Fundamentalūs fizikos tyrimai – jūsų kišenėje

Publikuota: 2011 m. spalio 18 d. antradienis

Staiga panūdote išsiaiškinti, kaip sumedžioti Higso bozoną, arba susimąstėte, kaip veikia Didysis hadronų priešpriešinių srautų greitintuvas? Domina protonų susidūrimų vaizdai? Ir po ranka turite savo išmanųjį telefoną? Panašu, kad jums išaušo laiminga diena.

Mokslininkai, besidarbuojantys CERN laboratorijos hadronų greitintuve (LHC), bando atsakyti į fundamentalius klausimus apie Visatos prigimtį, masę, erdvės ir laiko sandarą bei sąlygas, egzistavusias ankstyvojoje Visatoje. Tiems, kuriems neteks tokia laimė aplankyti didžiąją fizikų mašiną, neverta nusiminti – į patį veiksmo sūkurį perkels nauja išmaniesiems įrenginiams skirta taikomoji programa.

Visai neseniai sukurta programėlė, pavadinta LHSee, leidžia iš arčiau pažvelgti į greitintuvo veiklą. Tam tereikia turėti išmanųjį telefoną arba planšetinį kompiuterį su Google Android operacine sistema. Šią naujovę pristato Oksfordo universiteto (Jungtinė Karalystė) mokslininkai kartu su kolegomis, prižiūrinčiais ATLAS detektoriaus darbą.

Įdomu tai, kad savo išmaniojo įrenginio ekrane galite peržiūrėti pačius naujausius duomenis, kuriuos užregistravo milžiniški, giliai po žeme sumontuoti detektoriai. Be visos galybės mokymo priemonių LHSee taikomoji programa siūlo trimatį protonų susidūrimų vaizdą. Be to, galite sužinoti, kaip veikia atskiros detektorių dalys, arba kaip reikia atskirti skirtingos rūšies susidūrimus. Įgytas žinias galėsite patikrinti išbandę laimę „Sumedžiok Higsą“ žaidime.

„Mane sužavėjo pateikiamų vaizdų detalumas, tiesiog nuostabu matyti, jog galima išskirti skirtingus atskirų protonų susidūrimus“, – pasakoja Alanas Baras (Alan Barr) iš Oksfordo universiteto.

Į pagalbą pasitelkę tarptautinę ATLAS detektoriaus mokslininkų komandą, programėlės kūrėjai pasistengė, jog naujoji taikomoji programa būtų išleista ne tik anglų, bet ir prancūzų, vokiečių, italų, ispanų ir švedų kalbomis.

LHSee nemokamai galima parsisiųsti iš Google Android Marketplace svetainės.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

„U-Multirank“ reitinge – LEU lyderystė

Lietuvos edukologijos universitetas (LEU) naujausiame 2016 m. Europos Komisijos finansuojamame „U-Multirank“ instituciniame reitinge gavo daugiausiai maksimalių įvertinimų. skaityti »

Leidykla „Šviesa“ kuria naujos kartos el. dienyną

Leidykla „Šviesa“ praneša kurianti naują, tėvams nemokamą el. dienyną. Jo kūrėjai žada, kad tai nebus tik įprastas dienynas, atliekantis pažymių knygelės funkciją, bet ir naujos kartos platforma, integruojanti mokomąjį turinį, vertinimą ir fiksuojanti individualią mokinių pažangą. skaityti »

Mokslinių tyrimų projektams įgyvendinti sulauktas rekordinis paraiškų skaičiaus

Pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos (ES) investicijų priemonę „Intelektas. Bendri mokslo ir verslo projektai“ sulaukta 292 paraiškų, planuojamų įgyvendinti bendra projektų vertė – 311,18 mln. eurų. skaityti »

Į miesto plėtros kūrimą aktyviai įsitrauks ir kūrybiški studentai

Prieš kelis mėnesius duris atvėrusiame „LinkMenų fabrike“ buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp sostinės savivaldybės ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU). skaityti »

Lietuvos mokiniai kviečiami mokytis Tailande

Lietuvos mokinius vėl kviečia „The Regent’s School“ – akredituota britų tarptautinė mokykla, įsikūrusi Tailande. 14–16 metų mokiniai gali dalyvauti konkurse ir gauti stipendijas dvejiems arba ketveriems metams. skaityti »

Europos palydovinės navigacijos konkursas – naujų technologijų kūrėjams

Nuo balandžio mėn. iki birželio 30 d. visiems technologijų kūrėjams duris atveria Europos palydovinės navigacijos konkursas. skaityti »

ISM pagrindiniu akcininku tapo KTU

ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto (ISM) pagrindiniu akcininku, sėkmingai pabaigus sandorį, nuo kovo 31 d. tapo Kauno technologijos universitetas (KTU), kuris įsigijo kontrolinį ISM akcijų paketą. skaityti »

Didinamas priėmimas į informacinių technologijų specialybes

Nors abiturientų skaičius ir mažėja, finansavimas studijoms 2016 m. išlieka stabilus, didinamas priėmimas į informacinių technologijų (IT) specialybes, taip pat ketvirtadaliu didinamos lėšos skatinamosioms stipendijoms. skaityti »

Specialistė siūlo būdą, kaip peršokti karjeros laiptelius

Apklausų rezultatai rodo, kad Lietuvoje savanoryste užsiimti norėtų 83 proc. žmonių, bet tai daro tik 20 proc. „Daugelis savanorystę sieja su nesavanaudiška, filantropiška veikla ir tikrai ne visi joje įžvelgia kitą – pragmatiškąją – pusę. skaityti »

Mokslinių tyrimų laivas „Mintis“ atvėrė vartus į pasaulį

Klaipėdos universiteto (KU) mokslinių tyrimų laivas „Mintis“ sėkmingai nuplaukė į Londoną (Jungtinė Karalystė), kur 2016 m. kovo 15–17 dienomis dalyvavo pasaulinėje jūros mokslų ir technologijų parodoje „Oceanology International“. skaityti »