Valdžia užsimojo nevaržomai sekti visų žmonių bankų sąskaitas

Publikuota: 2014 m. liepos 9 d. trečiadienis

Valdžia ketina priimti dvi mokesčių įstatymų pataisas, kurios įteisintų nevaržomą žmonių banko sąskaitų sekimą ir įvestų „solidarią“ pridėtinės vertės mokesčio (PVM) mokėjimo naštą. Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) ir „TaxHelp“ ragina Seimą nejaukti šalies mokesčių sistemos ir bent jau nukelti pataisų svarstymą į rudenį.

Liepos 10 d. Seimo plenariniame posėdyje numatyta svarstyti projektą, įpareigojantį bankus teikti duomenis apie visų be išimties žmonių ir juridinių asmenų bankų sąskaitų apyvartą ir likučius Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI).

„Jeigu mokesčių inspektoriai be pagrindo negali įeiti į žmogaus namus, kodėl norima suteikti jiems teisę be jokio preteksto tikrinti bet kurio žmogaus banko sąskaitą? Konstitucija numato, kad informacija apie žmogų gali būti renkama tik motyvuotu teismo sprendimu, o čia siūloma rinkti duomenis apie absoliučiai visus Lietuvos gyventojus ir juridinius asmenis, neturint net mažiausio preteksto dėl piktnaudžiavimo. Kaip šis projektas suderinamas su Konstitucija?“, – klausia LLRI vyr. ekspertė Kaetana Leontjeva.

Politikai teigia, kad bankų sąskaitų duomenų sekimas padėtų sumažinti šešėlinį verslą ir kontrabandą. Tačiau VMI jau dabar gali gauti visus šiuos duomenis, nes bankai privalo juos perduoti VMI turint įtarimą. LLRI pastebi, kad įteisinus svarstomas pataisas, visi Lietuvos asmenys būtų prilyginti įtariamiesiems.

Kita pataisa, kurią ketinama priimti liepos 10 dieną – „solidari“ PVM mokėjimo atsakomybė. Ją valdžia grindžia tuo, kad tai leistų paskirstyti PVM sukčiavimo atvejais.

„Jeigu VMI išdrįstų pritaikyti naujus įstatymus paraidžiui, „naktinė mokesčių reforma“ gėdingai nublanktų. Projekto autoriai teigia, jog minėta nuostata skirta PVM sukčiavimo atvejams. Tačiau projekto tekste apie PVM sukčiavimą nėra užsimenama. O juk PVM gali būti nesumokėtas dėl tokių su sukčiavimu nesusijusių priežasčių kaip apyvartinių lėšų trūkumas. Tai reiškia, kad jeigu pirkėjas atsiskaitė su pardavėju visą sumą su PVM, bet pardavėjas PVM nepervedė į biudžetą, pirkėjui gali atsirasti prievolė mokėti antrą kartą, nes iš jo būtų išieškomas jo partnerio nesumokėtas PVM“, – teigia Mindaugas Palijanskas, viešosios įstaigos „TaxHelp“ ekspertas.

„Seimo nariai teigia, kad svarstomos pataisos nepalies sąžiningų mokesčių mokėtojų. Tačiau įvedus svarstomą tvarką, nukentėtų būtent sąžiningi mokesčių mokėtojai – jiems tektų mokėti PVM, kurio nesumokėjo jų partneriai. Kad taip nenutiktų, VMI siūlo įmonėms atlikti tokius sunkiai suvokiamus veiksmus kaip tikrinti partnerių sandėlius, gamybines patalpas, darbuotojų skaičių ir jų kvalifikaciją. Užuot vykdę tiesioginę savo veiklą, mokesčių mokėtojai bus priversti inspektuoti savo partnerius mokesčių tikslais“, – įspėja ekspertė.

Pasak K. Leontjevos, ypač žalingas būtų siūlymas sekti visų Lietuvos gyventojų ir juridinių asmenų bankų sąskaitas. Priėmus pataisas, į VMI rankas pateks daug informacijos, kuri gali būti įdomi tiek kitoms institucijoms, tiek kitoms valstybėms. Neaišku, ar VMI pavyks užtikrinti informacijos ir žmonių saugumą.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

VMI MOSS sistema – pagalba PVM mokėtojams

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (VMI) informuoja, kad nuo š. m. sausio 1 dienos Pridėtinės vertės mokestis (PVM) už elektronines paslaugas (e. paslaugas) turi būti mokamas toje valstybėje, kur šios paslaugos buvo suteiktos. skaityti »

Susitikime su EBPO – dėmesys nuosekliai narystės siekiančios Lietuvos pažangai

Lietuvos stojimo į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO) progresas, vertinimai EBPO komitetuose, kuriuose pagal kompetenciją dalyvauja Finansų ministerijos atstovai, bei tolimesni stojimo į EBPO veiksmai. skaityti »

Lietuva sensta, kokia išeitis?

2016-ais metais Lietuva užėmė 16 vietą pagal visų gyventojų amžiaus vidurkį, kuris siekė 43 metus. skaityti »

Baltijos šalių bankų vadovai diskutuoja apie finansines technologijas

Liepos 17 – 18 dienomis Kaune susitinka Lietuvos, Latvijos ir Estijos nacionalinių centrinių bankų valdytojai Vitas Vasiliauskas, Ilmaras Rimševičius (Ilmārs Rimšēvičs) ir Ardas Hansonas (Ardo Hansson). skaityti »

Lietuviai savo verslumą ir verslininkus vertina geriau nei latviai ir estai

Lietuviai mano, kad verslo pradžiai svarbiausia turėti pakankamai santaupų ir puikią idėją, o latviai, kad svarbiausia yra žinios. skaityti »

Daugiau nei pusė lietuvių finansiškai neraštingi ir nemoka taupyti

Tyrimai parodė, kad dažnas lietuvis negali pasigirti net elementariausiomis finansinėmis žiniomis. skaityti »

Daugiau nei 600 šauktinių ragina kartu giedoti Tautišką giesmę minint Valstybės dieną

Liepos 6-ąją „Tautiška giesmė“ skambės nuo 100 Lietuvos piliakalnių. skaityti »

V. Vasiliauskas: finansinės inovacijos turi didžiulį potencialą – tereikia jas protingai „įdarbinti“

Naujų galimybių verslui ir vartotojams atveriančios finansinės inovacijos gali tapti tuo smagiu arkliuku, kuris trūktelės tiek šalies, tiek pasaulio ekonomiką, pabrėžia Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas, skaitantis pranešimą globalizacijos iššūkiams skirtoje konferencijoje Hamburge. skaityti »

Lietuvos verslininkai baiminasi ES skilimo

Realybe virtęs Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos scenarijus ir galimas bendrijos skilimas tapo didžiausia išorės grėsme Lietuvos verslo plėtrai. skaityti »

Kartų skirtumai: jaunimas nori verslą kurti individualiai, vyresni – su šeima

DNB banko užsakymu bendrovės „Spinter tyrimai“ atliktas Lietuvos gyventojų verslumo tyrimas rodo, kad jaunimas kur kas palankiau vertina galimybes kurti verslą, taip pat renkasi modernesnes sritis. skaityti »

Išmanusis žymėjimas pasiteisino – Vilniuje sutvarkyta 4 kartus daugiau duobių

Išmanioji programėlė „Waze“ padėjo Vilniuje užregistruoti per 2000 duobių. skaityti »