V. Vasiliauskas: euro zonos drama pernelyg užsitęsė, ūkiui reikia stipresnio impulso

Publikuota: 2016 m. gegužės 19 d. ketvirtadienis

Euro zonos ekonomikos atsigavimas yra pernelyg lėtas bei trapus ir vien tik skatinamosios pinigų politikos nepakanka, kad ekonomikos variklis įsisuktų visu pajėgumu. Todėl skatinimo rezervų reikėtų ieškoti regiono valstybių fiskalinėje, t. y. mokesčių ir skolos valdymo, politikoje, sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

„Matome galimybių išjudinti euro zonos ūkį iš letargo būsenos ir siekti stabilaus ekonomikos augimo ateityje, tačiau tam reikalinga stipri politinė valia ir aiškus valstybių įsipareigojimas išnaudoti fiskalinio skatinimo galimybes“, – sako V. Vasiliauskas, skaitysiantis pranešimą gegužės 19-20 d. Slovėnijoje vykstančiame šios šalies centrinio banko ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) rengiamame aukšto lygio seminare, skirtame pinigų ir fiskalinės politikos koordinavimui. Jis pabrėžia, kad fiskalinio skatinimo priemonės galėtų ir turėtų būti taikomos šalyse, kurios uoliai laikosi finansinės drausmės, yra užsitikrinusios puikią viešųjų finansų būklę ir todėl turi pakankamą fiskalinio manevro laisvę.

Pasak V. Vasiliausko, centrinių bankų įgyvendinama skatinamoji pinigų politika padidino finansų rinkos dalyvių pasitikėjimą, sumažino skolinimosi kainą valstybėms, verslui ir gyventojams, o kreditavimas atsigauna. Vis dėlto pernelyg lėto ekonomikos atsigavimo problemą įveikti vien tik pinigų politikos priemonėmis bus sunku.

„Euro zonos drama pernelyg užsitęsė. Siekdami laimingos jos atomazgos, į ekonomikos gaivinimo priemonių rinkinį kartu su ECB pinigų politikos priemonėmis turėtume įtraukti ir mokesčių bei valstybių skolos valdymo priemones. Esamos fiskalinės politikos taisyklės turėtų būti paprastesnės ir aiškesnės, o jų laikymosi vertinimas – skaidresnis ir griežtesnis“, – sako V. Vasiliauskas.

Jis atkreipė dėmesį, kad Europos Komisija ES šalims yra pateikusi rekomendacijas dėl reformų įgyvendinimo, tačiau nė viena iš pernai pateiktų 102 rekomendacijų nėra visiškai įgyvendinta.

Valstybės turėtų prisiimti tvirtą įsipareigojimą siekti, kad ilguoju laikotarpiu įsiskolinimo lygis būtų ne didesnis nei 60 % BVP, tačiau recesijos metu būtų galima įgyvendinti trumpalaikes nuosmukį švelninančias fiskalinio skatinimo priemones.

Seminare Slovėnijoje taip pat dalyvauja Belgijos, Estijos, Latvijos, Slovėnijos ir kitų šalių centrinių bankų vadovai, TVF, Europos Komisijos, akademinės bendruomenės ir žiniasklaidos atstovai.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Prekybos apimtys su Uzbekistanu išaugo tris kartus

Naujausiais duomenimis, Uzbekistano ir Lietuvos prekybos apyvarta per šių metų paskutinius 10 mėnesių siekė apie 195 mln. eurų ir, palyginti su šiuo laikotarpiu pernai, išaugo tris kartus. skaityti »

Seimo Pirmininkė: Lietuva ir Kazachstanas turi didelių galimybių plėsti bendradarbiavimą

Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė su Kazachstano Astanos miesto meru Adylbeku Džaksybekovu aptarė dvišalių santykių vystymo perspektyvas. skaityti »

Vilniaus meras priėmė Kazachstano sostinės Astanos delegaciją

Vilniuje lankosi Astanos miesto (Kazachstanas) delegacija – meras A. Džaksybekov, mero pavaduotojas K. Aytmukhametov, miesto Tarybos deputatas, Teisėtvarkos ir viešųjų ryšių komisijos pirmininkas N. Meščeriakov, Laisvosios ekonominės zonos „Astana – naujas miestas“ vadovas I. Žangaskin, Astanos architektai, verslininkai. skaityti »

Nesąžiningiems britų bankininkams bus sunkiau rasti darbą

Didžiosios Britanijos finansų reguliavimo institucijos pristatė naujas taisykles, apibrėžiančias bankų ir draudimo sektorių darbuotojų veiklą. skaityti »

Lietuvos gyventojai nelinkę pasitikėti reklama socialiniuose tinkluose

Nors socialiniai tinklai tapo neatsiejama gyvenimo dalimi, juose skelbiama reklamine informacija pasitiki mažiau nei trečdalis Lietuvos gyventojų. skaityti »

Lietuviškas verslas Didžiojoje Britanijoje pagaliau vienijasi

Lietuva kol kas mažai domisi lietuvišku verslu Didžiojoje Britanijoje, nors Londonas pagal gyventojų skaičių yra trečias miestas pasaulyje po Vilniaus ir Kauno, kur daugiausiai gyvena lietuvių tautybės žmonių. skaityti »

„BMW X4“ turės sportiškąją versiją „M40i“, kuri pasirodys kitąmet

Pasitvirtino prieš porą dienų internete pasklidusi informacija, kad Vokietijos automobilių koncernas BMW ruošia savo dailiojo X4 kupė tipo visureigio sportiškąją „M Performance“ versiją. skaityti »

Nacionalinė biblioteka jungiasi prie aplinkosauginės iniciatyvos

Spalio mėnesį Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir dar 74 gamtai neabejingos Lietuvos bibliotekos jungiasi prie aplinkosauginės iniciatyvos: „Atsakingas skaitytojas. „Mąstau. Rūšiuoju. Gyvuoju!“ bibliotekose“. skaityti »

Vyriausybėje – dėmesys keturkojų žmogaus draugų globai ir apsaugai

Vyriausybės rūmuose į susitikimą su Ministru Pirmininku Algirdu Butkevičiumi rinkosi gyvūnų gerove ir apsauga besirūpinantys nevyriausybinių organizacijų atstovai bei jų augintiniai. skaityti »

„Deutsche Bank“ pažadėjo priimti į valdybą bent vieną moterį

Didžiausias Vokietijos bankas ir vienas didžiausių investicinių bankų Europoje „Deutsche Bank“ 2017 metais ketina į valdybą priimti bent vieną moterį. skaityti »