Gera žinia rūkaliams – kuriami saugesni nanomedžiagų filtrai

Publikuota: 2011 m. gegužės 6 d. penktadienis

Nors dabartiniai cigarečių filtrai yra gaminami iš celiuliozės acetato, kuris neblogai sugeria nikotiną, dervas bei policiklinius aromatinius angliavandenilius, Kinijos tyrėjai atrado, jog nanomedžiagos, pagamintos iš titano dioksido (TiO2), gali būti panaudotos mažinant žalingą cheminių junginių poveikį.

Daugybę metų tyrėjai galvoja, kaip į cigarečių filtrus įmaišyti įvairių nanomedžiagų – kol kas sėkmingiausiai bandymai pavyko su anglies nanovamzdeliais ir korytuoju silicio dioksidu. Vis dėlto šios medžiagos yra brangios, be to, nežinomas tikslus jų poveikis sveikatai.

Mingdengas Vei (Mingdeng Wei) iš Fužu universiteto kartu su kolegomis iš „Fujian Tobacco Industrial Corporation“ išsiaiškino, jog titano nanovamzdeliai ir nanolakšteliai gali būti panaudoti tabako dūmams filtruoti. Tyrimai parodė, jog šios medžiagos nanodariniai gerokai sumažina žalingą dūmų poveikį. Titano dioksido nanomedžiagas galima nesunkiai susintetinti, be to, ši procedūra yra ganėtinai nebrangi. Kadangi TiO2 šiuo metu pakankamai plačiai naudojamas kosmetikoje, preparatuose nuo saulės nudegimo ir netgi gaminant maistą, jo poveikis sveikatai yra nuodugniai ištirtas.

Mokslininkų komanda sukūrė ir titanato nanolakštelius, ir nanovamzdelius, kad galėtų palyginti jų poveikį, kuomet šie patalpinami cigarečių galiukuose. Naudodami tam tikrą rūkymo mašiną bei pritaikydami didelio našumo skysčių ir jonų chromatografijos metodus, kad galėtų išmatuoti sugertų chemikalų kiekį, M. Vei su savo komanda išsiaiškino, jog pasiektas vamzdelių rezultatas buvo dvigubai geresnis už analogišką lakštelių rezultatą.

Nors tyrėjai kol kas nagrinėja TiO2 nanomedžiagų privalumus cigarečių filtruose, jie tikisi, kad šiuos darinius bus galima panaudoti kituose filtravimo įrenginiuose, pavyzdžiui, oro gryninimo sistemose arba dujokaukėse.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Inovatyvūs mokymo metodai: mokytojams pamokose siūlys pasitelkti vaizdo žaidimus

Vaizdo žaidimai gali būti ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir puiki mokymosi priemonė. skaityti »

Ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų

Novatorius fizikas S. Tamulevičius teigia, kad ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų, kurių ištekliai gamtoje mažėja. skaityti »

Penkios specialybės, kurių Lietuvos darbdaviai ieško dažniausiai

IT specialistus personalo atrankos ekspertai išskiria kaip pačius geidžiamiausius darbo rinkoje. skaityti »

Mokiniai sprendžia: kas svarbiausia kuriant ateities Europos Sąjungą?

Rusijos agresija, pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai – šie klausimai aktualūs ne tik ES politikos ekspertams, bet ir mokiniams. skaityti »

MITA patvirtino finansavimą 16 naujų projektų: bus kuriamos perspektyvios technologijos

Išmani apykaklė, apsauganti nuo nuskendimo, gintaro gaminių klasifikatorius, saulės kolektorius mažaenerginiams pastatams, sveikatos dienoraštis, mobili 12V baterija, antenų sistema nanopalydovams, plataus ruožo radaro prototipas – tai tik keletą inovacijų, kurios Lietuvoje bus vystomos 2018 metais. skaityti »

Skelbiama nauja atranka į programą „Renkuosi mokyti!“

Projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!“ skelbia naują mokyklų ir „Renkuosi mokyti!“ mokytojų atranką. skaityti »

Planuojama pertvarkyti vaikų socializacijos centrus

Per kelis ateinančius metus planuojama iš esmės pertvarkyti vaikų socializacijos centrus, sukuriant šiuolaikiškas įstaigas, kuriose būtų stiprinami socialiniai vaikų įgūdžiai. skaityti »

Ko galėtume pasimokyti iš Suomijos švietimo sistemos?

Suomijos švietimo sistema yra dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiekviena valstybė. skaityti »

XXI amžiaus švietimo sistema turi remtis kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei idėjomis

Mokyklos šiais laikais turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą. skaityti »

Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

Programavimo specialistai įsitikinę, kad mokyti programavimo vaikus būtų tikslinga jau pradinėse klasėse. skaityti »