„DuPont Pioneer“ („DuPont“) paskelbė apie technologijos licencijavimą ir bendrų tyrimų sutartį su Vilniaus universitetu, kuria siekiama technologiniu ir komerciniu aspektu paskatinti kryptingai valdomu Cas9 įrankiu paremtą genomo redagavimo technologiją.
„DuPont Pioneer“ („DuPont“) paskelbė apie technologijos licencijavimą ir bendrų tyrimų sutartį su Vilniaus universitetu, kuria siekiama technologiniu ir komerciniu aspektu paskatinti kryptingai valdomu Cas9 įrankiu paremtą genomo redagavimo technologiją. Pagal sutartį „DuPont“ įgijo išskirtinę Vilniaus universiteto intelektinės nuosavybės licenciją, apimančią visą galimą komercinį panaudojimą, įskaitant žemės ūkio sritį. Be to, Vilniaus universitetas ir „DuPont“ pasirašė kelerių metų bendrų tyrimų sutartį dėl tolesnio technologijos plėtojimo.
„Kryptingai valdomas Cas9 įrankis yra viena iš didžiausių inovacijų biologijos srityje, ir dėl bendradarbiavimo su Vilniaus universitetu „DuPont“ vieni pirmųjų gali šią technologiją įdiegti žemės ūkyje, – teigia Nealas Guttersonas, „DuPont Pioneer“ Žemės ūkio biotechnologijų padalinio viceprezidentas, atsakingas už „DuPont“ augalų genetikos verslo sritį. – Ypatingos kryptingai valdomo Cas9 įrankio savybės padeda mūsų mokslininkams plėtoti inovatyvius ir tvarius sprendimus augintojams, panašius į šiuo metu naudojamą žymenimis paremtą augalų selekciją, tik kur kas tikslesnius ir greitesnius.“
Vilniaus universiteto Biotechnologijos instituto mokslininkų komanda buvo viena pirmųjų mokslininkų grupių, atradusių, kad Cas9 baltymas gali būti panaudotas tiksliam pasirinktų organizmo DNR vietų redagavimui, siekiant specifinių genomo pokyčių. Tai gali padidinti augalų atsparumą sausrai ar ligoms ir padidinti derlių.
„Mes labai džiaugiamės, kad mūsų išradimą licencijavo „DuPont“ kompanija, – teigia Vilniaus universiteto Biotechnologijos instituto profesorius Virginijus Šikšnys. – Paprastas šios sistemos programavimas pagal poreikius suteikia beprecedentį lankstumą ir universalumą tiksliam genomų redagavimui. Mes bendradarbiavome ir toliau bendradarbiausime su „DuPont“ mokslininkais, tobulindami šią technologiją.“
Finansinės šios sutarties detalės nėra atskleidžiamos.
Kryptingai valdomo Cas9 genomų redagavimo technologija yra vienas iš keleto CRISPR paremtų įrankių. CRISPR (angl. Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats, liet. klasterizuoti trumpi palindrominiai pasikartojimai su reguliariomis intarpų sekomis) yra sistema, kuri natūraliai egzistuoja bakterijose. Kryptingai valdomo Cas9 genų redagavimo technologija skiriasi nuo natūralaus CRISPR proceso, skirto bakterijoms identifikuoti ir imunizuoti. „DuPont“ patentų portfelis susideda iš daugiau kaip 60 patentų ir patentų paraiškų, susijusių su CRISPR panaudojimu bakterijoms identifikuoti ir imunizuoti. Jis taip pat apima patentines paraiškas, susijusias su kryptingai valdomo Cas9 genomų redagavimo technologija.