Baigtas istorinių vietovardžių informacijos valdymo projektas

Publikuota: 2014 m. gruodžio 15 d. pirmadienis

Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto mokslininkai, bendradarbiaudami su VšĮ „Atviro kodo sprendimai“, įgyvendino Lietuvos kultūros tarybos finansuotą projektą „Istorinių vietovardžių informacijos valdymo įrankio sukūrimas“.

Istorinės geografijos informacijos valdymas yra didelė kultūros paveldo skaitmeninimo problema. Ji labiausiai išryškėja tuomet, kai bandyta susieti ir vartotojui pateikti kelių paveldo ar mokslo duomenų informacinių sistemų duomenis. Dėl nacionalinių, kultūrinių sektorių (pavyzdžiui, atminties institucijų ir mokslo tyrimų) ir institucinių skirtumų tie patys tikrovės objektai yra skirtingai aprašomi metaduomenimis, neretai vartojant skirtingas semantines reikšmes turinčią istorinę bei įvairiakalbę terminiją. Dėl šios priežasties vartotojai neranda jiems reikiamų skaitmeninio paveldo duomenų ne todėl, kad sistemose jų nėra, o dėl to, kad duomenų sąveikumo lygis yra menkas. Pavyzdžiui, ES skaitmeninio paveldo portale Europeana pagal raktažodį Vilnius randame per 28 000 paveldo objektų, o Wilno – dar papildomai beveik 7000, atitinkamai Klaipėda ir Memel – 2500 ir 661, Lietuva, Lithuania ir Litwa – per 28 000, 7600 ir 7700. Dėl šios problemos skaitmeninio paveldo sklaida yra nekokybiška. Dėl istorinės geografijos duomenų nesąveikumo dalis lituanistinio paveldo skaitmeninėje erdvėje yra komunikuojama naudojant pasenusius ir Lietuvai ne visada palankius istorinius stereotipus.

Kaip teigia projekto „Istorinių vietovardžių informacijos valdymo įrankio sukūrimas“ vadovas doc. dr. Rimvydas Laužikas, naujas įrankis naudingas tiek pavieniams paveldo tyrėjams, tiek paveldo informacinių sistemų administratoriams. Svarbiausia įrankio paskirtis yra istorinės geografijos informacijos sąveikumas. Naudodamas sukurtą įrankį, paveldo tyrinėtojas gali pasitikslinti praeities vietovardžio atitikimą ar sąsajas su dabartiniu vietovardžiu, rasti jo formas įvairiomis kalbomis, gauti informaciją apie vietovardžio geografines koordinates, vietą žemėlapyje ir datavimą. Taip pat jis gali pasiūlyti savo rastą naują vietovardį bendram istorinių vietovardžių tezaurui ar patikslinti jame jau esančią informaciją. Paveldo informacinės sistemos administratorius gali naudoti registruotiems vartotojams skirtas žiniatinklio paslaugas: dideliais masyvais ir kompiuteriu automatiškai nuskaitomais formatais (GeoJSON, JSON, CSV, SQL, TXT) bendram istorinių vietovardžių tezaurui atsisiųsti ar pateikti geografinę informaciją.

Bendradarbiaujant „LoCloud“ (Local content in a Europeana cloud) projekte, Komunikacijos fakulteto mokslininkų sukurtas istorinių vietovardžių informacijos valdymo įrankis buvo susietas su Graikijoje sukurtu įrankiu „MoRe“. Jis sudaro galimybes automatiniam skaitmeninio paveldo metaduomenų praturtinimui ir užtikrina istorinių vietovardžių informacijos valdymo įrankio panaudojimą tarptautinėse kultūros paveldos skaitmeninimo veiklose.

Istorinių vietovardžių valdymo įrankis buvo sukurtas vadovaujantis atvirojo kodo principu. Jis prieinamas internetu.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Vasara gabiems moksleiviams – puikus laikas tobulėti

Nacionalinė moksleivių akademija (NMA) nuolat siekia sudaryti sąlygas talentingiems vaikams tobulėti. Šiuo tikslu kasmet rengia vasaros sesijas, kurių metu moksleiviai susitinka su šalyje gerai žinomais bei pripažintais savo sričių specialistais. skaityti »

Vilniaus universiteto mokslininkai tobulins Ukrainos doktorantūros sistemą

Vilniaus universiteto (VU) Matematikos ir informatikos instituto mokslininkai kartu su kolegomis iš Suomijos, Airijos, Prancūzijos ir Ukrainos bus atsakingi už Ukrainos doktorantų rengimo sistemos tobulinimą. skaityti »

Jaunieji mokslininkai pristatys žarnyno bakterijų programavimo metodą

Vilniaus universiteto (VU) studentų komanda kuria metodą žarnyno bakterijų programavimui, kuris palengvins įgimta liga sergančių vaikų gydymą. skaityti »

Pasirinkusiesiems tikslinį studijų finansavimą: nemokamos studijos ir garantuota darbo vieta

Į tikslines studijų vietas įstoję studentai galės atsikvėpti lengviau. Mat tokį studijų finansavimą gavusiems jau nuo rugsėjo bus suteikta ne tik galimybė studijuoti paklausiausias specialybes Lietuvoje, bet ir iš karto po studijų lauks garantuota darbo vieta. skaityti »

Šiemet – didesnė parama mokinio reikmenims

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad jau galima teikti prašymus dėl socialinės paramos mokiniams. skaityti »

Mokymąsi profesinėse mokyklose renkasi daugiau mokinių nei pernai

Liepos pabaigos duomenimis, mokymąsi profesinėse mokyklose jau yra pasirinkę daugiau nei 9,2 tūkst. mokinių, t. y. sulaukta per 700 daugiau priėmimo prašymų nei pernai tuo pat metu. skaityti »

„Webometrics“ lyderiai – VU ir VGTU

Paskelbti naujausi pasaulio aukštųjų mokyklų reitingai „Webometrics“ parodė, jog jau kelintus metus iš eilės pirmąsias dvi lyderių pozicijas užima tie patys universitetai. skaityti »

Lietuvių kuriama technologija padės mažinti Parkinsono ligos simptomus

Kauno mokslo ir technologijų parke įsikūrusi įmonė „Fidens“ kartu su Kauno technologijos universiteto (KTU) studentais kuria rankų drebėjimą mažinantį aparatą sergantiems Parkinsono liga. skaityti »

DNR revoliucija mokslininkams atveria naujas galimybes apsaugoti žmoniją

Nauja revoliucinė CRISPR technologija suteikia neregėtą galią valdyti gamtą. Pirmąsyk istorijoje mokslininkai geba greitai ir tiksliai pakeisti, pašalinti arba pertvarkyti beveik visų gyvų organizmų, įskaitant mus, žmones, DNR. skaityti »

Interviu su MRU rektoriumi doc. dr. A. Monkevičiumi apie stojimo į MRU rezultatus

Paskelbti pirmieji šių metų stojimo į aukštąsias mokyklas rezultatai. Apie situaciją mūsų universitete kalbamės su rektoriumi doc. dr. Algirdu Monkevičiumi. skaityti »