Veiklą pradėjo „Biobank–LT" konsorciumas

Publikuota: 2014 m. kovo 7 d. penktadienis

Lietuvoje veikiančios universitetų klinikos, mokslo ir studijų įstaigos, biotechnologijų verslo kompanijos, pacientų organizacijos ir medicinos asociacijos pasirašė jungtinės veiklos sutartį, kurios pagrindu įsteigtas konsorciumas „Biobank–LT“.

Biobankas – tai mokslo infrastruktūra, sauganti biologinius žmogaus mėginius bei susijusią informaciją, kuri gali būti panaudota biomedicininių tyrimų tikslais, naujų gydymo ir diagnostikos metodų kūrimui, ligų biologinių žymenų atradimui bei individualizuotos medicinos plėtrai.

Šiandien Lietuvoje medicinos bei mokslo įstaigos turi nedideles saugyklas (projektinius biobankus), kuriose saugoma biologinė žmonių medžiaga, kaupiama vykdant mokslo projektus. Tačiau didžioji biologinių ėminių dalis, likusi po diagnostinių ir gydomųjų procedūrų, yra kurį laiką saugoma diagnostiniuose archyvuose arba sunaikinama kaip medicininės atliekos.

„Lietuva investavo į šiuolaikines biomedicinos ir gyvybės mokslų technologijas, tačiau joms reikalinga kokybiška tiriamoji medžiaga. Dėl teisinio reguliavimo spragų, veiklos standartų, IT ir kitos infrastruktūros stokos, šiandien neturime sisteminių biobankų, kaupiančių biologinius ėminius ateities mokslo projektams. Neturėdami šios infrastruktūros, tam tikra prasme patys naikiname savo nacionalinį turtą – biologinę informaciją apie mūsų ligas ir menkiname mūsų mokslo konkurencingumą. Antra vertus, reikia pabrėžti, kad biobankai, sudarydami sąlygas ir pritraukdami klinikines studijas, netiesiogiai tarnauja ir pacientams, gerindami naujų gydymo metodų prieinamumą Lietuvoje“, – kalbėjo Santariškių medicinos įstaigų asociacijos prezidentas ir Valstybinio patologijos centro direktorius prof. Arvydas Laurinavičius.

Atsižvelgiant į kitų šalių patirtį ir tendencijas, „Biobank–LT“ kuriamas atviro tinklo principu, kooperuojantis sveikatos priežiūros, mokslo ir studijų institucijoms, nustatant bendrus standartus biologinių išteklių tvarkymui, numatant skaidrią ir aiškiais principais grįstą prieigą mokslo bendruomenei. Pasak Santariškių medicinos įstaigų asociacijos prezidento, tai – plati socialinė partnerystė, nukreipta į pažangios medicinos plėtrą Lietuvoje. „Konsorciumo idėja kilo „Santaros slėnyje“, tačiau jis jau tapo nacionaliniu tinklu ir lieka atviras naujiems nariams. Toliau sieksime tapti oficialia Lietuvos mokslo infrastruktūra ir integruotis į tarptautinius biobankų tinklus", – sakė prof. A. Laurinavičius.

Dėkojame VUL Santariškių klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro vadovui prof. Laimonui Griškevičiui, asociacijos „Santaros slėnis“ direktoriui Romanui Ramanauskui, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto prorektorei mokslui prof. Vaivai Lesauskaitei, Jaunųjų profesionalų programos „Kurk Lietuvai“ dalyviui Pauliui Gradeckui, Santariškių medicinos įstaigų asociacijos atstovui Aurimui Jaskoniui bei  kitiems, aktyviai dalyvavusiems konsorciumo modelio kūrime.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Lietuva turi didelį potencialą lazerių pramonėje

Bavarijos premjero pavaduotoja Beate Merk mano, kad Lietuva per pastaruosius metus padarė ženklią pažangą inovacijų srityje. skaityti »

R. Dargis: Macronas laimėjo mums laiko. Kaip jį išnaudosime?

Prezidento ir parlamento rinkimus laimėję Emmanuelis Macronas žada reformas savo šaliai ir Europos Sąjungai. Lietuva sprendžia tuos pačius iššūkius kaip Europa. skaityti »

Daugiausia nerimo – dėl NT burbulo ir kibernetinių atakų

Šalies finansų įstaigos vis daugiau svarbos teikia disbalansų šalies nekilnojamojo turto (NT) rinkoje rizikai, rodo naujausia Lietuvos banko apklausa. skaityti »

Lietuva – viena atspariausių gamtos stichijoms pasaulyje

Lietuva patenka tarp 20 gamtos stichijoms atspariausių pasaulio valstybių, tačiau draudikai pabrėžia, jog ne mažesnę žalą gyventojų turtui bei sveikatai sukelia vasariniai škvalai, liūtys, žaibai. skaityti »

Ūkio kilimą skatina tiek eksportas, tiek vidaus vartojimas

Gerėjant tarptautinei aplinkai, spartėja ir Lietuvos ekonomikos augimas. skaityti »

„Partnerystės lyderio“ apdovanojimą gavo audito institucijos vadovas A. Dulkys

Lietuvos verslo „Oskaru“ vadinamas įvertinimas, praeityje įteiktas tokiems žmonėms kaip Valdas Adamkus, Algirdas Mykolas Brazauskas ir Dalia Grybauskaitė, atiteko už institucijų veiklos skaidrumo ir efektyvumo skatinimą. skaityti »

Norintys kurti verslą vyrai labiau nei moterys bijo susimauti

Dauguma lietuvių nori kurti savo verslą, tačiau vyrai ir moterys tai įsivaizduoja skirtingai. skaityti »

„Nordea“ tyrimas: lietuviai – taupiausi Baltijos šalyse

Lietuvos gyventojai yra taupiausi Baltijos šalyse ir geriausiai pasiruošę finansiniams netikėtumams, rodo banko „Nordea“ Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje atliktas asmeninių finansų, taupymo ir investavimo tyrimas. skaityti »

Kuriantiems smulkųjį verslą šalyje – vienerių metų atostogos nuo mokesčių

Siekiant paskatinti šalyje kurtis našų ir sąžiningą verslą, visas pradedančiąsias smulkiąsias įmones 1 metams siūloma atleisti nuo pelno mokesčio, o savarankišką veiklą nusprendusiems vykdyti gyventojams siūloma suteikti 1 metų atostogas nuo socialinio draudimo įmokų. skaityti »

Televizijos turinys Lietuvoje bus labiau europietiškas

Tikimasi, kad naujos Seimo priimtos pataisos padidins galimybę šalies žmonėms gauti teisingą ir įvairiapusišką informaciją, kartu sumažės priešiškos Rusijos propagandos ir dezinformacijos. skaityti »