Ilgapirščių taikinyje – kortelių duomenys

Publikuota: 2008 m. gruodžio 2 d. antradienis

 

Kredito kortelės

Kompanija „Symantec“ vienus metus stebėjo nelegaliai vykdomą asmeninių duomenų prekybą internete ir apskaičiavo įvykdytų nusikaltimų apimtis. Ataskaitoje skelbiama, jog nusikaltėliai, kurių specializacija – mokėjimo kortelių duomenų vagystės, yra sukaupę daugiau kaip 5 milijardus JAV dolerių.

Daugiau kaip 31 procentas visų siūlomų neteisėtai pasisavintų prekių sudaro vogti kredito kortelių duomenys. Ne mažiau populiari prekyba konfidencialia banko informacija, kurią sukčiai platina interneto pokalbių svetainėse.

„Symantec“ teigia, jog nusikaltėliai, siekdami pasipelnyti iš banko kortelių vagysčių, dažniausia vagia elektroninių kortelių duomenis (angl. skimming) ir naudoja „slaptažodžių žvejojimo“ (angl. phishing schemes) metodą, kuriuo išviliojama konfidenciali kortelių savininkų informacija.


Pastebėta, jog Europoje ir Artimuosiuose Rytuose išduodamų kreditinių kortelių duomenys parduodami žymiai brangiau nei, pavyzdžiui, JAV, nes pastarosios yra labiau paplitusios.

Atlikusi metus trukusį tyrimą, bendrovė „Symantec“ nustatė, jog nusikaltėliai yra labai gerai organizuoti ir veikia išvien.


Slaptose pokalbių svetainėse, kuriose galima lankytis tik su kvietimais, sukčiai ieško specialistų, galinčių išgauti grynuosius pinigus iš individualių kreditinių kortelių bei finansinių institucijų.


Duomenų „žvejyba“ Lietuvoje

Lietuvoje mokėjimo kortelių duomenų vagys taip pat nesnaudžia. Mūsų šalyje pirmą kartą tokio pobūdžio nusikaltimas buvo įvykdytas prieš dvejus metus Mažeikiuose. Mokėjimo kortelių duomenis mėginta pasisavinti prie bankomato pritvirtinus duomenų nuskaitymo įrangą, kuri kopijavo į bankomatą įkištų kortelių duomenis ir įvedamus PIN kodus.

Praėjusių metų viduryje spaudoje vėl pasirodė keletas pranešimų, jog vos per kelias dienas nuo sukčių nukentėjo dviejų bankų klientai.

Bankai užblokavo per šimtą mokėjimo kortelių po to, kai kilo pagrįstų įtarimų dėl galimai įvykdytų mokėjimo kortelių duomenų vagysčių. Nustatyta, jog sukčiai duomenis pasisavindavo prie bankomato pritvirtinę duomenų nuskaitymo įrangą.

Keletas dešimčių įtarimus sukėlusių pinigų vagysčių iš Lietuvos banko kortelių atvejų užfiksuota Italijoje. Iš Romoje esančio bankomato nusikaltėliai periodiškai pasisavindavo po pusšimtį eurų. Mokėjimo kortelių savininkų patirti nuostoliai sudarė nuo kelių šimtų iki penkių tūkstančių litų.

Šių metų rugsėjo mėnesį dėl mokėjimo kortelių vagysčių ir padirbinėjimo sulaikyti ilgapirščiai iš tolimosios Šri Lankos. Pas juos aptikta per šimtą netikrų kortelių bei įranga jiems gaminti.

Nuo vagysčių saugo vaizdo sistemos

„Penkių kontinentų“ Bankinių technologijų pardavimo vadybininkas Saulius Kancerevyčius teigia, jog Lietuvoje nusikaltėliai dažniausiai prie bankomatų tvirtina duomenų nuskaitymo įrangą ir tokiu būdu vagia konfidencialią informaciją arba, stebėdami bankomatu besinaudojantį asmenį, bando susekti PIN kodą.

 

Bankomatas

Yra pasitaikę atvejų, kai sukčiai sukūrė fiktyvių puslapių, panašių į originalius internetinės bankininkystės tinklalapius, ir banko vardu siuntė elektroninius laiškus, kuriuose mokėjimo kortelių savininkų prašydavo patvirtinti kortelių duomenis.

„Sukčiai mėgina išgryninti pinigus iš kitose šalyse išduotų kreditinių kortelių, tačiau tokie nusikaltimai paprastai greitai išaiškinami dėl bankomatuose įdiegtų vaizdo apsaugos sistemų, – teigia S. Kancerevyčius. – Lietuviai kur kas dažniau nukenčia pasinaudoję kortelėmis užsienio šalyse“.

„Penkių kontinentų“ Bankinių technologijų specialisto teigimu, norėdami apsisaugoti nuo galimo duomenų praradimo, naudojantis internetinės bankininkystės paslaugomis, PIN kodą ir kitus konfidencialius duomenis saugokite paslaptyje, nes bankai nereikalauja patvirtinti PIN kodo ir nenaudoja jo jokioms internetinėms paslaugoms. Atkreipkite dėmesį ir į banko tinklalapio struktūrą – paprastai ji nesikeičia.

Norėdami išsiimti grynųjų pinigų ar atlikti kitą operaciją, stenkitės naudotis bankomatu, esančiu gerai apšviestoje ir vaizdo kamerų stebimoje viešoje vietoje. Atkreipkite dėmesį į tai, kaip bankomatas atrodo, ar nėra neįprastų, keistai atrodančių priedų. Operacijas atlikite greitai, atidžiai stebėkite šalia jūsų esančius žmones. Įvesdami PIN kodą, klaviatūrą pridenkite ranka. Neleiskite pašaliniams asmenims suvesti jūsų kortelės duomenų. Išsiėmę grynųjų pinigų, juos perskaičiuokite ne iš karto. Jei bankomatas kortelės negrąžina, nedelsdami praneškite atsakingoms institucijoms. Reguliariai tikrinkite sąskaitą.

Šaltinis: Penki.lt, Symantec.com 
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

SEB Vilniaus bankas išleido „Visa“ vartojimo kredito kortelę

Didžiausias Lietuvoje komercinis SEB Vilniaus bankas išleido naują kreditinę „Visa“ mokėjimo kortelę, kuri, banko teigimu, siūlo mažiausias palūkanas ir ilgiausią paskolos grąžinimo laikotarpį. skaityti »

Lietuvoje mokėjimo kortele populiariausia atsiskaityti už kasdienius pirkinius

Tyrimo duomenimis, 39 proc. apklaustųjų atsiskaito mokėjimo kortelėmis, nes į kortelę  pervedamas atlyginimas. Kas penktas (20 proc.) respondentas teigė mokantis kortele, nes tai  patogu – nereikia nešiotis ar skaičiuoti pinigų. 13 proc. respondentų kortele atsiskaito, nes tai paprasta, 13 proc. – nes tai saugu ir nereikia nešiotis grynųjų pinigų, 7 proc. – nes padeda taupyti. skaityti »

Lietuvoje mokėjimo kortele atsiskaito keturi iš penkių jų savininkų

Atsiskaityti kortele už įvairius pirkinius bei paslaugas labiau linkę kelias mokėjimo korteles turintys Lietuvos gyventojai. skaityti »

„Visa Europe“ paskelbė 2004 metų rezultatus (VIDEO)

Praėjusiais metais įkurta nauja „Visa“ organizacija „Visa Europe“ paskelbė, kad 2004 m. Europoje išduotomis „Visa“ kortelėmis apsiperkant ar išsigryninant pinigus buvo išleista 962,9 milijardo eurų. skaityti »

Japonijos bankomatuose klientų tapatybę identifikuoja biometriniai duomenys

2004 metų rudenį stambiausias Japonijos Tokijo Mitsubishi bankas išleido mikroprocesorines korteles, kurių mikroschemos atmintyje saugomi skaitmeniniai biometrijos duomenys. skaityti »

VISA atnaujina prekės ženklą (VIDEO)

Mokėjimo kortelių lyderė atnaujina prekės ženklą, įdiegdama naują prekės ženklo identitetą ir logotipą. skaityti »

Malaizijoje išleistos kortelės „Visa Wave“

Malaizijoje išleistos pirmos pasaulyje nekontaktinės mikroprocesorinės kortelės „Visa Wave“. skaityti »

Operacija „Y“, arba keisčiausi bankiniai nusikaltimai (VIDEO)

Bankomatas – naudingiausias pastarųjų metų technologinis pasiekimas, savo populiarumu pralenkęs mikrobangų krosnelę, mobilųjį telefoną ir asmeninį kompiuterį. Tačiau jis vilioja ne tik klientus, kurie vadovaujasi XXI amžiaus taisykle: „Laikas – pinigai“, bet ir įvairiausio plauko nusikaltėlius, siekiančius greitai pasipelnyti. skaityti »

„Visa“ savininkai galės patys susikurti kortelių dizainą

„Visa International“, bendradarbiaudama su programinės įrangos ir paslaugų kompanija „Severside Graphics Ltd.“, paskelbė apie galimybę bankams, „Visa“ sistemos nariams, pasiūlyti savo klientams patiems sukurti įsigytos mokėjimo kortelės dizainą. skaityti »

BS/2 specialistai vėl sulaukė studentų iš užsienio

Nepraėjus nė vienam mėnesiui po Indijos specialisto apsilankymo Lietuvoje, „Penki kontinentai“ ir vėl gavo nemažai užsakymų apmokyti užsienio šalių specialistus. skaityti »