Gera žinia rūkaliams – kuriami saugesni nanomedžiagų filtrai

Publikuota: 2011 m. gegužės 6 d. penktadienis

Nors dabartiniai cigarečių filtrai yra gaminami iš celiuliozės acetato, kuris neblogai sugeria nikotiną, dervas bei policiklinius aromatinius angliavandenilius, Kinijos tyrėjai atrado, jog nanomedžiagos, pagamintos iš titano dioksido (TiO2), gali būti panaudotos mažinant žalingą cheminių junginių poveikį.

Daugybę metų tyrėjai galvoja, kaip į cigarečių filtrus įmaišyti įvairių nanomedžiagų – kol kas sėkmingiausiai bandymai pavyko su anglies nanovamzdeliais ir korytuoju silicio dioksidu. Vis dėlto šios medžiagos yra brangios, be to, nežinomas tikslus jų poveikis sveikatai.

Mingdengas Vei (Mingdeng Wei) iš Fužu universiteto kartu su kolegomis iš „Fujian Tobacco Industrial Corporation“ išsiaiškino, jog titano nanovamzdeliai ir nanolakšteliai gali būti panaudoti tabako dūmams filtruoti. Tyrimai parodė, jog šios medžiagos nanodariniai gerokai sumažina žalingą dūmų poveikį. Titano dioksido nanomedžiagas galima nesunkiai susintetinti, be to, ši procedūra yra ganėtinai nebrangi. Kadangi TiO2 šiuo metu pakankamai plačiai naudojamas kosmetikoje, preparatuose nuo saulės nudegimo ir netgi gaminant maistą, jo poveikis sveikatai yra nuodugniai ištirtas.

Mokslininkų komanda sukūrė ir titanato nanolakštelius, ir nanovamzdelius, kad galėtų palyginti jų poveikį, kuomet šie patalpinami cigarečių galiukuose. Naudodami tam tikrą rūkymo mašiną bei pritaikydami didelio našumo skysčių ir jonų chromatografijos metodus, kad galėtų išmatuoti sugertų chemikalų kiekį, M. Vei su savo komanda išsiaiškino, jog pasiektas vamzdelių rezultatas buvo dvigubai geresnis už analogišką lakštelių rezultatą.

Nors tyrėjai kol kas nagrinėja TiO2 nanomedžiagų privalumus cigarečių filtruose, jie tikisi, kad šiuos darinius bus galima panaudoti kituose filtravimo įrenginiuose, pavyzdžiui, oro gryninimo sistemose arba dujokaukėse.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Abėcėlė tėveliams: kaip įkvėpti vaiką mokytis?

Tėvelių dėmesiui – patarimai, kaip motyvuoti savo vaiką mokytis ir kokių priemonių šiuo klausimu reikėtų vengti. skaityti »

Mokyklos gali teikti paraiškas dalyvauti nemokamose edukacinėse programose

Švietimo ir mokslo ministerija kviečia mokyklas iki spalio 3 d. teikti paraiškas dalyvauti įvairiose nemokamose edukacinėse programose. skaityti »

Iškilmingai atidarytos dvi jungtinės socialinių mokslų magistrantūros programos

Mykolo Romerio universistete atidarytos dvi jungtinės socialinių mokslų magistrantūros programos. skaityti »

Ką gali padaryti tėvai, kad technologijos vaiką ugdytų?

Edukacinės platformos „Mažųjų ekspertų mokykla“ ambasadorė, „Šiaurės licėjaus” pradinio ugdymo mokytoja Valdonė Navickaitė dalijasi penkiais patarimais, kaip ir kada supažindinti vaiką su technologijomis. skaityti »

LEU LF tyrėjai laimėjo tarptautinių „Erasmus+“ projektų konkursus

Lietuvos edukologijos universiteto Lituanistikos fakulteto (LEU LF) tyrėjai prof. dr. Dainius Vaitiekūnas ir Vilma Leonavičienė laimėjo tarptautinių Erasmus+ projektų konkursus. skaityti »

Vilniaus lietuvių namuose šiemet mokosi mokiniai iš Venesuelos, Indijos, Kinijos

Vilniaus lietuvių namuose naujus mokslo metus rugsėjį pradėjo Alejandro ir Gabriela Liesinskai, lietuviškos kilmės turintys brolis ir sesuo, atvykę iš Venesuelos. Jie čia mokysis mažiausiai metus. skaityti »

Studentai iš Lietuvos dalyvavo tarptautiniame informatikos studentų konkurse

Klaipėdos universiteto Jūros technologijų ir gamtos mokslų fakulteto informatikos dėstytojai išvyko į Rezeknės technologijų akademiją, kur dalyvavo antrajame tarptautiniame programinės įrangos modeliavimo konkurse „International Modeling Award“. skaityti »

Senjorai kviečiami į kompiuterinio raštingumo kursus

Mokymasis aktyvina smegenų veiklą, padeda ilgiau išlaikyti gerą atmintį. Jau vien dėl to žmogus turėtų mokytis visą gyvenimą. skaityti »

Prezidentas V. Adamkus ir H. Juškevičius su švietimo ministre aptarė VDU ir LEU jungimąsi

Vytauto Didžiojo (VDU) ir Lietuvos edukologijos (LEU) universitetų tarybų pirmininkai – Prezidentas Valdas Adamkus ir UNESCO generalinio direktoriaus patarėjas Henrikas Algirdas Juškevičius – aptarė šiuo metu vykstančius VDU ir LEU jungimosi procesus. skaityti »

LEU SEF ir Balstogės technikos universiteto Vadybos fakultetas pasirašė naują bendradarbiavimo sutartį

LEU SEF ir Balstogės technikos universiteto Vadybos fakultetas pasirašė naują bendradarbiavimo sutartį skaityti »