V. Vasiliauskas: euro zonos drama pernelyg užsitęsė, ūkiui reikia stipresnio impulso

Publikuota: 2016 m. gegužės 19 d. ketvirtadienis

Euro zonos ekonomikos atsigavimas yra pernelyg lėtas bei trapus ir vien tik skatinamosios pinigų politikos nepakanka, kad ekonomikos variklis įsisuktų visu pajėgumu. Todėl skatinimo rezervų reikėtų ieškoti regiono valstybių fiskalinėje, t. y. mokesčių ir skolos valdymo, politikoje, sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

„Matome galimybių išjudinti euro zonos ūkį iš letargo būsenos ir siekti stabilaus ekonomikos augimo ateityje, tačiau tam reikalinga stipri politinė valia ir aiškus valstybių įsipareigojimas išnaudoti fiskalinio skatinimo galimybes“, – sako V. Vasiliauskas, skaitysiantis pranešimą gegužės 19-20 d. Slovėnijoje vykstančiame šios šalies centrinio banko ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) rengiamame aukšto lygio seminare, skirtame pinigų ir fiskalinės politikos koordinavimui. Jis pabrėžia, kad fiskalinio skatinimo priemonės galėtų ir turėtų būti taikomos šalyse, kurios uoliai laikosi finansinės drausmės, yra užsitikrinusios puikią viešųjų finansų būklę ir todėl turi pakankamą fiskalinio manevro laisvę.

Pasak V. Vasiliausko, centrinių bankų įgyvendinama skatinamoji pinigų politika padidino finansų rinkos dalyvių pasitikėjimą, sumažino skolinimosi kainą valstybėms, verslui ir gyventojams, o kreditavimas atsigauna. Vis dėlto pernelyg lėto ekonomikos atsigavimo problemą įveikti vien tik pinigų politikos priemonėmis bus sunku.

„Euro zonos drama pernelyg užsitęsė. Siekdami laimingos jos atomazgos, į ekonomikos gaivinimo priemonių rinkinį kartu su ECB pinigų politikos priemonėmis turėtume įtraukti ir mokesčių bei valstybių skolos valdymo priemones. Esamos fiskalinės politikos taisyklės turėtų būti paprastesnės ir aiškesnės, o jų laikymosi vertinimas – skaidresnis ir griežtesnis“, – sako V. Vasiliauskas.

Jis atkreipė dėmesį, kad Europos Komisija ES šalims yra pateikusi rekomendacijas dėl reformų įgyvendinimo, tačiau nė viena iš pernai pateiktų 102 rekomendacijų nėra visiškai įgyvendinta.

Valstybės turėtų prisiimti tvirtą įsipareigojimą siekti, kad ilguoju laikotarpiu įsiskolinimo lygis būtų ne didesnis nei 60 % BVP, tačiau recesijos metu būtų galima įgyvendinti trumpalaikes nuosmukį švelninančias fiskalinio skatinimo priemones.

Seminare Slovėnijoje taip pat dalyvauja Belgijos, Estijos, Latvijos, Slovėnijos ir kitų šalių centrinių bankų vadovai, TVF, Europos Komisijos, akademinės bendruomenės ir žiniasklaidos atstovai.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija teigiamai įvertino Lietuvos vykdomą reguliavimo politiką

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) š. m. liepos 29 d. paskelbė ataskaitą apie Lietuvoje vykdomų reguliavimo reformų pažangą ir jų vertinimą. skaityti »

Minima Sistemų administratoriaus diena

Kasmet paskutinį liepos penktadienį švenčiama sistemų administratoriaus diena. skaityti »

Skelbiama kūrybingų verslininkų idėjų konkurso nacionalinė atranka

Ūkio ministerija kviečia verslininkus iki š. m. rugsėjo 25 d. teikti paraiškas dalyvauti Europos Komisijos organizuojamame idėjų konkurse ir pristatyti savo originalias ir inovatyvias verslo idėjas. skaityti »

Pasaulio lietuvių ekonomikos forumas spalį vyks Izraelyje

Po pasaulį išsibarstę žymūs lietuviai ir ryšius su Lietuva puoselėjantys žmonės šių metų spalio mėnesį susitiks jau septintą kartą rengiamame Pasaulio lietuvių ekonomikos forume. skaityti »

Diplomatinės ir finansinės priemonės padeda verslui užmegzti ryšius su partneriais ir įsitvirtinti alternatyviose rinkose

Ūkio ministras Evaldas Gustas Vyriausybėje pristatė birželio mėnesį šalies institucijų nuveiktus svarbiausius darbus, įvairinant Lietuvos eksportą ir mažinant nuostolius, patiriamus dėl Rusijos paskelbtų sankcijų. skaityti »

LG Lietuvoje pristato 4K UHD televizorių

„LG Electronics“ (LG) Lietuvoje pristatė 4K UHD raiškos televizorių (modelis - UG870V). skaityti »

Aptartas Lietuvos ir Ukrainos verslo bendradarbiavimo sąlygų gerinimas

Lietuvos pramonininkų konfederaciją (LPK) surengė Lietuvos ekonominio ir prekybinio bendradarbiavimo su Ukrainos Respublika Verslo tarybos posėdį, kuriame buvo aptarti galimo verslo plėtros Ukrainoje potencialo ir abipusio ekonominio bendradarbiavimo skatinimo klausimai. skaityti »

Pasaulio lietuviai bendrą verslo ir mokslo ateitį aptars Izraelyje

Po pasaulį išsibarstę žymūs lietuviai ir ryšius su Lietuva puoselėjantys žmonės šių metų spalio mėnesį susitiks jau septintą kartą rengiamame Pasaulio lietuvių ekonomikos forume. skaityti »

„Canon“ pristato PIXMA MG3650 – spausdintuvą veikliems namams

„Canon“ pristato namų vartotojams skirtą daugiafunkcį rašalinį spausdintuvą – PIXMA MG3650. skaityti »

Liuksemburge ES šalių ministrai diskutuoja, kaip didinti ES verslo konkurencingumą

Liepos 20 d. ūkio viceministrė Rasa Noreikienė kartu su Europos Sąjungos (ES) šalių ministrais Liuksemburge neformaliame ES Konkurencingumo tarybos susitikime diskutuoja, kaip gerinti sąlygas verslui ES bendrojoje rinkoje ir sustiprinti ES verslo konkurencingumą tarptautiniu mastu. skaityti »