„DuPont Pioneer“ įsigijo išskirtinę genomų redagavimo technologijos licenciją iš Vilniaus universiteto

Publikuota: 2015 m. birželio 25 d. ketvirtadienis

„DuPont Pioneer“ („DuPont“) paskelbė apie technologijos licencijavimą ir bendrų tyrimų sutartį su Vilniaus universitetu, kuria siekiama technologiniu ir komerciniu aspektu paskatinti kryptingai valdomu Cas9 įrankiu paremtą genomo redagavimo technologiją. Pagal sutartį „DuPont“ įgijo išskirtinę Vilniaus universiteto intelektinės nuosavybės licenciją, apimančią visą galimą komercinį panaudojimą, įskaitant žemės ūkio sritį. Be to, Vilniaus universitetas ir „DuPont“ pasirašė kelerių metų bendrų tyrimų sutartį dėl tolesnio technologijos plėtojimo.

„Kryptingai valdomas Cas9 įrankis yra viena iš didžiausių inovacijų biologijos srityje, ir dėl bendradarbiavimo su Vilniaus universitetu „DuPont“ vieni pirmųjų gali šią technologiją įdiegti žemės ūkyje, – teigia Nealas Guttersonas, „DuPont Pioneer“ Žemės ūkio biotechnologijų padalinio viceprezidentas, atsakingas už „DuPont“ augalų genetikos verslo sritį. – Ypatingos kryptingai valdomo Cas9 įrankio savybės padeda mūsų mokslininkams plėtoti inovatyvius ir tvarius sprendimus augintojams, panašius į šiuo metu naudojamą žymenimis paremtą augalų selekciją, tik kur kas tikslesnius ir greitesnius.“

Vilniaus universiteto Biotechnologijos instituto mokslininkų komanda buvo viena pirmųjų mokslininkų grupių, atradusių, kad Cas9 baltymas gali būti panaudotas tiksliam pasirinktų organizmo DNR vietų redagavimui, siekiant specifinių genomo pokyčių. Tai gali padidinti augalų atsparumą sausrai ar ligoms ir padidinti derlių.

„Mes labai džiaugiamės, kad mūsų išradimą licencijavo „DuPont“ kompanija, – teigia Vilniaus universiteto Biotechnologijos instituto profesorius Virginijus Šikšnys. – Paprastas šios sistemos programavimas pagal poreikius suteikia beprecedentį lankstumą ir universalumą tiksliam genomų redagavimui. Mes bendradarbiavome ir toliau bendradarbiausime su „DuPont“ mokslininkais, tobulindami šią technologiją.“

Finansinės šios sutarties detalės nėra atskleidžiamos.

Kryptingai valdomo Cas9 genomų redagavimo technologija yra vienas iš keleto CRISPR paremtų įrankių. CRISPR (angl. Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats, liet. klasterizuoti trumpi palindrominiai pasikartojimai su reguliariomis intarpų sekomis) yra sistema, kuri natūraliai egzistuoja bakterijose. Kryptingai valdomo Cas9 genų redagavimo technologija skiriasi nuo natūralaus CRISPR proceso, skirto bakterijoms identifikuoti ir imunizuoti. „DuPont“ patentų portfelis susideda iš daugiau kaip 60 patentų ir patentų paraiškų, susijusių su CRISPR panaudojimu bakterijoms identifikuoti ir imunizuoti. Jis taip pat apima patentines paraiškas, susijusias su kryptingai valdomo Cas9 genomų redagavimo technologija.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Dilema nerandantiems darbo: laukti, kol pasikeis rinka, ar persikvalifikuoti?

Nors šių metų rugpjūčio 1 d. Lietuvos darbo biržoje buvo registruota 134,1 tūkst. darbo ieškančių žmonių, nesutampa darbdavių ir darbuotojų lūkesčiai dėl darbo pobūdžio. skaityti »

Rugsėjo stresas: kaip apsaugoti pirmokus ir abiturientus?

Pasak sveikatos specialistų, ruduo kai kuriems moksleiviams, ypač pradinukams ir gimnazistams, sukelia nervinę įtampą, o sergančių jaunuolių skaičiai šokteli kelis kartus. skaityti »

Geriausiems Lietuvos studentams – vardinės LR prezidentų stipendijos

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė pasirašė įsakymą dėl prezidentų stipendijų 2017–2018 studijų metams skyrimo. skaityti »

Beveik pusė Lietuvos tėvų už vaikų lavinimą planuoja mokėti pinigus

Lietuvos tėvai vis daugiau dėmesio ir finansų skiria vaikų lavinimui bei ugdymui. skaityti »

Jaunieji geografai tarptautinėje olimpiadoje pasipuošė visų spalvų medaliais

Lietuvos jaunųjų geografų komanda iš Serbijoje vykusios tarptautinės geografijos olimpiados grįžo su visų spalvų medaliais. Lietuvos atstovai iškovojo vieną aukso, du sidabro ir vieną bronzos medalius. Tai geriausias Lietuvos komandos pasiekimas per visą geografijos olimpiadų istoriją. skaityti »

Skiriant valstybės finansavimą moksliniams tyrimams – orientacija į kokybę

Finansuojant mokslinius tyrimus ypatingas dėmesys bus skiriamas kokybei. 60 proc. lėšų moksliniams tyrimams bus skiriama pagal kokybinius parametrus, 40 proc. lėšų – pagal kiekybinius rodiklius. skaityti »

Į pagalbą mokytojams: parengtos rekomendacijos, padėsiančios atpažinti smurtą patyrusius vaikus ir jiems padėti

Mokytojai ir kiti mokyklos darbuotojai gali greičiausiai pastebėti skriaudžiamą vaiką ir jam padėti. skaityti »

Regionų bibliotekose – nemokama teisinė pagalba

Prieš kelis mėnesius pradėję teikti nemokamą teisinę pagalbą nuotoliniu būdu, Vilniaus universiteto (VU) Teisės klinikos konsultantai pastebi: teisinių paslaugų poreikis yra didžiulis, tačiau jos įkandamos ne visiems. skaityti »

Priimamos paraiškos dėl atnaujintos Vlado Jurgučio premijos ir naujos Lietuvos banko premijos už disertaciją

Visą rugpjūtį ir pirmąją rugsėjo pusę Lietuvos bankui galima teikti paraiškas dėl dviejų premijų, skiriamų už ekonomikos srities mokslinės veiklos pasiekimus. skaityti »

Irane vykusioje tarptautinėje informatikos olimpiadoje pelnytas bronzos medalis

Liepos 28–rugpjūčio 4 dienomis Teherane Irane vykusioje tarptautinėje informatikos olimpiadoje Kauno technologijos universiteto gimnazijos dešimtokas Gediminas Lelešius (mokytoja Kristina Serapinaitė) laimėjo bronzos medalį. skaityti »