V. Vasiliauskas: euro zonos drama pernelyg užsitęsė, ūkiui reikia stipresnio impulso

Publikuota: 2016 m. gegužės 19 d. ketvirtadienis

Euro zonos ekonomikos atsigavimas yra pernelyg lėtas bei trapus ir vien tik skatinamosios pinigų politikos nepakanka, kad ekonomikos variklis įsisuktų visu pajėgumu. Todėl skatinimo rezervų reikėtų ieškoti regiono valstybių fiskalinėje, t. y. mokesčių ir skolos valdymo, politikoje, sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

„Matome galimybių išjudinti euro zonos ūkį iš letargo būsenos ir siekti stabilaus ekonomikos augimo ateityje, tačiau tam reikalinga stipri politinė valia ir aiškus valstybių įsipareigojimas išnaudoti fiskalinio skatinimo galimybes“, – sako V. Vasiliauskas, skaitysiantis pranešimą gegužės 19-20 d. Slovėnijoje vykstančiame šios šalies centrinio banko ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) rengiamame aukšto lygio seminare, skirtame pinigų ir fiskalinės politikos koordinavimui. Jis pabrėžia, kad fiskalinio skatinimo priemonės galėtų ir turėtų būti taikomos šalyse, kurios uoliai laikosi finansinės drausmės, yra užsitikrinusios puikią viešųjų finansų būklę ir todėl turi pakankamą fiskalinio manevro laisvę.

Pasak V. Vasiliausko, centrinių bankų įgyvendinama skatinamoji pinigų politika padidino finansų rinkos dalyvių pasitikėjimą, sumažino skolinimosi kainą valstybėms, verslui ir gyventojams, o kreditavimas atsigauna. Vis dėlto pernelyg lėto ekonomikos atsigavimo problemą įveikti vien tik pinigų politikos priemonėmis bus sunku.

„Euro zonos drama pernelyg užsitęsė. Siekdami laimingos jos atomazgos, į ekonomikos gaivinimo priemonių rinkinį kartu su ECB pinigų politikos priemonėmis turėtume įtraukti ir mokesčių bei valstybių skolos valdymo priemones. Esamos fiskalinės politikos taisyklės turėtų būti paprastesnės ir aiškesnės, o jų laikymosi vertinimas – skaidresnis ir griežtesnis“, – sako V. Vasiliauskas.

Jis atkreipė dėmesį, kad Europos Komisija ES šalims yra pateikusi rekomendacijas dėl reformų įgyvendinimo, tačiau nė viena iš pernai pateiktų 102 rekomendacijų nėra visiškai įgyvendinta.

Valstybės turėtų prisiimti tvirtą įsipareigojimą siekti, kad ilguoju laikotarpiu įsiskolinimo lygis būtų ne didesnis nei 60 % BVP, tačiau recesijos metu būtų galima įgyvendinti trumpalaikes nuosmukį švelninančias fiskalinio skatinimo priemones.

Seminare Slovėnijoje taip pat dalyvauja Belgijos, Estijos, Latvijos, Slovėnijos ir kitų šalių centrinių bankų vadovai, TVF, Europos Komisijos, akademinės bendruomenės ir žiniasklaidos atstovai.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Verslo atstovai kviečiami dalyvauti EK programoje „Horizontas 2020“

Europos komisija (EK) patvirtino didžiausios ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Horizontas 2020“ naująsias 2016–2017 m. darbo programas. skaityti »

Gerovės indekse Lietuva užima 41-ąją vietą pasaulyje

Tradiciniame gerovės indekse Lietuva šiemet užėmė 41 vietą tarp 142 valstybių. Tai viena pozicija geriau nei pernai. Geriausiai Lietuva įvertinta švietimo srityje – šalis užėmė 30 vietą. skaityti »

Vilniuje susitiko Lietuvos ir Baltarusijos užsienio reikalų viceministrai

Vilniuje spalio 30 dieną surengtos Lietuvos užsienio reikalų viceministro Andriaus Krivo ir Baltarusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojos Alionos Kupčinos konsultacijos. skaityti »

Lietuvos ir Moldovos eurointegracinė komisija aptarė tolesnę paramą Moldovos reformoms

Užsienio reikalų ir Europos integracijos ministrė Natalia Gherman ir Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius spalio 27 dieną aptarė Moldovos eurointegracinės darbotvarkės aktualijas ir pasirašė bendradarbiavimo ekonominės diplomatijos srityje memorandumą. skaityti »

Ar verslininkais gimstama, ar tampama?

Pasaulyje nemažai tyrinėta, nuo ko priklauso verslumas, kodėl vieni žmonės renkasi būti verslininkais arba savarankiškai dirbančiais, o kiti – samdomais darbuotojais. skaityti »

Fukušimoje iškilo didžiausia pasaulyje plūduriuojanti vėjo jėgainė

Prie Japonijos krantų iškilo aukščiausia pasaulyje plūduriuojanti jūrų vėjo jėgainė. 105 metrų aukščio konstrukcija, galinti atlaikyti 20 metrų aukščio bangas, įrengta atviroje jūroje, vos 19 kilometrų atstumu nuo cunamio apgriautos ir paralyžiuotos Fukušimos Daijiči atominės elektrinės. skaityti »

Ilgų nuotolių elektromobilis „Chevrolet Bolt EV“ bus kuriamas kartu su LG

„General Motors“ naują elektromobilį „Chevrolet Bolt EV“ kurs kartu su „LG Electronics“. skaityti »

Spalio 24-oji – Pasaulinė informacinių technologijų plėtros diena

Jau 1972 metais Jungtinių Tautų Organizacijos Generalinė asamblėja, pastebėjusi informacinių technologijų perspektyvą, spalio 24-ąją paskelbė Pasauline informacinių technologijų plėtros diena. skaityti »

Jungtinių Tautų 70-mečio proga mėlynai nušvis Gedimino pilis

Jungtinių Tautų (JT) organizacijos 70-mečiui skirtoje tarptautinėje akcijoje „Nuspalvink pasaulį mėlynai, JT spalva“ spalio 24-osios vakarą dalyvaus ir Lietuva – mėlynai nušvis vienas geriausiai pasauliui pažįstamų sostinės simbolių – Gedimino pilis. skaityti »

„Metų knygos rinkimai“: skelbiami geriausių kūrinių penketukai

Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka kartu su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos nacionaliniu radiju ir televizija bei Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacija vėl rengia akciją „Metų knygos rinkimai“ ir kviečia skaitytojus balsuoti už geriausias lietuvių autorių knygas. skaityti »