Fundamentalūs fizikos tyrimai – jūsų kišenėje

Publikuota: 2011 m. spalio 18 d. antradienis

Staiga panūdote išsiaiškinti, kaip sumedžioti Higso bozoną, arba susimąstėte, kaip veikia Didysis hadronų priešpriešinių srautų greitintuvas? Domina protonų susidūrimų vaizdai? Ir po ranka turite savo išmanųjį telefoną? Panašu, kad jums išaušo laiminga diena.

Mokslininkai, besidarbuojantys CERN laboratorijos hadronų greitintuve (LHC), bando atsakyti į fundamentalius klausimus apie Visatos prigimtį, masę, erdvės ir laiko sandarą bei sąlygas, egzistavusias ankstyvojoje Visatoje. Tiems, kuriems neteks tokia laimė aplankyti didžiąją fizikų mašiną, neverta nusiminti – į patį veiksmo sūkurį perkels nauja išmaniesiems įrenginiams skirta taikomoji programa.

Visai neseniai sukurta programėlė, pavadinta LHSee, leidžia iš arčiau pažvelgti į greitintuvo veiklą. Tam tereikia turėti išmanųjį telefoną arba planšetinį kompiuterį su Google Android operacine sistema. Šią naujovę pristato Oksfordo universiteto (Jungtinė Karalystė) mokslininkai kartu su kolegomis, prižiūrinčiais ATLAS detektoriaus darbą.

Įdomu tai, kad savo išmaniojo įrenginio ekrane galite peržiūrėti pačius naujausius duomenis, kuriuos užregistravo milžiniški, giliai po žeme sumontuoti detektoriai. Be visos galybės mokymo priemonių LHSee taikomoji programa siūlo trimatį protonų susidūrimų vaizdą. Be to, galite sužinoti, kaip veikia atskiros detektorių dalys, arba kaip reikia atskirti skirtingos rūšies susidūrimus. Įgytas žinias galėsite patikrinti išbandę laimę „Sumedžiok Higsą“ žaidime.

„Mane sužavėjo pateikiamų vaizdų detalumas, tiesiog nuostabu matyti, jog galima išskirti skirtingus atskirų protonų susidūrimus“, – pasakoja Alanas Baras (Alan Barr) iš Oksfordo universiteto.

Į pagalbą pasitelkę tarptautinę ATLAS detektoriaus mokslininkų komandą, programėlės kūrėjai pasistengė, jog naujoji taikomoji programa būtų išleista ne tik anglų, bet ir prancūzų, vokiečių, italų, ispanų ir švedų kalbomis.

LHSee nemokamai galima parsisiųsti iš Google Android Marketplace svetainės.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kiekvienoje Vilniaus mokykloje – atviros mikrokompiuterių erdvės

Kovo 20 d. sostinės savivaldybės Jaunimo informacijos centre „Genio“ progimnazijos penktokai mikrokompiuteriais matavo patalpos temperatūrą, kūrė šviesoforo algoritmą ir eksperimentavo. skaityti »

Ateitis priklausys miestuose gyvenantiems kūrybingiems žmonėms

Pasak R. Dargio, į darbo rinką jau ateina naujos kartos darbuotojai, kurių prioritetai skiriasi nuo rinkos senbuvių. skaityti »

Skelbiamas 2017 metų Kalbos premijos konkursas

Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija, vadovaudamasi 2016 m. gruodžio 22 d. Seimo nutarimu Nr. XI-186, skelbia 2017 metų Kalbos premijos konkursą. skaityti »

Švietimo ir mokslo komitetas nagrinėjo tarptautinių švietimo tyrimų rezultatus

Švietimo ir mokslo komitetas kovo 15 d. posėdyje išklausė Švietimo ir mokslo ministerijos pranešimą apie 2015 metų tarptautinių švietimo tyrimų – Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos PISA ir Švietimo pasiekimų vertinimo tarptautinės asociacijos TIMSS rezultatus. skaityti »

Ar buhalteriai išnyks kaip dinozaurai?

Sparčiai vystantis technologijoms, vis dažniau viešojoje erdvėje pasigirsta nuogąstavimų, kad buhalteriai yra viena iš tų profesijų, kurios poreikis artimiausiu dešimtmečiu smarkiai sumažės. skaityti »

Lietuviškas vadovėlis – geriausia mokymosi priemonė pasaulyje

Ekonomikos vadovėlis „Ekonomika per 31 valandą”, kurį parengė ir išleido Lietuvos laisvosios rinkos institutas paskelbtas geriausia edukacine priemone pasaulyje. skaityti »

Ateities IT: programavimo įgūdžių nebepakaks

Ateities IT specialistams, kurie tikisi ne tik atlikti paskirtas užduotis, bet ir kurti IT sprendimus, reikės papildomų kompetencijų. skaityti »

Bibliotekomis naudojasi daugiau nei milijonas Lietuvos gyventojų

Lietuvos bibliotekų durys 2016 m. buvo atvertos 22,8 milijono kartų. skaityti »

Ar IT specialistui būtinas diplomas?

Bendraujant su moksleiviais ar žmonėmis, ieškančiais naujo karjeros kelio, dažnai tenka išgirsti abejonę, kam tas universitetas, jei galima iš karto pradėti savo verslą. skaityti »

VU komunikacijos kampanija „Belaukiant Nobelio” – geriausia Baltijos šalyse

Vilniaus universiteto komunikacijos kampanija „Belaukiant Nobelio”, kurios metu buvo pristatyta VU Gyvybės mokslų centro profesoriaus Virginijaus Šikšnio atrasta genomo redagavimo technologija CRISPR-Cas9 – „DNR žirklės” – buvo įvertinta kaip geriausia viešojo sektoriaus įvaizdinė kampanija Baltijos šalyse konkurse „Mi:t&links. Baltic Communication Awards 2017”. skaityti »