Gera žinia rūkaliams – kuriami saugesni nanomedžiagų filtrai

Publikuota: 2011 m. gegužės 6 d. penktadienis

Nors dabartiniai cigarečių filtrai yra gaminami iš celiuliozės acetato, kuris neblogai sugeria nikotiną, dervas bei policiklinius aromatinius angliavandenilius, Kinijos tyrėjai atrado, jog nanomedžiagos, pagamintos iš titano dioksido (TiO2), gali būti panaudotos mažinant žalingą cheminių junginių poveikį.

Daugybę metų tyrėjai galvoja, kaip į cigarečių filtrus įmaišyti įvairių nanomedžiagų – kol kas sėkmingiausiai bandymai pavyko su anglies nanovamzdeliais ir korytuoju silicio dioksidu. Vis dėlto šios medžiagos yra brangios, be to, nežinomas tikslus jų poveikis sveikatai.

Mingdengas Vei (Mingdeng Wei) iš Fužu universiteto kartu su kolegomis iš „Fujian Tobacco Industrial Corporation“ išsiaiškino, jog titano nanovamzdeliai ir nanolakšteliai gali būti panaudoti tabako dūmams filtruoti. Tyrimai parodė, jog šios medžiagos nanodariniai gerokai sumažina žalingą dūmų poveikį. Titano dioksido nanomedžiagas galima nesunkiai susintetinti, be to, ši procedūra yra ganėtinai nebrangi. Kadangi TiO2 šiuo metu pakankamai plačiai naudojamas kosmetikoje, preparatuose nuo saulės nudegimo ir netgi gaminant maistą, jo poveikis sveikatai yra nuodugniai ištirtas.

Mokslininkų komanda sukūrė ir titanato nanolakštelius, ir nanovamzdelius, kad galėtų palyginti jų poveikį, kuomet šie patalpinami cigarečių galiukuose. Naudodami tam tikrą rūkymo mašiną bei pritaikydami didelio našumo skysčių ir jonų chromatografijos metodus, kad galėtų išmatuoti sugertų chemikalų kiekį, M. Vei su savo komanda išsiaiškino, jog pasiektas vamzdelių rezultatas buvo dvigubai geresnis už analogišką lakštelių rezultatą.

Nors tyrėjai kol kas nagrinėja TiO2 nanomedžiagų privalumus cigarečių filtruose, jie tikisi, kad šiuos darinius bus galima panaudoti kituose filtravimo įrenginiuose, pavyzdžiui, oro gryninimo sistemose arba dujokaukėse.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Pasaulyje mokytojų trūkumas

Jungtinės tautos praėjusiais metais paskelbė, kad pasaulyje trūksta beveik 8 milijonų mokytojų. skaityti »

Inžinerija – ateities specialybė, kuria vis labiau domisi ir merginos

Kokią sritį rinktis studijoms? Ar tikslieji mokslai išliks populiarūs ateityje? skaityti »

100 reikšmingiausių vaikų knygų: sąrašo viršūnėje Nėris, Geda ir Maironis

Paskelbtas Lietuvos šimtmečiui skirtas geriausių vaikiškų knygų sąrašas „Šimtas knygų vaikams ir Lietuvai“. skaityti »

M.Mažvydo biblioteka kviečia Motinos dieną sutikti su knyga

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka atvers duris visoms mamoms, močiutėms ir šeimoms su mažaisiais skaitytojais. skaityti »

Vilniaus dailės akademijos studentai sukūrė pirmąją grojančią sieną Lietuvoje

Du Vilniaus dailės akademijos (VDA) studentai, panaudoję inovatyvias technologijas, sukūrė specialią grojančią sieną, simbolizuojančią vandenyno būgnus. skaityti »

Išskirtiniam pokalbiui apie meno ir mokslo jungtis susiburs Šveicarijos ir Lietuvos ekspertai

Meno ir edukacijos centras Rupert kviečia į trečiąjį edukacinės paskaitų serijos „Pažintis su šiuolaikiniu menu“ pokalbį. skaityti »

VU Fizikos fakultetas plėtoja bendradarbiavimą su „Huawei“

Vilniaus universiteto Fizikos fakultete lankėsi garbūs svečiai iš kompanijos „Huawei“. skaityti »

Penktokai mikrokompiuteriais jau kuria švieslentes, žingsniamačius ir nuotoliniu būdu valdo planšetes

Vilniuje gimusi idėja visiems vaikams padovanoti po mikrokompiuterį labai sparčiai artėja prie realybės – 110 micro:bit kompiuteriukų jau išdalinta, o vos per mėnesį penktokai jais prikūrė netikėčiausių projektų. skaityti »

Programuotojų stygius nemažėja: jų poreikis Lietuvoje dar išaugs kone du kartus

Šiuo metu šalyje veikiančios įmonės į darbą iš karto galėtų priimti per 3 tūkst. informacinių technologijų specialistų, o per artimiausius trejus metus jų poreikis rinkoje išaugs 83 procentais. skaityti »

Panevėžio studentui robotų entuziastui – kelialapis į prestižinį renginį Japonijoje

KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto magistrantas Giedrius Liaučys, sukonstravęs robotą „Ciongs“, laimėjo nacionalinį kelialapį į Japoniją. skaityti »