2011 metų Nobelio fizikos premija – už visatos plėtimosi greitėjimo atradimą

Publikuota: 2011 m. spalio 5 d. trečiadienis

1998 metais dviem mokslininkų grupėms pristačius savo darbų rezultatus sudrebėjo ne tik kosmologijos mokslo pagrindai, bet ir garsioji A. Einšteino Bendroji reliatyvumo teorija.

Fizikų bendruomenėje kilusio šurmulio kaltininkai – JAV astrofizikai Saul Perlmutter ir Adam G. Riess bei JAV ir Australijos pilietybę turintis astrofizikas Brian P. Schmidt. Mokslininkai dirbo dviejose grupėse – pirmajai, darbą pradėjusiai 1988 metais, vadovavo Saul Perlmutter, o antrajai, į tyrimus įsijungusiai 1994 metais, – Brian P. Schmidt. Pastarojoje grupėje dirbo ir didelį indėlį į tyrimus įnešė Adam G. Riess.

Mokslininkai lenktyniaudami tarpusavyje ieškojo tolimiausių supernovų. Vis sudėtingesni žemės paviršiuje ir orbitoje esantys teleskopai, vis galingesni kompiuteriai ir nauji optiniai jutikliai (už kuriuos 2009 metais taip pat skirta Nobelio fizikos premija) atvėrė galimybes paskutiniame praėjusio amžiaus dešimtmetyje atsakyti į kai kuriuos kosmologijos klausimus.

Didžiausią savo gyvenime atradimą mokslininkai padarė stebėdami nutolusias Ia tipo supernovas. Iš viso abi grupės stebėjo 50 tokio tipo supernovų ir kiekviena atskirai sprendė tą patį klausimą – kodėl jų ryškumas buvo mažesnis, nei turėtų būti pagal tuometinius kosmologinius modelius. Iš pradžių tai buvo palaikyta stebėjimų paklaida, tačiau kruopščiai daugybę kartų patikrinus visus rezultatus, jokių klaidų neaptikta. Kuomet atskirai dirbusios mokslininkų komandos sulygino gautus duomenis ir įsitikino jų identiškumu, padaryta tuo metu stulbinanti išvada – Visata plečiasi ne lėtėdama, o greitėdama.

Deja, to nenumatė nei standartinis kosmologinis modelis, nei Bendroji reliatyvumo teorija. Pasaulio fizikams teko apsispręsti, ar yra klaidingos šios teorijos, ar tiesiog visatoje egzistuoja kažkas tokio, ko iki šiol niekas neįvertino. Nors dalis fizikų pasisakė už naujų teorijų kūrimą, didžioji dalis priėjo prie išvados, jog geriausia būtų įvesti naujas sąvokas, apibūdinančias paslaptingus ir dar fiziškai neaptiktus reiškinius – tamsiąją medžiagą bei tamsiąją energiją. Nuo to laiko daugybė mokslininkų komandų vis dar suka galvas, kaip įrodyti arba paneigti šių darinių egzistavimą.

Nežiūrint to, po Visatos plėtimosi greitėjimo įrodymų supratimas apie astrofiziką pasikeitė iš esmės, o tai ir buvo įvertinta Nobelio premija, kurią visi trys astrofizikai pasidalins į lygias dalis.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Nobelio fizikos premijos vertas atradimas atveria kelius naujoms medžiagų būsenoms

Nobelio fizikos premiją pasidalijo trys JAV mokslininkai: Davidas J. Thoulessas, F. Duncanas M. Haldane‘as ir J. Michaelas Kosterlitzas už atrastus topologinius fazinius virsmus medžiagoje. Mokslininkai pasiūlė modelius, kaip šie virsmai galėtų pasireikšti. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Atidumo tapatybės vagystėms konkursas įtrauks šimtus moksleivių

Vasario 19–26 dienomis Lietuvos vartotojų instituto komanda aplankys 15 šalies bendrojo lavinimo mokyklų, kuriose vyks atidumo tapatybės vagystėms akcijos. Geriausiai akcijoje pasirodžiusiai mokyklai atiteks vertingas prizas – futbolo stalas ir profesionalų surengta treniruotė. skaityti »

SMK kviečia į konferenciją „Joint Degrees as a Driving Force of Internationalization“

Š. m. balandžio 22 d. Socialinių mokslų kolegijoje (Kalvarijų g. 137E, Vilnius) vyks konferencija „Joint Degrees as a Driving Force of Internationalization“. Konferencija vyks anglų kalba. Ja siekiama dalintis gerąja jungtinio laipsnio studijų programų įgyvendinimo patirtimi, stiprinti jų žinomumą, patrauklumą. skaityti »

LEU lektorės R. Aškinytės-Degėsienės romanas išrinktas Lietuvos Metų knyga

Metų knyga suaugusiųjų kategorijoje skaitytojai išrinko Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) Etikos ir Filosofijos katedrų lektorės Rasos Aškinytės-Degėsienės romaną „Žmogus, kuriam nieko nereikėjo“ (leidykla „Vaga“), poezijos kategorijoje – Vytauto Stankaus knygą „Iš veidrodžio, už“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla), knygų paaugliams kategorijoje – Vytauto Račicko apysaką „Aš, dviratis, pirmoji meilė ir sumuštiniai su sliekais“ (išleido V. Račickas), vaikų kategorijoje – Danguolės Kandrotienės apysaką-pasaką „Spintos istorijos“ (leidykla „Terra publica“). skaityti »

KTU inžinerijos licėjus tapo akredituota gimnazija

Kauno technologijos universiteto (KTU) inžinerijos licėjus tapo akredituota gimnazija. Tai pirmoji tokio pobūdžio specializuota gimnazija Lietuvoje. skaityti »

Vilniaus knygų mugėje LEU leidykla pristatys prof. dr. E. Jovaišos knygą „Aisčiai. Raida“

2015 m. vasario mėn. 19–22 d. vyks 16-oji tarptautinė Vilniaus knygų mugė. Joje tradiciškai dalyvaus ir Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) leidykla. skaityti »

Raštingiausiems lietuviškų mokyklų užsienyje mokiniams – kelionė į Lietuvą

Nacionalinio diktanto partnerė Švietimo ir mokslo ministerija kviečia lietuviškas bendrojo ugdymo mokyklų, lituanistinių mokyklų užsienyje bendruomenes (mokinius, jų tėvelius ir mokytojus) aktyviai dalyvauti jau aštuntą kartą rengiamame Nacionalinio diktanto konkurse, kuris vyks vasario 21 d. 11 val. skaityti »

Pirmoji Lietuvoje „Master Days 2015“ studijų paroda atsakys į būsimų magistrantų klausimus

Vasario 18–19 dienomis Vilniuje ir Kaune vyks pirmoji Lietuvoje magistro studijų paroda „Master Days 2015“, skirta susipažinti su antrosios pakopos studijų galimybėmis užsienyje. skaityti »

SMK skelbia nacionalinį konkursą „Mokyklinis metų renginys 2015“

Viena moderniausių mokymo įstaigų Socialinių mokslų kolegija (SMK) pirmą kartą Lietuvoje rengia nacionalinį konkursą pavadinimu „Mokyklinis metų renginys 2015“. skaityti »

LEU moksleivius kviečia į tradicinę „Jaunojo pedagogo akademiją“

Lietuvos edukologijos universitetas (LEU) jau antrą kartą kviečia vyresniųjų klasių (11–12 kl.) moksleivius į „Jaunojo pedagogo akademiją“, kurios metu dalyviai geriau pažins pedagogo profesiją, ugdysis lyderystės, bendravimo, komandinio darbo ir organizavimo įgūdžius. skaityti »

Vilniaus miesto savivaldybė nepritaria svarstymams atsisakyti kūno kultūros pamokų

Vilniaus miesto savivaldybė nepritaria svarstymams atsisakyti kūno kultūros pamokų. Šiuo metu ugdymo programų aprašą rengianti Švietimo ir mokslo ministerija svarsto kūno kultūros pamokas vyresniųjų klasių moksleiviams padaryti neprivalomas. skaityti »