V. Vasiliauskas: euro zonos drama pernelyg užsitęsė, ūkiui reikia stipresnio impulso

Publikuota: 2016 m. gegužės 19 d. ketvirtadienis

Euro zonos ekonomikos atsigavimas yra pernelyg lėtas bei trapus ir vien tik skatinamosios pinigų politikos nepakanka, kad ekonomikos variklis įsisuktų visu pajėgumu. Todėl skatinimo rezervų reikėtų ieškoti regiono valstybių fiskalinėje, t. y. mokesčių ir skolos valdymo, politikoje, sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

„Matome galimybių išjudinti euro zonos ūkį iš letargo būsenos ir siekti stabilaus ekonomikos augimo ateityje, tačiau tam reikalinga stipri politinė valia ir aiškus valstybių įsipareigojimas išnaudoti fiskalinio skatinimo galimybes“, – sako V. Vasiliauskas, skaitysiantis pranešimą gegužės 19-20 d. Slovėnijoje vykstančiame šios šalies centrinio banko ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) rengiamame aukšto lygio seminare, skirtame pinigų ir fiskalinės politikos koordinavimui. Jis pabrėžia, kad fiskalinio skatinimo priemonės galėtų ir turėtų būti taikomos šalyse, kurios uoliai laikosi finansinės drausmės, yra užsitikrinusios puikią viešųjų finansų būklę ir todėl turi pakankamą fiskalinio manevro laisvę.

Pasak V. Vasiliausko, centrinių bankų įgyvendinama skatinamoji pinigų politika padidino finansų rinkos dalyvių pasitikėjimą, sumažino skolinimosi kainą valstybėms, verslui ir gyventojams, o kreditavimas atsigauna. Vis dėlto pernelyg lėto ekonomikos atsigavimo problemą įveikti vien tik pinigų politikos priemonėmis bus sunku.

„Euro zonos drama pernelyg užsitęsė. Siekdami laimingos jos atomazgos, į ekonomikos gaivinimo priemonių rinkinį kartu su ECB pinigų politikos priemonėmis turėtume įtraukti ir mokesčių bei valstybių skolos valdymo priemones. Esamos fiskalinės politikos taisyklės turėtų būti paprastesnės ir aiškesnės, o jų laikymosi vertinimas – skaidresnis ir griežtesnis“, – sako V. Vasiliauskas.

Jis atkreipė dėmesį, kad Europos Komisija ES šalims yra pateikusi rekomendacijas dėl reformų įgyvendinimo, tačiau nė viena iš pernai pateiktų 102 rekomendacijų nėra visiškai įgyvendinta.

Valstybės turėtų prisiimti tvirtą įsipareigojimą siekti, kad ilguoju laikotarpiu įsiskolinimo lygis būtų ne didesnis nei 60 % BVP, tačiau recesijos metu būtų galima įgyvendinti trumpalaikes nuosmukį švelninančias fiskalinio skatinimo priemones.

Seminare Slovėnijoje taip pat dalyvauja Belgijos, Estijos, Latvijos, Slovėnijos ir kitų šalių centrinių bankų vadovai, TVF, Europos Komisijos, akademinės bendruomenės ir žiniasklaidos atstovai.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Lietuvos ambasadorius įteikė skiriamuosius raštus Tadžikistano Prezidentui

Lietuvos ambasadorius Kazachstane ir Kirgizijai Vytautas Naudužas gruodžio 10 dieną Tadžikistano prezidentūros rūmuose vykusios iškilmingos ceremonijos metu įteikė skiriamuosius raštus Tadžikistano Prezidentui Emomali Rachmonui. skaityti »

Metų verslo automobiliui „BMW 7“ – pagyrimai dėl technologijų ir malonumo vairuoti

Viena didžiausių šių metų automobilių industrijos naujienų – prabangus BMW septintos serijos sedanas – pripažinimo sulaukė ir Lietuvos „Metų automobilio 2016“ rinkimuose. skaityti »

Pristatytas filmas apie prezidentą Valdą Adamkų

Gruodžio 9 dieną Vilniuje, LRT klube, pristatyta dokumentinio filmo „Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus“ antroji dalis. skaityti »

BMW pažėrė motociklų naujienų: debiutuoja keturi nauji modeliai

Vokietijos automobilių gamintojo BMW padalinys „BMW Motorrad“ metus užbaigia pristatydamas net 4 naujienas, tarp jų – visiškai naujas roadsteris „BMW G 310 R“, retro stilistikos galiūnas „BMW R nineT Scrambler“ ir du atnaujinti turistiniai enduro modeliai „BMW F 700 GS“ ir „BMW F 800 GS“. skaityti »

Lietuva gali atverti Ukrainos verslui vartus į Europos rinką

Ukrainoje vykdomos reformos turėtų leisti verslui jaustis komfortiškiau šioje šalyje. Lietuva siūlo savo pagalbą Ukrainai, stiprinant viešojo valdymo gebėjimus bei atveriant vartus Ukrainos verslui plėstis į ES rinkas per Lietuvą. skaityti »

Bilas Geitsas įkūrė fondą, skirtą kovai su klimato kaita

Turtingiausiu pasaulio žmogumi tituluojamas Bilas Geitsas suvienijo investuotojus iš keleto šalių – visi jie susitarė dėl milijardinių investicijų, skirtų švarios energetikos plėtojimo fondui, rašo naujienų svetainė cnn.com. skaityti »

Kazachstanas prisijungė prie Pasaulinės prekybos organizacijos

Nuo lapkričio 30 d. Kazachstanas tampa visateisiu Pasaulinės prekybos organizacijos (PPO) nariu. skaityti »

Kinijos juanis įsijungė į pasaulio valiutų klubą

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) oficialiai leido Kinijos juaniui įsijungti į svarbiausių pasaulio valiutų klubą. Tai ženklas, kad Kinija padarė ryškų progresą integruodamasi į pasaulinę ekonomikos sistemą. skaityti »

Tamperė pretenduoja į inovatyviausio Europos miesto vardą

Suomijos miestas Tamperė kovos dėl Europos inovacijų sostinės 2015 vardo. skaityti »

Nacionalinė biblioteka parengė virtualią parodą „Stasys Tomonis. Gyvenimo vingiais…“

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka parengė virtualią parodą „Stasys Tomonis. Gyvenimo vingiais...“, skirtą kultūros veikėjo, bibliografo ir bibliografinio darbo organizatoriaus, vertėjo – Stasio Tomonio 100-osioms gimimo metinėms. skaityti »