Sausio 13-ąją

Šiais metais Lietuva mini Laisvės gynimo 25-metį, todėl yra proga priminti visuomenei svarbią iniciatyvą, pilietiškumo apraišką, kurią pademonstravo Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos darbuotojai. skaityti »

6,3 mln. pasaulio žiūrovų jau išvydo Vilniuje filmuotą „Karą ir taiką“

Šį sekmadienį BBC parodyta pirmoji šešių serijų televizijos filmą „Karas ir taika“ serija, kuri sulaukė rekordinio žiūrovų skaičiaus – 6,3 mln. žmonių prie televizijos ekranų stebėjo Tomo Harperio režisuotą filmą. skaityti »

Automatas, spausdinantis literatūros kūrinius

Grenoblyje (Prancūzija) leidykla „Short Edition“ įrengė automatus, siūlančius nemokamus trumpos formos literatūros kūrinius. skaityti »

Naujos knygos iš verslo rankų keliauja į Lietuvos regionų bibliotekas

Šiemet prie Prezidentės Dalios Grybauskaitės organizuojamos akcijos „Knygų Kalėdos“ prisijungusi Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) bei jos nariai aktyviai prisideda pildant Lietuvos viešųjų ir mokyklų bibliotekų lentynas naujomis ir skaitytojų jau pamėgtomis knygomis. skaityti »

Prezidentūroje įteikti „Globalios Lietuvos“ apdovanojimai

Gruodžio 29 d. LR Prezidentūroje įteikti Globalios Lietuvos apdovanojimai, kurie jau ketvirti metai iš eilės skiriami labiausiai nusipelniusiems Lietuvoje ir užsienyje gyvenantiems lietuviams. skaityti »

Dviem trečdaliams turtingiausių Baltijos šalių gyventojų yra svarbu prisijungti prie labdaringos veiklos

Du trečdaliai visų trijų Baltijos šalių turtingiausių gyventojų nurodo, kad jiems yra svarbu nuolat dalyvauti labdaros projektuose, o penktadaliui itin svarbi labdaros forma yra dalijimasis sukaupta patirtimi, asmeninėmis žiniomis, rodo SEB banko atlikta apklausa. skaityti »

Pertvarkant įstaigas, mažinama priežiūros našta verslui

Nuo 2016 metų sausio 1 d. pradeda veikti Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba prie Finansų ministerijos. skaityti »

Lietuvos monetų kalykla gamins Latvijos valstybinius apdovanojimus

Gruodžio 18 d. Lietuvos monetų kalykla pasirašė ketverių metų bendradarbiavimo sutartį su Latvijos prabavimo biuru ir Latvijos prezidentūra dėl Latvijos valstybinių apdovanojimų gamybos. Iki 2019 m. bus pagaminta apdovanojimų už 350 tūkst. eurų. skaityti »

Nacionalinės bibliotekos paroda pristatyta Italijoje

Gruodžio 19 d. Romoje į kalėdinį vakarą susirinkusiai lietuvių bendruomenei buvo pristatyta Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos parengta kilnojamoji paroda „Lietuviškoji leidyba Vakarų Europoje 1944–1952 m.“. skaityti »

Metų verslo automobiliui „BMW 7“ – pagyrimai dėl technologijų ir malonumo vairuoti

Viena didžiausių šių metų automobilių industrijos naujienų – prabangus BMW septintos serijos sedanas – pripažinimo sulaukė ir Lietuvos „Metų automobilio 2016“ rinkimuose. Jis paskelbtas geriausiu verslo klasės automobiliu. skaityti »