Gera žinia rūkaliams – kuriami saugesni nanomedžiagų filtrai

Publikuota: 2011 m. gegužės 6 d. penktadienis

Nors dabartiniai cigarečių filtrai yra gaminami iš celiuliozės acetato, kuris neblogai sugeria nikotiną, dervas bei policiklinius aromatinius angliavandenilius, Kinijos tyrėjai atrado, jog nanomedžiagos, pagamintos iš titano dioksido (TiO2), gali būti panaudotos mažinant žalingą cheminių junginių poveikį.

Daugybę metų tyrėjai galvoja, kaip į cigarečių filtrus įmaišyti įvairių nanomedžiagų – kol kas sėkmingiausiai bandymai pavyko su anglies nanovamzdeliais ir korytuoju silicio dioksidu. Vis dėlto šios medžiagos yra brangios, be to, nežinomas tikslus jų poveikis sveikatai.

Mingdengas Vei (Mingdeng Wei) iš Fužu universiteto kartu su kolegomis iš „Fujian Tobacco Industrial Corporation“ išsiaiškino, jog titano nanovamzdeliai ir nanolakšteliai gali būti panaudoti tabako dūmams filtruoti. Tyrimai parodė, jog šios medžiagos nanodariniai gerokai sumažina žalingą dūmų poveikį. Titano dioksido nanomedžiagas galima nesunkiai susintetinti, be to, ši procedūra yra ganėtinai nebrangi. Kadangi TiO2 šiuo metu pakankamai plačiai naudojamas kosmetikoje, preparatuose nuo saulės nudegimo ir netgi gaminant maistą, jo poveikis sveikatai yra nuodugniai ištirtas.

Mokslininkų komanda sukūrė ir titanato nanolakštelius, ir nanovamzdelius, kad galėtų palyginti jų poveikį, kuomet šie patalpinami cigarečių galiukuose. Naudodami tam tikrą rūkymo mašiną bei pritaikydami didelio našumo skysčių ir jonų chromatografijos metodus, kad galėtų išmatuoti sugertų chemikalų kiekį, M. Vei su savo komanda išsiaiškino, jog pasiektas vamzdelių rezultatas buvo dvigubai geresnis už analogišką lakštelių rezultatą.

Nors tyrėjai kol kas nagrinėja TiO2 nanomedžiagų privalumus cigarečių filtruose, jie tikisi, kad šiuos darinius bus galima panaudoti kituose filtravimo įrenginiuose, pavyzdžiui, oro gryninimo sistemose arba dujokaukėse.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Šiuolaikinio mokslininko portretas: griūvantys stereotipai ir galia nulemti ateitį

Šiuolaikinis mokslininkas, norėdamas sėkmingai konkuruoti savo srityje, privalo būti kūrybiškas, socialus ir nuolat ieškoti savo veiklos realizavimo galimybių. skaityti »

Tarp 50 geriausių regiono universitetų – dvi Lietuvos aukštosios mokyklos

Vėlyvą pirmadienio vakarą tarptautinio universitetų reitingo „QS World University Rankings“ sudarytojai paskelbė „Emerging Europe and Central Asia 2018“ universitetų reitingą. skaityti »

Robotai ir virtuali realybė: galimybės ar pavojus mokytojo profesijai?

Prognozuojama, kad jau netolimoje ateityje mokymosi procesas stipriai pasikeis, mat pedagogų vietą mokyklose žada pakeisti ne kas kitas, o robotai. skaityti »

Metų knygos rinkimai: skelbiami išskirtiniausių kūrinių penketukai

Akcija „Metų knygos rinkimai“ jau 13 kartą kviečia skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas. skaityti »

Šiuolaikinis švietimas: kaip vaikus ugdo inovatyvios pasaulio mokyklos?

Kaip turėtų atrodyti šiuolaikinė mokykla? Pasidairius po pasaulį panašu, kad mokyklose nuo tradicinių mokymosi įrankių, tokių kaip knyga ir sąsiuvinis, pereinama prie skaitmeninių mokymosi metodų. skaityti »

Ar Lietuvoje vyrai dirba pradinukų mokytojais?

Neįprastą pradinio ugdymo specialybę pasirinkęs vaikinas šiemet mokys pirmaklasius mokslo paslapčių. skaityti »

Lietuvoje kuriamas pirmasis Baltijos regione informacinių technologijų kompetencijų centras

IKT kompetencijų centre, kuris vienys lietuvių ir švedų tyrėjus ir institucijas bus vystomos inovacijos daiktų interneto kibernetinio saugumo, sveikatos technologijų srityje. skaityti »

Kokios savybės padės neužleisti vietos robotui?

Retas įsivaizduojame savo darbo dieną be kompiuterio ar išmanaus telefono, tačiau ateityje technologijų įtaka didės dar labiau. skaityti »

Lietuvos vaikų finansinis raštingumas žemas

Nors finansinis raštingumas padeda užtikrinti sėkmingą ekonominį gyvenimą, tyrimų rezultatai rodo, jog Lietuvoje vaikų ir paauglių iki 15 m. finansinio raštingumo lygis yra gerokai žemesnis nei kitose šalyse. skaityti »

Gabiems magistrantams iš užsienio – parama studijoms Lietuvoje

Siekiant didinti studijų tarptautiškumą ir pritraukti į Lietuvą studijuoti gabius jaunuolius iš užsienio, valstybė skiria paramą užsieniečių magistrantūros studijoms. skaityti »