Bemaž kiekvienas jau turime mikroprocesorių...

Publikuota: 2002 m. spalio 30 d. trečiadienis

Parodos „Infobalt 2002“ metu UAB „Penki kontinentai“ rengė seminarą. Jame apie banko mokėjimo kortelių ir piliečių identifikacijos kortelių apsaugą kalbėjo UAB „Penkių kontinentų bankinės technologijos“ atstovas Vladas Lapinskas, apie el. apsaugos priemones, „eToken“ raktus – į parodą atvykęs svečias iš „Aladdin“ atstovybės Rusijoje Igoris Golubovas. Pateikiame esminių problemų ir apsaugos priemonių, aptartų seminare, santrauką. Ateities bankų kortelės – mikropocesorinės Turbūt nesusimąstome, kad dauguma iš mūsų kasdien nešiojamės bent vieną mikroprocesorių. Jis įtaisytas arba mobiliojo telefono kortelėje, arba banko mokėjimo kortelėje. Tiesa, šiuo metu Lietuvoje mikroprocesorinės banko mokėjimo kortelės sudaro tik 10 procentų. Kitos kortelės turi magnetinę juostą. Mikroprocesorinės kortelės yra daug saugesnės už magnetines, todėl „Visa CEMEA“ įgyvendina tarptautinį projektą – magnetinių kortelių keitimo mikroprocesorinėmis. Lietuvoje projekto partnere „Visa CEMEA“ yra pasirinkusi UAB „Penkių kontinentų bankinės technologijos“. Magnetinės kortelės mikroprocesorinėmis Lietuvoje turi būti pakeistos iki 2005 metų, o jei Lietuva iki to laiko įstos į Europos Sąjungą – iki 2004 metų. Vaizdo įrašas apie kortelių keitimo procesą>> Ateities pasai – identifikacijos kortelės Ko gero, jau esate girdėję apie elektroninių pasų projektą. Iki 2008 metų mūsų popieriniai pasai turėtų būti pakeisti identifikacijos kortelėmis. Tokia kortelė žmogui kainuos apie 10 Lt, visa keitimo procesui reikalinga įranga – 10 milijonų litų, o patalpų rekonstrukcija ir kt. – dar 4 milijonus litų. Tačiau šios kortelės tebus popierinių pasų pakaitalas, o ne daugiau. Kitose šalyse identifikacijos kortelės skirtos atlikti daugiau funkcijų. Viena svarbiausių – būti naudojamos kaip el. parašas. Pažvelkime į situaciją Baltijos šalyse. Lietuvoje yra 3 milijonai gyventojų
Nėra Sertifikacijos centro (žadama kitais metais įsteigti)
Nuo 2000 m. liepos 21 d. galioja el. parašo įstatymas (2002 m. patikslintas)
Identifikacijos kortelių projektas numatytas pradėti įgyvendinti 2003 m.
Identifikacijos kortelės numatytos be mikroprocesoriaus, tik su fizine apsauga, tad galės pakeisti tik įprastus popierinius pasus, bet nebus naudojamos kaip el. sertifikatas el. parašui Latvijoje yra 2 milijonai gyventojų
Identifikacijos kortelių projektas dar nenumatytas
Planuojama ateityje naudoti daugiafukcines korteles. Estijoje yra 1 milijonas gyventojų
Įsteigta Nacionalinė sertifikavimo institucija
Identifikacijos kortelių projektas įgyvendinamas nuo 2002 metų I-ojo ketvirčio
Identifikacijos kortelės turi mikroprocesorinę schemą, tad gali būti naudojamos ir kaip el. pasas, ir el. parašui. El. raktai – apsaugai ir el. parašui „Aladdin“ atstovybės Rusijoje viceprezidentas Igoris Golubovas pristatė šios firmos gaminamus el. raktus „eToken“. Anot jo, šie raktai pasaulyje vis labiau populiarėja. Juos kasdien naudoja žymios įmonės – „Microsoft“, „Cisko Systems“ ir kt. Šie el. raktai gali būti naudojami nustatyti asmens identifikacijai, tokiu būdu riboti priėjimui prie įmonės tinklo išteklių, interneto; be to, jie tinka ir el. parašui elektroninėje bankininkystėje, elektroninėje vertybinių popierių biržoje, kt. srityse. El. ratą „eToken“ paprasta nusinešti iš vienos darbo vietos į kitą, nes jis nedidelis ir puikiai telpa į kišenę ar prisegtas prie įprastų raktų. Raktas jungiamas tiesiai per USB jungtį, jam nereikia jokio nuskaitymo įrenginio. Tai leidžia sutaupyti pinigų, kurie išleidžiami kortelių skaitytuvams, jei minėtais tikslais naudojamos kortelės su mikroprocesorinėmis schemomis. Ateities prognozės Iki 2005 metų naudojamų mikroprocesorinių kortelių skaičius turėtų viršyti Lietuvos gyventojų skaičių. Kortelės ilgainiui turėtų tapti daugiafunkcinės, pvz., viena kortelė būtų naudojama ir kaip banko mokėjimo kortelė ir kaip mobiliojo telefono kortelė. Turėtų išpopuliarėti išankstinio atsiskaitymo kortelės. Dabar populiarios išankstinio atsiskaitymo už mobilųjį telefoną kortelės („Bitės Labas“ ar „Omnitel Extra“), nuolaidų kortelės automobilių priežiūros tarnybose. Turėtų būti pradėtos naudoti ir kortelės iš anksto atsiskaityti už buto, interneto ryšio, automobilių stovėjimo paslaugas. Daugeliu atvejų el. raktai „eToken“ galėtų pakeisti mikroprocesorines korteles. Tokia išeitis daug pigesnė, nes nereikėtų naudoti nuskaitymo įrenginių, kuriuos papildomai reikia pirkti, kai naudojamos kortelės. El. raktai turėtų būti vis daugiau naudojami priėjimui prie įvairiausių tinklų (vietinių, įmonės, interneto) riboti ne tik darbe, bet ir interneto kavinėse, namuose. Jie taip pat puikiai galėtų būti naudojami el. atsiskaitymams –nereikėtų atsiminti daugybės slaptažodžių, kurie dabar naudojami tokiais atvejais (pvz., VB interneto paslauga), be to, būtų garantuojamas didesnis saugumas.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Užsienyje mokėjimo kortelėmis atsiskaitoma daugiau

Praėjusių metų SEB banko klientų atsiskaitymo mokėjimo kortelėmis užsienyje statistika rodo, kad naudojant SEB banke išduotas mokėjimo korteles užsienyje išleista 451 mln. litų, t. y. 8,6 proc. daugiau negu 2011 metais. skaityti »

Ūkio banko mokėjimo kortelių apyvarta per 2012 m. išaugo 23,7 proc.

Ūkio banko klientai vis dažniau naudojasi mokėjimo kortelėmis – tai parodė per praėjusius metus, lyginant su 2011 m., daugiau nei penktadaliu išaugęs operacijų mokėjimo kortelėmis skaičius. skaityti »

„Danske“ banke – privilegijuota mokėjimo kortelė kreditams ir kelionėms

2012 m. lapkričio 6 dieną „Danske“ bankas ir privatiems klientams pradeda siūlyti išskirtinių privilegijų mokėjimo kortelę „MasterCard Platinum“. Verslo klientams kortelė išduodama nuo praėjusių metų lapkričio mėnesio. skaityti »

„MasterCard“ ir „Citibank“ Kinijoje pristatė dvi naujas korteles

Kompanija „MasterCard“ drauge su banko „Citibank“ Kinijos padaliniu pranešė išleidusi dvi naujas kreditines korteles. skaityti »

SEB banko klientai ir naujas banko debeto korteles galės gauti paštu

SEB bankas pristato naujovę rinkoje – nuo šiol banko skyriuje užsisakyta nauja debeto kortelė privatiems klientams gali būti siunčiama paprastuoju arba registruotu paštu Lietuvoje ir užsienyje. skaityti »

Europoje per metus transakcijų „Visa“ kortelėmis atlikta už 1,7 trilijono eurų

Bendrovė „Visa“ Еuropoje išleido 450 mln. debetinių, kreditinių ir komercinių kortelių. skaityti »

Naudojantis verslo kortelėmis užsienyje išleidžiama beveik du kartus daugiau nei Lietuvoje

Per pirmus penkis šių metų mėnesius Lietuvos verslininkai, naudodamiesi banko mokėjimo kortelėmis, užsienyje išleido 1,7 karto daugiau nei Lietuvoje. skaityti »

Ūkio bankas gerina kreditinių mokėjimo kortelių paslaugų sąlygas

Nuo gegužės 15 d., Ūkio bankas keičia kreditinių mokėjimo kortelių paslaugų sąlygas – jos tampa dar palankesnės klientams. Ūkio bankas sumažina minimalios apyvartos dydį, kurį pasiekus, kiekvienam banko klientui suteikiamas nemokamas metinis kreditinės kortelės aptarnavimas. skaityti »

„PayPal“ tobulina atsiskaitymus ne grynaisiais pinigais

„PayPal“ anonsavo technologiją, kuri pakeis JAV atsiskaitymus, o „Visa“ ir „MasterCard“ praras dominuojamas pozicijas. skaityti »

„American Express“ bendradarbiaus su „Twitter“

„American Express“ ruošiasi kortelių turėtojams suteikti galimybę sinchronizuoti savo mokomąsias korteles su „Twitter“. skaityti »