Fundamentalūs fizikos tyrimai – jūsų kišenėje

Publikuota: 2011 m. spalio 18 d. antradienis

Staiga panūdote išsiaiškinti, kaip sumedžioti Higso bozoną, arba susimąstėte, kaip veikia Didysis hadronų priešpriešinių srautų greitintuvas? Domina protonų susidūrimų vaizdai? Ir po ranka turite savo išmanųjį telefoną? Panašu, kad jums išaušo laiminga diena.

Mokslininkai, besidarbuojantys CERN laboratorijos hadronų greitintuve (LHC), bando atsakyti į fundamentalius klausimus apie Visatos prigimtį, masę, erdvės ir laiko sandarą bei sąlygas, egzistavusias ankstyvojoje Visatoje. Tiems, kuriems neteks tokia laimė aplankyti didžiąją fizikų mašiną, neverta nusiminti – į patį veiksmo sūkurį perkels nauja išmaniesiems įrenginiams skirta taikomoji programa.

Visai neseniai sukurta programėlė, pavadinta LHSee, leidžia iš arčiau pažvelgti į greitintuvo veiklą. Tam tereikia turėti išmanųjį telefoną arba planšetinį kompiuterį su Google Android operacine sistema. Šią naujovę pristato Oksfordo universiteto (Jungtinė Karalystė) mokslininkai kartu su kolegomis, prižiūrinčiais ATLAS detektoriaus darbą.

Įdomu tai, kad savo išmaniojo įrenginio ekrane galite peržiūrėti pačius naujausius duomenis, kuriuos užregistravo milžiniški, giliai po žeme sumontuoti detektoriai. Be visos galybės mokymo priemonių LHSee taikomoji programa siūlo trimatį protonų susidūrimų vaizdą. Be to, galite sužinoti, kaip veikia atskiros detektorių dalys, arba kaip reikia atskirti skirtingos rūšies susidūrimus. Įgytas žinias galėsite patikrinti išbandę laimę „Sumedžiok Higsą“ žaidime.

„Mane sužavėjo pateikiamų vaizdų detalumas, tiesiog nuostabu matyti, jog galima išskirti skirtingus atskirų protonų susidūrimus“, – pasakoja Alanas Baras (Alan Barr) iš Oksfordo universiteto.

Į pagalbą pasitelkę tarptautinę ATLAS detektoriaus mokslininkų komandą, programėlės kūrėjai pasistengė, jog naujoji taikomoji programa būtų išleista ne tik anglų, bet ir prancūzų, vokiečių, italų, ispanų ir švedų kalbomis.

LHSee nemokamai galima parsisiųsti iš Google Android Marketplace svetainės.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Konkurse „Išmanus miestas III“ VGTU studentai kurs ir tobulins miestų erdves

Jau trečiąjį kartą rengiamas projektas, skatinantis viešojo ir privataus sektorių intensyvų bendradarbiavimą, siekia įgyvendinti Lietuvos savivaldybių planus, pagražinti miestų aplinką, atgaivinti bei pritaikyti erdves pageidaujamai gyventojų veiklai. skaityti »

Užsienyje dirbantys mokslininkai – aktyvūs VU mokslinio gyvenimo dalyviai

Už tarptautinio lygio mokslo laimėjimus ir bendradarbiavimą su Lietuva Švietimo ir mokslo ministerija gruodžio 1 d. apdovanojo penkis užsienyje dirbančius lietuvių kilmės mokslininkus. Keturių iš jų akademinis kelias glaudžiai susijęs su Vilniaus universitetu. skaityti »

Sukurtas ir paviešintas LEU absolventų geografų internetinis žemėlapis

Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) geografai sukūrė ir paviešino mūsų aukštosios mokyklos alumnų geografų internetinį žemėlapį. skaityti »

Valstybė tęs savo įsipareigojimus mokytojams

Naujos kadencijos Seimo Švietimo ir mokslo komiteto nariams laikinai pareigas einanti švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė pateikė informaciją apie nueinančios Vyriausybės paruoštą 2017 m. valstybės biudžeto projekto švietimo dalį. skaityti »

Švietimo ir mokslo komitetas pasisako už universitetų tinklo optimizavimą

Seimo Švietimo ir mokslo komitetas bendru sutarimu šiandien pritarė Seimo nutarimo projektui dėl valstybinių universitetų tinklo optimizavimo (XIIP-4819(2). skaityti »

Kodėl mokyklose šalia vadovėlio turi atsirasti ir kompiuterinis žaidimas?

Nors įprastai žaidimus laikome laisvalaikio praleidimo būdu, jie pamažu atkeliauja ir į klases. Mokytojai Lietuvoje pastebi, kad žaidimai praturtina mokymosi procesą, padeda lengviau įsiminti pamokos medžiagą, o svarbiausia – motyvuoja vaikus net labiau nei tradiciniai mokymosi būdai. skaityti »

Verslo konfederacija ir Nacionalinė biblioteka skatins žinių visuomenės ugdymą Lietuvoje

Siekdamos gerinti verslo aplinką, skatinti inovacijas ir puoselėti darnios visuomenės kūrimąsi šalyje, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir Lietuvos verslo konfederacija (LVK) pasirašė bendradarbiavimo susitarimą. skaityti »

Prieš kitų metų egzaminų naujovę – „repeticija“ sostinės vienuoliktokams

Jau nuo kitų metų Lietuvos abiturientai susidurs su nauju vertinimo įrankiu – brandos darbu. skaityti »

Įvyko tarptautinė MENAR mintino skaičiavimo olimpiada 2016

Vilniuje įvyko jau trečioji MENAR olimpiada 2016, kurią organizavo MENAR AKADEMIJA. Šiais metais Olimpiada buvo išskirtinė - šiemet ji paskelbta tarptautine, kadangi dalyvavo ne tik vaikai iš Lietuvos, bet ir iš kitų šalių – Rusijos, Serbijos bei Kazachstano. skaityti »

Už studijas sumokėtas lėšas šiemet atgaus beveik maksimalus skaičius studentų

Geriausiems už mokslą mokantiems bakalauro ir vientisųjų studijų studentams valstybė kompensuoja studijų kainą. skaityti »