Filologijos fakultete – pirmoji Klasikų akademija

Publikuota: 2014 m. sausio 30 d. ketvirtadienis

Sausio 31 d. VU Filologijos fakultete darbą pradeda pirmoji Klasikų akademija. Didžioji jos paskaitų ir seminarų dalis skiriama 10–12 klasių moksleiviams, besidomintiems humanitariniais mokslais, filosofija, antikos kultūra ir senosiomis kalbomis. Klasikų akademijos dėmesio centre – klasikinis išsilavinimas, kurio svarbiausia ašis – antikos pasaulis, Europoje vertinamas už tai, kad tapo pavyzdiniu literatūros ir meno dalykų modeliu. Klasikinio švietimo uždavinys – perduoti klasikinių tendencijų tąsą nuo antikos, siekiant individo ir visuomenės interesų pusiausvyros.

Klasikų akademijos tikslas – sudominti moksleivius antikos kultūra. „Pastaraisiais metais antikos kursas mokykloje buvo siaurinamas, galiausiai visai sumažėjo. Moksleiviai žino tik svarbiausius faktus apie senovės Graikiją ir Romą, bet neturi giluminio supratimo apie visai Vakarų pasaulio civilizacijai pamatus padėjusią kultūrą. Kalbant apie literatūrą, moksleiviai nebežino tokių autorių kaip Hesiodas, Ovidijus ar Vergilijus, o kur dar gausybė mitų, įvairių antikinių įvaizdžių“, – teigia sumanytojai.

Akademijos idėja gimė keliems VU studentams ir Klasikų asociacijos nariams: Viliui Bartninkui, Gendvilei Svirskaitei, Tomui Rikliui, Gyčiui Matuliūkščiui. Gruodžio–sausio mėnesiais akademijos iniciatoriai lankėsi įvairiose šalies bendrojo lavinimo mokyklose ir skaitė paskaitas įvairiomis su antikos kultūra ir jos reiškiniais mūsų kasdienybėje susijusiomis temomis. Dalis auditorijos į akademiją atvyks iš šių mokyklų. „Bendra veikla su mokyklomis, paskaitos jose padėjo išsiaiškinti, kuo domisi moksleiviai, kuo galime pritraukti jų dėmesį ir neleisti nuobodžiauti. Paaiškėjo, kaip pateikti antiką ir jos kultūrą, literatūrą patraukliai, kaip atskleisti, kiek daug jos reiškinių dar neištirta. Kiekvienas mūsų šioje epochoje gali atrasti tai, kas arčiausia širdies“, – pasakojo akademijos koordinatorė Gendvilė.

Skaityti paskaitas sutiko ne tik gabiausi klasikinės filologijos ir filosofijos studentai, bet ir autoritetingi Klasikinės filologijos katedros dėstytojai, kiti žinomi Lietuvos humanitarai ir kultūros istorikai. Akademija dirbs visą pavasario semestrą. Porą kartų per mėnesį penktadienio popietėmis moksleiviai galės klausytis paskaitų ir dalyvauti seminaruose, kuriuose drauge su filosofu Viliumi nagrinės įvairius Platono dialogus.

Tikimasi, kad akademija padės plėtoti elitinį išsilavinimą. Klasikų asociacijos pirmininkė, Filologijos fakulteto prodekanė doc. Nijolė Juchnevičienė teigia: „Intelektinis elitas turi lemiamą įtaką politinės tautos reikšmei valstybėje. Siekdama ugdyti elitą, valstybė turi investuoti į filosofiją, istoriją, teologiją ir kitus fundamentinius humanitarinius mokslus, kurie neįmanomi be klasikinės kultūros ir klasikinių kalbų išmanymo. Tik jie gali tapti ateities intelektinių lyderių formavimo ir išsilavinimo elito ugdymo garantu.“

Visi Klasikų akademijos užsiėmimai nemokami, tačiau dalyvių skaičius ribotas, todėl būtina išankstinė registracija. Registracija į 2014 m. žiemos–pavasario sesijos paskaitas ir seminarus vyksta internetu.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Elektroninių audioknygų populiarumas Lietuvoje išaugo tris kartus

Stereotipas, kad garsinės knygos yra skirtos tik regėjimo negalią turintiems žmonėms, po truputį atsitraukia. Visuomenė pradeda suprasti, kad šios knygos puikiausiai tinka aktyvų gyvenimą gyvenantiems žmonėms, kuriems dažnai pritrūksta laiko paimti knygą į rankas. skaityti »

Lietuvos mokyklų apdovanojimai padės atrasti šalies mokyklų herojus

Po sėkmingo praėjusių metų starto grįžta Lietuvos mokyklų apdovanojimai (LMA). Kovo 30 dieną Kauno technologijos universiteto (KTU) „Santakos“ slėnyje vyksiančiame renginyje ne tik paaiškės dešimties nominacijų nugalėtojai, bet ir vyks nemokama konferencija moksleiviams bei mokytojams „Code the future“. skaityti »

VGTU lankysis žymi Holivudo aktorė

Kovo 8 dieną, 11 valandą populiari autorė, aktorė ir lektorė iš Holivudo Kimlė Smit (Kimleigh Smith) Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU), Kūrybinių industrijų fakultete susitiks su dėstytojais ir studentais bei skaitys paskaitą-seminarą „Dalijimasis – kelias į sėkmę“. skaityti »

VU biotechnologų sukurtas metodas – išskirtiniame mokslo žurnale

Prestižinio žurnalo „Molecular Cell“ vasario numeryje pristatomas Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biotechnologijos instituto mokslininkų grupės sukurtas naujas DNR modifikavimo profilių analizės metodas TOP-seq (angl. Tethered Oligonucleotide-Primed sequencing). skaityti »

Vilnius siekia tapti pasaulio knygų sostine

Vilniuje vykstančioje knygų mugėje sostinės meras pareiškė, kad Vilnius yra labiausiai skaitantis miestas. skaityti »

Tato ir Pato – paroda, kurioje viską reikia liesti

Nacionalinėje bibliotekoje duris atverianti estų dizainerės Mae Kivilo kurta interaktyvi ekspozicija – rojus vaikams, kuriems knieti viską patikrinti ir pačiupinėti. skaityti »

Paskelbti „Metų knygos rinkimai 2016“ nugalėtojai

Vilniaus knygų mugėje bus apdovanoti „Metų knygos rinkimai 2016“ nugalėtojai, kurių knygos pripažintos geriausiomis suaugusiųjų, poezijos ir knygų vaikams kategorijose. skaityti »

VU fizikai atrado naują būdą sąveikai tarp atomų tirti

Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto vyriausieji mokslo darbuotojai Julius Ruseckas ir Gediminas Juzeliūnas kartu su Taivano nacionalinio Tsing Hua universiteto profesoriumi Ite Yu pasiūlė naują būdą tirti sąveikai tarp vadinamųjų Rydbergo atomų juos paveikus šviesos pluoštais. skaityti »

Bus ruošiama nacionalinė mokytojų rengimo koncepcija

Švietimo ir mokslo ministerijoje aptarti šiuo metu akademinėje aplinkoje bei švietimo visuomenėje diskutuojami siūlymai dėl mokytojų rengimo koncepcijos nuostatų ir nutarta rengti nacionalinę mokytojų rengimo koncepciją. skaityti »

Konferencijoje „The Coins 2017“ - nuo nanotechnologijų iki vėžio gydymo

Jau dvyliktą kartą Vilniaus universiteto Studentų atstovybės Gyvybės mokslų centre (VU SA GMC) organizuojamame renginyje daugiausia dėmesio bus skiriama nanotechnologijoms, gyvybės mokslams medicinoje ir sintetinei biologijai. skaityti »