V. Vasiliauskas: euro zonos drama pernelyg užsitęsė, ūkiui reikia stipresnio impulso

Publikuota: 2016 m. gegužės 19 d. ketvirtadienis

Euro zonos ekonomikos atsigavimas yra pernelyg lėtas bei trapus ir vien tik skatinamosios pinigų politikos nepakanka, kad ekonomikos variklis įsisuktų visu pajėgumu. Todėl skatinimo rezervų reikėtų ieškoti regiono valstybių fiskalinėje, t. y. mokesčių ir skolos valdymo, politikoje, sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

„Matome galimybių išjudinti euro zonos ūkį iš letargo būsenos ir siekti stabilaus ekonomikos augimo ateityje, tačiau tam reikalinga stipri politinė valia ir aiškus valstybių įsipareigojimas išnaudoti fiskalinio skatinimo galimybes“, – sako V. Vasiliauskas, skaitysiantis pranešimą gegužės 19-20 d. Slovėnijoje vykstančiame šios šalies centrinio banko ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) rengiamame aukšto lygio seminare, skirtame pinigų ir fiskalinės politikos koordinavimui. Jis pabrėžia, kad fiskalinio skatinimo priemonės galėtų ir turėtų būti taikomos šalyse, kurios uoliai laikosi finansinės drausmės, yra užsitikrinusios puikią viešųjų finansų būklę ir todėl turi pakankamą fiskalinio manevro laisvę.

Pasak V. Vasiliausko, centrinių bankų įgyvendinama skatinamoji pinigų politika padidino finansų rinkos dalyvių pasitikėjimą, sumažino skolinimosi kainą valstybėms, verslui ir gyventojams, o kreditavimas atsigauna. Vis dėlto pernelyg lėto ekonomikos atsigavimo problemą įveikti vien tik pinigų politikos priemonėmis bus sunku.

„Euro zonos drama pernelyg užsitęsė. Siekdami laimingos jos atomazgos, į ekonomikos gaivinimo priemonių rinkinį kartu su ECB pinigų politikos priemonėmis turėtume įtraukti ir mokesčių bei valstybių skolos valdymo priemones. Esamos fiskalinės politikos taisyklės turėtų būti paprastesnės ir aiškesnės, o jų laikymosi vertinimas – skaidresnis ir griežtesnis“, – sako V. Vasiliauskas.

Jis atkreipė dėmesį, kad Europos Komisija ES šalims yra pateikusi rekomendacijas dėl reformų įgyvendinimo, tačiau nė viena iš pernai pateiktų 102 rekomendacijų nėra visiškai įgyvendinta.

Valstybės turėtų prisiimti tvirtą įsipareigojimą siekti, kad ilguoju laikotarpiu įsiskolinimo lygis būtų ne didesnis nei 60 % BVP, tačiau recesijos metu būtų galima įgyvendinti trumpalaikes nuosmukį švelninančias fiskalinio skatinimo priemones.

Seminare Slovėnijoje taip pat dalyvauja Belgijos, Estijos, Latvijos, Slovėnijos ir kitų šalių centrinių bankų vadovai, TVF, Europos Komisijos, akademinės bendruomenės ir žiniasklaidos atstovai.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

LNTPA atstovai susitiko su naujaisiais Vilniaus vadovais

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) susitikime su Vilniaus meru Remigijumi Šimašiumi ir administracijos vadove Alma Vaitkunskiene, departamentų vadovais ir patarėjais aptarti svarbiausi NT ir miestų plėtros klausimai. skaityti »

Geriausias Dakaro ralio automobilis „Mini ALL4 Racing“ – Vilniuje

Autosporto mėgėjai Vilniuje turi išskirtinę galimybę susipažinti su patikimiausiu Dakaro ralio automobiliu „Mini ALL4 Racing“, kuris šių metų lenktynėse pirmasis kirto finišo liniją. skaityti »

Pirmą kartą Nacionalinėje bibliotekoje vyks edukaciniai užsiėmimai sutrikusios regos žmonėms

Įgyvendindamos projektą „Kultūros paveldo atvėrimas akliesiems ir silpnaregiams“ Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo ir Lietuvos aklųjų bibliotekos pirmą kartą pakvies sutrikusio regėjimo žmones į edukacinę ekskursiją Nacionalinėje bibliotekoje. skaityti »

Nacionalinėje bibliotekoje saugomi pergamentai įrašyti į Nacionalinio dokumentinio paveldo registrą

Paskelbti Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą papildysiantys dokumentinio paveldo objektai. skaityti »

Mokslą ir verslą suartins naujas E. mokslo vartų portalas

Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas (LVK) Valdas Sutkus ir Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) direktorius Arūnas Karlonas spaudos konferencijoje pristatė naują E. mokslo vartų portalą skaityti »

Skatinama Lietuvos–Šveicarijos partnerystė inovacijų srityje

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) ir Kazimiero Simonavičiaus universitetas (KSU) surengė Lietuvos–Šveicarijos bendradarbiavimo susitikimą, kuriame Lietuvos mokslininkai ir verslininkai galėjo užmegzti naudingų kontaktų, dalintis idėjomis bei generuoti naujus inovacinius projektus. skaityti »

Premjeras Lietuvos verslininkams Almatoje: dėkojame už šalies vardo garsinimą

Priešpaskutinę savo vizito Kazachstane dieną Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius apsilankė Almatoje esančiame Lietuvos generaliniame konsulate, kur susitiko su lietuvių bendruomenės nariais – vietos verslininkais. skaityti »

Kreditų ima mažiau, tačiau skolinasi didesnes sumas

Itin smulkūs vartojimo kreditai Lietuvoje praranda populiarumą. Gyventojai linksta skolintis didesnes sumas ilgesniam laikotarpiui, rodo Lietuvos smulkiųjų vartojimo kreditų asociacijos (LSVKA) narių duomenys. skaityti »

Lietuva gali tapti Kazachstano jūrų vartais Vakaruose

Susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius, Astanoje susitikęs su Kazachstano investicijų ir plėtros pirmuoju viceministru Ženysu Kasimbeku (Jenis Kasimbek), išsakė Lietuvos poziciją dėl dvišalio bendradarbiavimo transporto sektoriuje plėtros ir perspektyvų. skaityti »

Lietuvos ir Kazachstano premjerai atidarė abiejų šalių verslo forumą Astanoje

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, antradienį dalyvaudamas Lietuvos ir Kazachstano verslo forumo Astanoje atidaryme, pasidžiaugė, kad oficialią Lietuvos delegaciją lydi ir gausi verslo atstovų delegacija – beveik 80 verslininkų. skaityti »