Baigtas istorinių vietovardžių informacijos valdymo projektas

Publikuota: 2014 m. gruodžio 15 d. pirmadienis

Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto mokslininkai, bendradarbiaudami su VšĮ „Atviro kodo sprendimai“, įgyvendino Lietuvos kultūros tarybos finansuotą projektą „Istorinių vietovardžių informacijos valdymo įrankio sukūrimas“.

Istorinės geografijos informacijos valdymas yra didelė kultūros paveldo skaitmeninimo problema. Ji labiausiai išryškėja tuomet, kai bandyta susieti ir vartotojui pateikti kelių paveldo ar mokslo duomenų informacinių sistemų duomenis. Dėl nacionalinių, kultūrinių sektorių (pavyzdžiui, atminties institucijų ir mokslo tyrimų) ir institucinių skirtumų tie patys tikrovės objektai yra skirtingai aprašomi metaduomenimis, neretai vartojant skirtingas semantines reikšmes turinčią istorinę bei įvairiakalbę terminiją. Dėl šios priežasties vartotojai neranda jiems reikiamų skaitmeninio paveldo duomenų ne todėl, kad sistemose jų nėra, o dėl to, kad duomenų sąveikumo lygis yra menkas. Pavyzdžiui, ES skaitmeninio paveldo portale Europeana pagal raktažodį Vilnius randame per 28 000 paveldo objektų, o Wilno – dar papildomai beveik 7000, atitinkamai Klaipėda ir Memel – 2500 ir 661, Lietuva, Lithuania ir Litwa – per 28 000, 7600 ir 7700. Dėl šios problemos skaitmeninio paveldo sklaida yra nekokybiška. Dėl istorinės geografijos duomenų nesąveikumo dalis lituanistinio paveldo skaitmeninėje erdvėje yra komunikuojama naudojant pasenusius ir Lietuvai ne visada palankius istorinius stereotipus.

Kaip teigia projekto „Istorinių vietovardžių informacijos valdymo įrankio sukūrimas“ vadovas doc. dr. Rimvydas Laužikas, naujas įrankis naudingas tiek pavieniams paveldo tyrėjams, tiek paveldo informacinių sistemų administratoriams. Svarbiausia įrankio paskirtis yra istorinės geografijos informacijos sąveikumas. Naudodamas sukurtą įrankį, paveldo tyrinėtojas gali pasitikslinti praeities vietovardžio atitikimą ar sąsajas su dabartiniu vietovardžiu, rasti jo formas įvairiomis kalbomis, gauti informaciją apie vietovardžio geografines koordinates, vietą žemėlapyje ir datavimą. Taip pat jis gali pasiūlyti savo rastą naują vietovardį bendram istorinių vietovardžių tezaurui ar patikslinti jame jau esančią informaciją. Paveldo informacinės sistemos administratorius gali naudoti registruotiems vartotojams skirtas žiniatinklio paslaugas: dideliais masyvais ir kompiuteriu automatiškai nuskaitomais formatais (GeoJSON, JSON, CSV, SQL, TXT) bendram istorinių vietovardžių tezaurui atsisiųsti ar pateikti geografinę informaciją.

Bendradarbiaujant „LoCloud“ (Local content in a Europeana cloud) projekte, Komunikacijos fakulteto mokslininkų sukurtas istorinių vietovardžių informacijos valdymo įrankis buvo susietas su Graikijoje sukurtu įrankiu „MoRe“. Jis sudaro galimybes automatiniam skaitmeninio paveldo metaduomenų praturtinimui ir užtikrina istorinių vietovardžių informacijos valdymo įrankio panaudojimą tarptautinėse kultūros paveldos skaitmeninimo veiklose.

Istorinių vietovardžių valdymo įrankis buvo sukurtas vadovaujantis atvirojo kodo principu. Jis prieinamas internetu.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Konkurse „Išmanus miestas III“ VGTU studentai kurs ir tobulins miestų erdves

Jau trečiąjį kartą rengiamas projektas, skatinantis viešojo ir privataus sektorių intensyvų bendradarbiavimą, siekia įgyvendinti Lietuvos savivaldybių planus, pagražinti miestų aplinką, atgaivinti bei pritaikyti erdves pageidaujamai gyventojų veiklai. skaityti »

Užsienyje dirbantys mokslininkai – aktyvūs VU mokslinio gyvenimo dalyviai

Už tarptautinio lygio mokslo laimėjimus ir bendradarbiavimą su Lietuva Švietimo ir mokslo ministerija gruodžio 1 d. apdovanojo penkis užsienyje dirbančius lietuvių kilmės mokslininkus. Keturių iš jų akademinis kelias glaudžiai susijęs su Vilniaus universitetu. skaityti »

Sukurtas ir paviešintas LEU absolventų geografų internetinis žemėlapis

Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) geografai sukūrė ir paviešino mūsų aukštosios mokyklos alumnų geografų internetinį žemėlapį. skaityti »

Valstybė tęs savo įsipareigojimus mokytojams

Naujos kadencijos Seimo Švietimo ir mokslo komiteto nariams laikinai pareigas einanti švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė pateikė informaciją apie nueinančios Vyriausybės paruoštą 2017 m. valstybės biudžeto projekto švietimo dalį. skaityti »

Švietimo ir mokslo komitetas pasisako už universitetų tinklo optimizavimą

Seimo Švietimo ir mokslo komitetas bendru sutarimu šiandien pritarė Seimo nutarimo projektui dėl valstybinių universitetų tinklo optimizavimo (XIIP-4819(2). skaityti »

Kodėl mokyklose šalia vadovėlio turi atsirasti ir kompiuterinis žaidimas?

Nors įprastai žaidimus laikome laisvalaikio praleidimo būdu, jie pamažu atkeliauja ir į klases. Mokytojai Lietuvoje pastebi, kad žaidimai praturtina mokymosi procesą, padeda lengviau įsiminti pamokos medžiagą, o svarbiausia – motyvuoja vaikus net labiau nei tradiciniai mokymosi būdai. skaityti »

Verslo konfederacija ir Nacionalinė biblioteka skatins žinių visuomenės ugdymą Lietuvoje

Siekdamos gerinti verslo aplinką, skatinti inovacijas ir puoselėti darnios visuomenės kūrimąsi šalyje, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir Lietuvos verslo konfederacija (LVK) pasirašė bendradarbiavimo susitarimą. skaityti »

Prieš kitų metų egzaminų naujovę – „repeticija“ sostinės vienuoliktokams

Jau nuo kitų metų Lietuvos abiturientai susidurs su nauju vertinimo įrankiu – brandos darbu. skaityti »

Įvyko tarptautinė MENAR mintino skaičiavimo olimpiada 2016

Vilniuje įvyko jau trečioji MENAR olimpiada 2016, kurią organizavo MENAR AKADEMIJA. Šiais metais Olimpiada buvo išskirtinė - šiemet ji paskelbta tarptautine, kadangi dalyvavo ne tik vaikai iš Lietuvos, bet ir iš kitų šalių – Rusijos, Serbijos bei Kazachstano. skaityti »

Už studijas sumokėtas lėšas šiemet atgaus beveik maksimalus skaičius studentų

Geriausiems už mokslą mokantiems bakalauro ir vientisųjų studijų studentams valstybė kompensuoja studijų kainą. skaityti »