Valdžios sektoriaus 2013 metų deficito duomenys – tinkami eurui įsivesti

Publikuota: 2014 m. balandžio 23 d. trečiadienis

Finansų ministerijos duomenimis, Lietuvos 2013 metų valdžios sektoriaus deficitas sudaro 2,2 proc. BVP ir yra 0,7 procentinio punkto mažesnis nei prognozuota pernai metų pabaigoje bei 0,8 procentinio punkto mažesnis nei reikalaujama iš narystės euro zonoje siekiančių šalių. Toks rodiklis gaunamas, apskaičiavus pagal Tarptautinio valiutos fondo 2001 m. Valstybės finansų statistikos vadovo (VFSV2001) metodologiją.

Pagal Perteklinio deficito procedūros (PDP) reikalavimus apskaičiuotas 2013 m. valdžios sektoriaus deficitas sudaro 2,15 proc. BVP – 0,85 procentinio punkto mažesnis nei reikalaujamas minimalus Mastrichto kriterijus.

Netapatus deficito rodiklis susidaro dėl skirtingų metodologinių reikalavimų kai kuriems srautams, susijusiems su išvestinėmis finansinėmis priemonėmis. Pagal PDP metodologiją į deficitą įtraukiami palūkanų apsikeitimo sandorių srautai, kurie 2013 m. buvo teigiami, todėl PDP palūkanos ir deficitas yra mažesni nei apskaičiuoti pagal VFSV 2001 ar ESS’95.

Tačiau abu pagal skirtingas metodologijas apskaičiuoti valdžios sektoriaus deficito rodikliai tenkina Mastrichto kriterijų ir, pasak finansų ministro Rimanto Šadžiaus,  labai sustiprina Lietuvos galimybes nuo kitų metų įsivesti eurą.

„Atsakingas Vyriausybės požiūris į fiskalinę drausmę, griežtas valdžios sektoriaus išlaidų planavimas, sustiprėjusios verslo pozicijos – visos šios viešojo ir privataus sektoriaus pastangos davė geresnį nei tikėtasi deficito rezultatą“, − sako finansų ministras R.Šadžius.

Pasiteisino Vyriausybės reiklumas savivaldybių finansinei drausmei, o dėl tinkamų prevencinių priemonių, stabdant jų kreditorinių įsipareigojimų augimą, savivaldybių biudžeto deficitas buvo mažesnis nei tikėtasi.

Valdžios sektoriaus deficitas 2013 m., palyginti su 2012 m., sumažėjo 1,2 mlrd. litų – iki 2,6 mlrd. litų. Didžiausią jo dalį – 46,6 proc., sudarė socialinės apsaugos fondų („Sodra“, Privalomojo sveikatos draudimo, Užimtumo fondai) deficitas.

Valdžios sektoriaus pajamų pagrindinę dalį 2013 m. sudarė mokesčiai (50,2 proc.) ir socialinės įmokos (34,6 proc.).

Daugiausiai išlaidų pernai buvo skirta socialinėms išmokoms − 39,2 proc. visų valdžios sektoriaus išlaidų.

Lietuvos viešųjų finansų deficitas, apskaičiuojamas pagal PDP pastaruosius 5 metus nuosekliai mažėja: 2009 m. jis siekė 9,4 proc. BVP, 2010 m. – 7,2 proc. BVP, 2011 m. – 5,5 proc. BVP, 2012 m. – 3,2 proc. BVP, 2013 m. – 2,2 proc. BVP.

Lietuvos 2014 m. Konvergencijos programoje prognozuojama, kad šių metų valdžios sektoriaus deficitas sudarys 1,9 proc. BVP.

Šaltinis: finmin.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

SEB tyrimas atskleidė, kada gyventojai dažniausiai klydo perskaičiuodami kainas litais į eurus

Likus porai savaičių iki euro įvedimo, SEB banko užsakymu buvo atliktas tyrimas norint išsiaiškinti, kaip Lietuvos gyventojai perskaičiuoja prekių ir paslaugų kainas iš litų į eurus. skaityti »

SEPA forume įmonėms pristatomi mokėjimų pokyčiai

Nuo kitų metų Lietuvoje pradėjus galioti bendros mokėjimų eurais erdvės (SEPA) reikalavimams, šalies įmonės turės naudoti vienodus visoje SEPA erdvėje kredito pervedimų ir tiesioginio debeto formatus ir taisykles, kurios šiandien aptariamos su mokėjimų rinkos dalyviais Lietuvos banke vykstančiame SEPA forume. skaityti »

Rimantas Šadžius su EIB vadovu aptars galimybes dalyvauti ES investicijų plane

Lietuvos finansų ministras ir Europos investicijų banko (EIB) vadovas tarsis, kaip Lietuva ir bankas galėtų bendradarbiauti, įgyvendinant 315 mlrd. eurų vertės Europos Sąjungos investicijų planą. skaityti »

Baigėsi 15 tūkst. lankytojų į šalies bibliotekas sutraukusi „Euro panorama“

Apie 3 tūkst. gyventojų iš 360 šalies bibliotekų ketvirtadienį stebėjo paskutinę „Euro panoramos“ transliaciją iš nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos. Joje finansų ministras Rimantas Šadžius apžvelgė naujos valiutos įvedimo iššūkius, o ekonomistas dr. Gitanas Nausėda pateikė šalies ekonomikos prognozes. skaityti »

LVK verslo konsultacijos atvers naujas galimybes

Kaip rodo oficialūs duomenys, Lietuvos ekonomikos pagrindą sudaro smulkusis ir vidutinis verslas – net 99,8 proc. Tai mažos arba vidutinio dydžio įmonės, kurioms plačiuosiuose rinkos vandenyse Lietuvoje ir užsienyje įprastai yra kur kas sunkiau įsitvirtinti bei konkuruoti su, taip vadinamais, verslo „rykliais“. skaityti »

„BMW 2 Series Active Tourer“ turės versijas su keturių varančiųjų ratų sistema „xDrive“

Pernai pristatytas pirmasis BMW „premium“ klasės kompaktinis vienatūris – antros serijos „Active Tourer“ – galės būti varomas ne tik priekiniais, bet ir visais keturiais ratais. skaityti »

SEB bankas: Lietuvos mažos ir vidutinės įmonės planuodamos inovacijas sparčiai vejasi Estiją

Iš trijų Baltijos šalių Lietuvos mažų ir vidutinių įmonių planai diegti ir taikyti inovacijas per metus išaugo labiausiai, o pasyviausios išlieka Latvijos įmonės, rodo SEB banko atlikta apklausa. skaityti »

Atnaujintuose „BMW M6“ – dar gilesnis akseleratoriaus „dugnas“

Itin greitų „BMW M“ serijos automobilių mėgėjai gali džiaugtis – koncernas atnaujino net tik „BMW M6“ modelių dizainą, bet ir sukūrė jiems specialią komplektaciją „Competition Package“. skaityti »

Lietuva euro įvedimo egzaminą išlaikė puikiai

Europos Komisija paskelbė, kad Lietuva nuo lito prie euro perėjo sklandžiai ir sėkmingai. Eurobarometro duomenimis, sausio 14-ąją beveik devyni iš dešimties gyventojų parduotuvėse atsiskaitydami grynaisiais pinigais, mokėdavo eurais. skaityti »

SEB būsto kainų lūkesčių rodiklis: toliau mažėja gyventojų, manančių, kad būsto kainos kils

SEB banko užsakymu atlikta Lietuvos gyventojų apklausa apie būsto kainų lūkesčius parodė, kad, palyginti su ankstesnio 2014 metų ketvirčio apklausos rezultatais, manančiųjų, jog kainos didės, dalis sumažėjo 6 proc. punktais. 2014 metų gruodį, kad būsto kainos artimiausiu metu padidės, manė 48 proc. apklaustų gyventojų. skaityti »